Vesti
Društvo i ekonomija
Građevina: Oko 40.000 radnika manje15.09.2010. 20:00
Izvor: B92

Beograd -- Tokom ove godine u građevinskoj industriji je ostalo bez posla između 30.000 i 40.000 radnika, ocenjuju u Privrednoj komori Srbije (PKS).
To može dovesti do socijalnih nemira, ocenjeno je na sednici Odbora za građevinarstvo PKS-a. U izveštaju koji je Odbor usvojio navodi se da izvođači radova iz oblasti niskogradnje i visokogradnje imaju velika nenaplaćena potraživanja od države i javnih preduzeća što stvara probleme u poslovanju.
Neki od problema sa kojima se građevinari suočavaju su i nelikvidnost, nepovoljnji uslovi za dobijanje kredita, neblagovremeno izdavanje građevinskih dozvola, visoka fiskalna opterećenja i izuzetno visoka cena energenata koji se koriste u industriji građevinskog meterijala.
"Iako je država uradila program za dobijanje subvencioniranih kredita, pad životnog standarda i kupovne moći stanovnistva ukazuje da će zainteresovanost građana za kupovinu stanova znatno opasti", navodi se u izveštaju.
Odbor je zaključio da ukoliko država ne preduzme ništa na rešavanju problema posebno u delu bankarstva i fiskalne politike, većina preduzeća će morati potpuno obustaviti rad, što će dovesti do još većih otpuštanja radnika.
Kako je rečeno na sednici Odbora, građevisnka industrija obuhvata 10.881 privrednih društava sa 127.812 radnika.
Prema podacima Repubbličkog zavoda za statistiku, vrednost izvedenih radova je manja za 14,1 odsto u odnosu na isti period lani a broj izdatih građevinskih dozvola je manji za 30 odsto.
Ostale vestiArhiva
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu