Vesti
Društvo i ekonomija
Bez dogovora Beograda i Prištine u Briselu30.09.2016. 20:00
Izvor: Beta

Tahiri je rekla da su "sva očekivanja" bila da će se ove nedelje završiti pregovori o telekomunikacijama i krenuti njihova primene, što po njenim rečima znači da Srbija pošalje pismo Međunarodnoj telekomunikacionoj organizaciji (ITO) u kojem će reći da Kosovo može dobiti svoj pozivni broj.
"S druge strane je obaveza bila da mi možemo izdati dozvolu za ograničeni cilj i privremeno razdoblje za novu kompaniju koja bi bila registrovana na Kosovu", rekla je Tahiri.
Šefica prištinskog tima je navela da je "u postizanju konačnog dogovora bilo razlika, i to u tumačenju sporazuma, jer srpska strana traži puno pokrivanje, a ne ograničeno pokrivanje, kako to stoji u sporazumu".
"Mi nismo spremni da idemo dalje od sporazuma koji kaže da je antensko pokrivanje privremeno, a traženo je i da imovina Telekoma Kosova bude u vlasništvu te nove kompanije", kazala je Tahiri.
Ona je rekla da je prištinska delegacija to odbila jer je reč o imovini Telekoma Kosova koja ne može biti data drugoj kompaniji.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić po završetku pregovora u Briselu rekao je da srpska strana nije prihvatila da imovina srpskog sistema telekomunikacija bude "predstavljena kao svojina Pošte i Telekoma Kosova" i Srbima bude uskraćen pristup internetu u Mitrovici.
On je rekao da je to bilo neprivatljivo i ucena za srpsku stranu i zato je odbačen pokušaj delegacije Prištine da se "stvore telekomunikacione enklave za Srbe".
"Mi nismo dozvolili da naše kompanije i naš narod na Kosovu i Metohiji budu stavljeni u neku vrstu telekomunikacione enklave i naš narod ne bi imao pokrivenost kao sada i naša deca na univerzitetu u Mitrovici ne bi imala pristup internetu i da se koriste telefoni kao svuda drugde", rekao je Đurić.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju rekao je da su petodnevni pregovori o telekomunikacijama bili možda jedni od najtežih za pet godina dijaloga.
On je rekao da "niko ne može da se igra sa onim što je državni i nacionalni interes" i dodao da "sa Srbijom može uvek ozbiljno da se razgovara i postiže dogovor, ali sa Srbijom nikada ne može da se razgovara jezikom ultimatuma i ucena".
Đurić je rekao da Beograd ostaje privržen dogovoru i da se "nada da će naći partnera u budućnosti s kojim može da se ljudski dogovara".
Ostale vestiArhiva
- 30/06 MMF: Dobre makroekonomske politike Srbije…
- 25/06 Porast broja registracija putničkih automobila…
- 23/06 Zatvaranje Ormuskog moreuza ponovo na stolu:…
- 19/06 "Beograd je uradio fantastičan posao" Ekspert…
- 17/06 Cene nafte u porastu zbog izraelsko-iranskog…
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…