Vesti
Društvo i ekonomija
Saga se nastavlja: Ovako nas varaju u marketima?
26.06.2017. 20:00
Izvor: MOndo
Saga se nastavlja: Ovako nas varaju u marketima?
Potrošači u Srbiji su redovne žrtve najrazličitijih obmana u supermarketima, a da toga nisu ni svesni. Evo poslednjih podataka koje je objavilo jedno udruženje potrošača.
Osim što "padnu" na lažnim akcijama, kako su obično obeleženi proizvodi kojima je snižena cena, potrošači budu prevareni za koji gram i zbog masnog i teškog papira u kome nam mere i pakuju skupoceni delikates, ali i zbog vodom natopljene pršute i salame, prekucavanja roka trajanja na bajatim proizvodama...Kupci bivaju zakinuti i za čak 30 odsto kada kupuju robu upakovanu u kutije, tvrdi udruženje "Zaštita potrošača".
Prema tom izvoru, svi trgovinski lanci mere hranu koju pakuju u plastične kutije tako da "zakinu" potrošače za 7 do čak 30 odsto.
Tokom istraživanja koje je sprovelo udruženje, proveravana je tačnost merenja u ukupno 68 objekata najpoznatijih srpskih trgovinskih lanaca.
Tajni kupci koje je udruženje poslalo, u jednom lancu su kupili navodno 270 grama sitnih kolača upakovanih u plastičnu kutiju. Nakon pravilnog merenja ispostavilo se da u kutiji ima 60 grama manje, odnosno samo 210 grama kolača, tvrdi to udruženje i napominje da je s obzirom da je cena tih kolača 1.100 dinara po kilogramu, kupac na samo jednoj kutiji "zakinut" za 66 dinara.
Nenad Bumbić iz Zaštite potrošača, kako se navodi u saopštenju udruženja, ističe da su svi proizvodi koje su kupili i u drugim trgovinskim lancima mereni tako da je kupcima naplaćeno najmanje 20 grama više nego što treba.
"Trgovci čak daju i uputstva potrošačima kako da sami izvrše merenje tako da pogrešno izmere veću gramažu čime se potrošači izlažu šteti", naveo je Bumbić i ukazao da, kada bi kupci prvo merili ambalažu, saznali bi da plastične kutije imaju do 43 grama.
Prateći uputstvo, kupci praktično sami sebe "potkradaju" za tu težinu.
Fuj! Šta nam to prodajete?
Bumbić je istakao da potrošači uvek treba da prvo stave praznu ambalažu na vagu pa da zatim pritisnu dugme sa slovom T ili natpisom Tara - tako vaga "nuluje" težinu kutije odnosno pokazaće da je težina kutije nula.

"Kupci treba da traže i od trgovaca da urade isto pre nego što sipaju željenu hranu u kutiju", naglasio je Bumbić.
U udruženju Zaštita potrošača navode da su sve trgovinske lance koje su proveravani obavestili o rezultatima istraživanja.
Rukovodioci samo dva lanca obećali su da će preduzeti mere kako bi ispravili uočene propuste.
Zaštita potrošača će ponoviti istraživanje tačnosti merenja i poštovanja Zakona o zaštiti potrošača na jesen, te da će, ako se opet ispostavi da trgovinski lanci i dalje krše zakon, podneti prijave nadležnoj tržišnoj inspekciji za šta je predviđena kazna od 300.000 do 2.000.000 dinara po prekršaju.