Vesti
Društvo i ekonomija
Revizor podneo prijave protiv 11 ministara18.02.2010. 20:00
Izvor: Blic

Državna revizorska institucija je identifikovala više prekršaja iz zakona o budžetskom sistemu, javnom dugu, budžetu, javnim nabavkama i Uredbe o budžetskom računovodstvu.
Nadležnom prekršajnom sudu podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnih postupaka protiv 19 odgovornih lica, kaže se u saopštanju koje je potpisao revizor Radoslav Sretenović.
Prekršajne prijave su podnete protiv ministra trgovine i usluga Slobodana Milosavljevića, ministra Kosova i Metohije Gorana Bogdanovića, ministra prosvete Žarka Obradovića, ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, ministra kulture Nebojše Bradića i ministra životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića.
Državna revizorska institucija je prekršajne prijave podnela protiv bivših ministara trgovine i usluga Predraga Bubala, Kosova i Metohije Slobodana Samardžića, prosvete Zorana Lončara, kulture Vojislava Brajovića i zaštite životne sredine Saše Dragina.
Protiv Slobodana Milosavljevića podneta je prijava zbog sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu i odobrio plaćanje izdataka koji nisu odobreni zakonom o budžetu.
Prijava je podneta protiv Gorana Bogdanovića zbog sumnje da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen. Protiv njega je podneta prijava i zato što je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Revizor je podneo prijavu protiv Žarka Obradovića zbog sumnje da je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Tomice Milosavljevića je prijava je podneta zbog sumnje da je u sprovođenju Programa javnog zdravlja odobrio plaćanja bez knjigovodstvene dokumentacije. Prijava protiv Milosavljevića takođe je podneta i zato što je odobrio plaćanja na ime rashoda ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Nebojše Bradića prijava je podneta zbog sumnje da je učinio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i zato što nije kontrolisao namensko korišćenje sredstava namenjenih za finansiranje zaštite kulturne baštine i nije preduzeo mere za povraćaj sredstava u budžet.
Revizor je protiv Oliver Dulića prekršajnu prijavu podneo zbog sumnje da je učinio plaćanje dobara i usluga bez knjigovodstvene dokumentacije.
Protiv Predraga Bubala podneta je prekršajna prijava zbog sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu i da je obavio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen.
Revizor je prijavu podneo protiv Slobodana Samardžića zbog sumnje da je obavio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Prijava je podneta protiv Zorana Lončara zbog postojanja sumnje da je prekršio Zakon o budžetskom sistemu, jer je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje.
Protiv Vojislava Brajovića, prijava je podneta zbog sumnje da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i zato što nije izvršio kontrolu namenskog korišćenja sredstava namenjenih za finansiranje zaštite kulturne baštine.
Protiv Saše Dragina, u to vreme ministra za zaštitu životne sredine, revizor je prijavu podneo zbog sumnje da je prekršio Zakon o javnim nabavkama, jer nije sproveo postupak javne nabavke usluga u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Prekršajne prijave su podnete protiv bivšeg direktora Uprave za trezor u Ministarstvu finansija Ivana Maričića, sekretara Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandre Popović i bivšeg sekretara Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandra Todorovića.
Revizor je prijave podneo i protiv sekretara Ministarstva rada i socijalne politike Tatjane Matić, bivšeg direktora Uprave za zajedničke poslove republičkih organa Mirjane Nikolić, državnog sekretara u Ministarstvu rada i socijalne politike Zorana Martinovića, direktora Uprave za zajedničke poslove republičkih organa Novice Antića i bivšeg direktora Republičke direkcije za imovinu Milana Tomića.
"Državna revizorska institucija je uz zahteve za pokretanje postupka podnela i odgovarajuće dokaze, a sud, će kao nezavisni organ, odlučiti o postojanju ili nepostojanju prekršaja i odgovornosti", kaže se u saopštenju.
"Državna revizorska institucija, kao najviši državni organ revizije javnih sredstava u Srbiji, izvršila je reviziju budžeta za 2008. godinu u skladu sa svojim ovlašćenjima.
Tokom kontrole budžeta bila je obezbeđena potpuna nezavisnost u radu državnih revizora", ističe se u saopštenju.
Revizija završnog računa budžeta za 2008. godinu izvršena je u 14 ministarstava, tri uprave i Republičkoj direkciji za imovinu.
Goati: Prelomni trenutak u borbi protiv korupcije
Predsednik nevladine organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je danas da podnošenje prekršajnih prijava protiv sadašnjih i bivših ministara predstavlja "početak stvarne borbe protiv korupcije i nenamenskog trošenja" novca iz državnog budžeta.
"Bitno je da država čisti samu sebe i da postoji jedna nezavisna institucija koja je u stanju da pod lupu stavi i samu Vladu", rekao je Goati agenciji Beta govoreći o prekršajnim prijavama Državne revizorske instucije Srbije protiv sadašnjih i bivših 11 ministara i još osmorice funkcionera zbog nenamenskog trošenja novca iz budžeta Srbije za 2008. godinu.
Goati je ocenio da taj potez predstavlja prelomni trenutak u borbi protiv korupcije i nenamenskog trošenja državnog novca, jer je DRI podigla prekršajne prijave protiv visoko rangiranih, a ne lokalnih funkcionera.
"DRI je time pokazala ozbiljnost države u nameri da se bori protiv korupcije i nenamenskog trošenja novca", rekao je Goati i dodao da je to "izuzetno značajno".
Ostale vestiArhiva
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…