Vesti
Društvo i ekonomija
Uskoro javne aukcije za zakup državnog zemljišta07.09.2006. 17:00
Izvor: Danas
Goran Živkov, ministar poljoprivrede
Novi Sad - U narednih mesec do dva poljoprivrednici će na javnim aukcijama moći da zakupe i uđu u posed državnog zemljišta - izjavio je juče na Novosadskom sajmu ministar poljoprivrede Goran Živkov.Govoreći o primeni Zakona o poljoprivrednom zemljištu Živkov je naglasio da je zakonom predviđeno kako će se stari i novi zakupac dogovoriti oko preuzimanja zemljišta ukoliko je već urađena setva. Objašnjavajući zbog čega se zemlja daje u zakup a ne prodaje, ministar je rekao da je zakup profitabilniji od prodaje, jer bi velika ponuda zemljišta dovela do pada cena, pogotovo ako bi se odjednom na prodaju našlo 300 - 350 hiljada hektara, ta zemlja bi otišla u bescenje.
- Ako hoćemo da domaćinski poslujemo bolje je da se prodaja zemljišta uradi kada u Srbiji bude potpuno razvijeno tržište kredita i uređen katastar, jer bi sada zemlju mogli da kupe oni koji imaju para, a to po pravilu nisu poljoprivrednici i oni koji se bave agrarom. Ujedno, ulaskom u Evropsku uniju cena zemlje će biti značajno povećana - objasnio je Živkov.
On je naglasio da će s maksimalnim iznosom do 5.000 dinara za jesenju setvu biti regresirani oni poljoprivrednici koji u registru imaju upisanu pšenicu, raž, ječam, ovas, ili uljanu repicu. Od ukupnih sredstava 1.600 dinara namenjeno je za regresiranje goriva, a 3.400 dinara za regresiranje đubriva - istakao je ministar Živkov.
Ostale vestiArhiva
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…