Vesti
Društvo i ekonomija
Miletić: Najveća pretnja sa Kosova19.05.2010. 12:00
Izvor: b92

Jednostrano proglašena nezavisnost Kosova najveća pretnja po bezbednost Srbije, kaže načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general-potpukovnik Miloje Miletić.
Prostor Kosova je snažno uporište organizovanog kriminala, i to je nešto što u ovom trenutku predstavlja najveći bezbednosni izazov za Srbiju, rekao je on.Prema njegovim rečima, "dosadašnja iskustva govore da se svaka nestabilnost na Kosovu neposredno odražava na bezbednost u celom regionu, a posebno na jug centralne Srbije".
"VS je spremna za odgovor na takav scenario i ima dovoljno kapaciteta da obezbedi mir na tom prostoru", rekao je Miletić.
Na pitanje da li očekuje novi talas nasilja na Kosovu posle odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu, Miletić je odgovorio da su pretnje nasiljem "oprobani metod" kojim Albanci vrše pritisak na međunarodnu zajednicu.
"Ukoliko odluka suda ne bude u skladu sa njihovim interesima, a ja se iskreno nadam da neće, može doći do destabilizacije i nasilja. Imam uveravanja komandanta Kfora da će njihove snage na Kosovu i Metohiji sprečiti da se tako nešto desi", rekao je on.
Miletić je rekao da ekonomska kriza nije ozbiljnije ugrozila reformu sistema odbrane i dodao da će VS biti profesionalizovana najkasnije do početka sledeće godine.
On je kazao da je posebno zadovoljan zbog velikog odziva na konkurs za prijem profesionalnih vojnika i podsetio da je prošle godine stiglo oko 10.000 molbi za prijem u profesionalnu službu, a od početka godine oko 4.500.
Govoreći o nedavnoj poseti SAD, Miletić je rekao da nije bilo pritisaka da Srbija promeni stav o eventualnom članstvu u NATO, ali je dodao da proglašena neutralnost nije problem za saradnju sa Amerikom ili drugim zemljama.
Načelnik Generalštaba je rekao da bi eventualna konverzija duga za zakup izraelskog satelita u naoružanje i opremu za VS bio povoljniji ishod kao i da bi unapredio operativne sposobnosti vojske.
Komentarišući izostanak poziva za učešće na paradi povodom Dana pobede u Moskvi, Miletić je ocenio da je Vojsci Srbije bilo mesto na toj paradi, s obzirom na ulogu u Drugom svetskom ratu i žrtve koje je srpski narod imao, ali da nije na Vojsci da traži objašnjenje zbog čega njeni pripadnici nisu bili tamo.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Toplica Spasojević: Država može da doskoči…
- 03/08 Zastava Srbije prvi put u svemiru
- 15/07 Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezerve zlata…
- 12/07 Poljoprivrednici traže pomoć od 300 evra…
- 10/07 Alarmantno stanje u srpskim malinjacima:…
- 08/07 Viz Er će delimično obnoviti letove iz Tel…
- 06/07 Deonica auto-puta Pakovraće - Požega otvorena…
- 04/07 Održan sastanak- Ministar Glamočić sa udruženjem…
- 30/06 MMF: Dobre makroekonomske politike Srbije…
- 25/06 Porast broja registracija putničkih automobila…
- 23/06 Zatvaranje Ormuskog moreuza ponovo na stolu:…
- 19/06 "Beograd je uradio fantastičan posao" Ekspert…
- 17/06 Cene nafte u porastu zbog izraelsko-iranskog…
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…