Vesti
Društvo i ekonomija
Ekonomski ambasadori - rade 10 dana mesečno za platu od 2.600 evra
14.03.2012. 12:00
Izvor: Blic
Ekonomski ambasadori - rade 10 dana mesečno za platu od 2.600 evra
Posle godinu i po dana, koliko je prošlo od kada je Srbija u lov na investitore širom sveta poslala 27 ekonomskih diplomata, čak sedam iza sebe nema nijedan konkretan rezultat. Država iz budžeta samo za njihove plate troši preko milion i po evra godišnje, a izveštaji o radu, u koje je „Blic“ imao uvid, pokazuju da pojedini ekonomski atašei 2.600 evra, zarade organizujući svega desetak sastanaka mesečno, i to bez vidljivih rezultata.
Prema izveštaju Ministarstva ekonomije, za razliku od ostalih kolega, ekonomske diplomate u Moskvi, Pekingu, Sarajevu, Zagrebu, Torontu, Kijevu i Pragu, ne mogu da se pohvale nekom konkretnom investicijom koju su obezbedili ili omogućili. Iako je to reklo bi se loš rezultat, ministar Ćirić međutim kaže da učinke nije moguće u svim slučajevima porediti jer uloga ekonomskih diplomata nije u svim gradovima ista.
Tako na primer, Jadranka Petrović, naš ekonomski diplomata u Sarajevu, u izveštaju o svojim aktivnostima u novembru prošle godine, taksativno, po datumima, navodi kada se i s kim sastajala u tom periodu. Na osnovu tog raporta, vidi se da je naša ambasadorka u BiH, tokom tih mesec dana imala svega desetak sastanaka i aktivnosti, u koje između ostalog ubraja i učestvovanje na tribinama ili sajmu vina. U svoj izveštaju o učinku, ona je tako uvrstila i slanje poziva, obaveštenja komorama, agencijama, preduzećima o dešavanjima u Srbiji ili BiH. Slanje telegrama, pošte, dežurstva, ali i čitanje dnevne štampe.
Praktično u njenom izveštaju o radu nje naveden nijedan konkretan rezultat njenog boravka u Sarajevu. Ništa manje ili više aktivnosti, nije imao ni njen kolega iz Podgorice Kristijan Kolaković, koji je ipak imao jedan sastanak više. Izveštaj o rezultatima rada ekonomskih diplomata, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja trebalo bi da dostavi Vladi Srbije u naredne dve nedelje.
- U oktobru je bilo punih godinu dana ali smo odlučili da sačekamo kraj godine da podvučemo crtu. Moja ideja je da se napravi jedan sveobuhvatni izveštaj, koji bi trebalo da predstavi rezultate čitave mreže ekonomskih savetnika ali i pojedinačni učinak. Analiza koju budemo uradili pokazaće gde treba staviti najveći fokus. Ukoliko se utvrdi da prisustvo ekonomskog ambasadora u određenoj zemlji nema nekog efekta, onda će se preispitati potreba za njihovim angažovanjem - kaže Ćirić.
On objašnjava da opis posla ekonomskog savetnika u Pekingu, Berlinu ili Makedoniji nije isti. Kao uspeh privrednih amabasadora navodi se aktivno uključivanje u proširenje posla nemačkog ”Drekslera” i ”Leonea”, zatim u investicije ”Falkea” u Leskovcu. Njihova zasluga je i investicija italijanskog investitora ”Margariteli” koji je u Kosjeriću sklopio posao sa “Interkopom”, a samo u prvoj fazi najavljeno je ulaganje od šest miliona evra. Plus za diplomate je i investicija ”Jure” u Rači i Nišu jer je taj aranžman pogurao i ekonomski savetnik u Slovačkoj, gde Korejci imaju glavno sedište za Evropu.

Najveća plata savetniku u Japanu
Plate ekonomskih savetnika su od 2.600 do 4.600 evra. Visina zarade zavisi od diplomatskog zvanja (prvi sekretar, savetnik, prvi savetnik ili ministar savetnik), od jedinstvene osnovice i osnovice za obračun uvećanih troškova života i uslova rada koji su utvrđeni za svaku zemlju službovanja posebno. Najveću platu ima ekonomski diplomata u Japanu, a najmanju u Bosni i Hercegovini.