Vesti
Društvo i ekonomija
Volonteri iz katakombi Petrovaradinske tvrđave izneli 20 tona otpada i našli NEVEROVATNE STVARI
10.02.2017. 20:00
Izvor: Blic
Volonteri iz katakombi Petrovaradinske tvrđave izneli 20 tona otpada i našli NEVEROVATNE STVARI
Grupa volontera očistila je katakombe Petrovaradinske tvrđave u Novom Sadu prvi put posle 70 godina, a iz njih je izneto više od 20 tona otpada.
Akciju čišćenja katakombi (kontraminskog sistema) organizovali su građani okupljeni u "Urbanu gerilu ratnika iz podzemlja" (UGRIP). Oni su tokom proteklih godinu i po dana organizovali 132 akcije čišćenja, u kojima su mapirali otpadne vode, kanalizaciju, kao i mesta na kojima se nalaze velike količine đubreta, te i u narednom periodu planiraju da nastave sa čišćenjem pothodnika Petrovaradinske tvrđave, gde ima još 100 tona smeća.
- Najpre smo krenuli s mapiranjem tunela, jer nije poznato kuda vode pothodnici Petrovaradinske tvrđave. Bilo je ljudi koji su želeli da nam se pridruže u svemu tome, pa smo im davali mape i vodili ih sa nama u obilazak, a njihova obaveza je bila da nam se priključe u čišćenju otpada koji se decenijama taložio - kaže Leon Šurbanović, jedan od članova UGRIPA i osnivač Udruženja "3D svet", koje istražuje Tvrđavu.
Kaže da je kroz akciju prošlo 5.000 ljudi, podzemlje su čistili studenti, profesori, doktori...
U tunelima su nailazili na predmete iz dvadesetih godina prošlog veka, kao i na traktorske gume, ali i na jazavce i lisice, zbog čega su vodili i pse, koji su, pored moguće odbrane od divljih životinja, služili i da na vreme, svojim istančanim njuhom, primete prisustvo metana u tunelima.
- Tuneli su otvoreni decenijama i to su mnogi zloupotrebljavali. Proteklih nekoliko decenija razne grupe istraživača tragale su ovde za blagom. Dešavalo se da pojedine grupe pale gume kako bi iz tunela oterale konkurenciju. Prava je sreća da tada niko nije stradao. Nailazili smo i na čaure metaka iz 1928. i 1934. godine. Uspeli smo da prikupimo nekoliko baterija i markera, a najstariji su iz pedesetih godina prošlog veka. Reč je o predmetima koje su koristili istraživači tokom ranijih godina - kaže Šurbanović.
Kaže da je bilo sve teže kako su zalazili dublje, jer je smeća bilo sve više.
- Uspeli smo da iznesemo dobar deo onoga što se decenijama taložilo na mestu koje treba da bude kulturno dobro i mesto koje s ponosom treba da prikazujemo turistima – kaže naš sagovornik.
"Gerilska misija", kako kaže, još nije gotova, jer smeća i šuta ima u takozvanim dunavskim kazamatima uz priobalje Dunava. Po procenama Šurbanovića, u tom delu pothodnika Petrovaradinske tvrđave ima još oko 100 tona smeća.
- Nećemo stati dok sve ne očistimo. Planiramo i da organizujemo izložbu zanimljivih eksponata koje smo pronašli, a bilo bi lepo kada bi bio osnovan muzej u kom bi posetioci mogli podrobnije da se upoznaju sa svim interesantnim pričama u vezi sa pothodnicima Petrovardinske tvrđave - kaže Šurbanović.

Bez pomoći nadležnih
Sami smo organizovali akciju čišćenja jer podršku nadležnih nismo imali. Kada bismo im se obratili za pomoć, samo bi nas prebacivali s jednog preduzeća na drugo, a vreme je prolazilo i nismo mogli više da gledamo kako sve oko nas propada, već smo preuzeli stvar u svoje ruke – kaže Šurbanović.