Vesti
Društvo i ekonomija
Rasprava o otpuštanju činovnika u četvrtak26.09.2009. 14:00
Izvor: Politika

Plafoniranje samo ukupnog broja službenika u republičkoj i lokalnoj administraciji. – Posebni programi za MUP, vojsku, pravosuđe, prosvetu i zdravstvo
Vlada Srbije raspravljaće sledećeg četvrtka o tri zakona kojima će se pravno pokriti predstojeća racionalizacija državne administracije na republičkom i lokalnom nivou. Naravno, ako do tada budu obavljena sva potrebna usaglašavanja i predložena rešenja prođu na vladinim odborima i ministri postignu dogovor sa resornim sindikatima, potvrđeno nam je juče u Nemanjinoj 11.Kako „Politika” saznaje, osim izmena i dopuna Zakona o državnim službenicima koje će, kako je najavljeno, doneti novine u oblasti radnih odnosa (poput propisane obaveze državnih organa i organizacija da sačine nove sistematizacije i vanredno ocene svoje zaposlene, kao i smanjivanja roka u kojem neraspoređeni službenici mogu da primaju platu), novim zakonima će se utvrditi maksimalan broj ljudi koji će ubuduće zapošljavati republička i lokalna administracija. Tako će se zakonom koji se tiče republičkog nivoa plafonirati zbirni broj činovnika u ministarstvima, posebnim organizacijama, vladinim službama i Upravi za zajedničke poslove republičkih organa, stručnim službama upravnih okruga, ali i u javnim agencijama i organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja. Znači bez policije, vojske, pravosuđa, lekara i prosvetara.
Ono što je izvesno, zakonima se neće utvrđivati pojedinačne kvote, odnosno maksimalan broj zaposlenih po institucijama, ali je i dalje nejasno koji kriterijumi su korišćeni za utvrđivanje zbirne kvote, kao i na osnovu kojih će biti pravljene nove sistematizacije.
Ako su, kako nam je protumačeno, u zbirnu kvotu ušli samo službenici zaposleni u (kako se to nekada zvalo) radnim zajednicama organizacija obaveznog socijalnog osiguranja, ostaje pitanje da li će i ovoga puta, kao i kod prolećnog smanjivanja zarada, ceh racionalizacije platiti samo činovnici. Da li su opet pošteđene mnogoljudnije javne službe poput prosvete i zdravstva, iako su se osnovne preporuke iz studija i analiza međunarodnih finansijera odnosile pre svega na smanjivanje broja zaposlenih u tim segmentima javnog sektora?
Kada je reč o smanjivanju broja zaposlenih u bezbednosnim službama, pravosuđu, prosveti i zdravstvu, dogovoreno je da resorna ministarstva to regulišu kroz pojedinačne reforme, odgovoreno nam je u vladi.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…