Vesti
Društvo i ekonomija
Koje još poslove u Srbiji obavlja Ežis, kompanija koja je bila zadužena za nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu?19.11.2024. 20:00
Izvor: Danas
Francuski Ežis, jedna od članica šestočlanog konzorcijuma kojem je poveren nadzor nad rekonstrukcijom pruge od Novog Sada do Mađarske, beleži impresivne poslovne rezultate u Srbiji.
U poslednje četiri godine, ukupne prihode povećavali su oko 100 odsto svake godine. Oni su od 130 miliona dinara u 2020. stigli do milijarde u prošloj godini. Profit je rastao još brže. Od 2,5 miliona dinara u 2020. došao je do gotovo 340 miliona prošle godine, piše danas Forbes Srbija.To im je omogućilo i da prošle godine, prvi put u ovom posmatranom periodu, isplate i dividendu svom vlasniku, Egis Ingenerie od 74 miliona dinara (od toga 3,7 miliona je za porez). U 2023. isplatili su i bonuse zaposlenima od 21,2 miliona dinara, vidi se iz finansijske dokumentacije.
Ova kompanija prethodnih dana našla se u fokusu javnosti ne samo kao članica konzorcijuma zaduženog za nadzor, već i nakon otkrića medija da su, navodno, upravo oni bili direktno zaduženi za nadzor nad rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu.Ežis u Srbiji posluje preko preduzeća Egis doo, koje je registrovano u Resavskoj ulici u Beogradu. Na tom mestu nekada je poslovalo i predstavništvo Egis International, ali je prema dostupnim podacima, ugašeno pre šest meseci.
Egis doo osnovan je 2012. što se poklapa s vremenom zahuktavanja priče o izgradnji beogradskog metroa.
U početku, firmom su rukovodili francuski državljani, ali su uz njih sve vreme bili i srpski – Zoran Ilić koji je danas direktor firme, kao i Olivera Radulović koja je prokurista. Zamenik direktora takođe je srpski državljanin.
Egis doo registrovan je za inženjerske delatnosti i tehničko savetovanje. Direktni vlasnik Egis doo je francuska kompanija Egis Ingenierie, a deo su Ežis grupe.Na sajtu Ežis grupe među svim velikim projektima ovog francuskog giganta izdvojeno je samo nekoliko iz Srbije – nadzor nad rekonstrukcijom pruge do Mađarske, dizajn Beogradskog metroa i dizajn pruge od Beograda do Niša.
Opisi postoje za prva dva, a onaj o metrou je sadržajniji imajući u vidu da je Ežis odnosno Ežis Rejl glavni dizajner za sve tri predviđene linije.
Međutim, na Portalu javnih nabavki, od kraja 2020. naovamo, za koliko su dostupni podaci, nema podataka o Ežisu kao dobavljaču usluga ili radova za JKP Beogradski metro i voz iako je ovo preduzeće sprovodilo više nabavki na ovom projektu.
Podsećanja radi, predstavnici bivše i sadašnje vlasti međusobno su se optuživali da je reč o projektu koji se realizuje mimo sistema javnih nabavki.
Ežis odnosno Egis doo se na Portalu javnih nabavki pojavljuje u malom broju postupaka. Jedan je dobijeni posao nadzora nad rekonstrukcijom pruge od Novog Sada do državne granice vredan 4,7 milijardi dinara).
Dva su nabavke usluge izrade tenderskih dosijea za izvođenje radova i za stručni nadzor nad izvođenjem radova za izgradnju novih lučkih kapaciteta Luke Prahovo (7,2 miliona dinara) i Luke Bogojevo (18 miliona dinara). Na ovim poslovima Egis doo je nastupao zajedno sa firmom Egis Water and Maritime.
Nedavno je Ežis dobio još jedan važan posao u Srbiji, koji pominje u vestima na svom sajtu. To je „izrada preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji“ za Ministarstvo rudarstva i energetike. Vrednost posla je 16,8 miliona dinara.U prošlogodišnjem finansijskom izveštaju odnosno u napomenama uz ovaj dokument, prvi put se pominje i Utiber koji predvodi konzorcijum za nadzor.
Tako se u delu koji se odnosi na potraživanja po osnovu prodaje pominje da Ežis potražuje (na dan 31. decembar 2023.) od Projekt Biro Utibera iznos od 86,9 miliona dinara od ukupno 114 miliona koliko je potraživao od kupaca u zemlji.Utiber se pominje i u delu potraživanja za nefakturisani prihod gde se navodi iznos od 29,4 miliona dinara.
Ipak, odnos je dvosmeran tako da se Utiber može videti i na strani podizvođača Ežisa. Tako je francuska kompanija na ime usluga koje su im podizvođači pružili u prošloj godini, ali nisu izdali fakture rezervisala 64 miliona dinara. Od toga je 10,3 miliona predviđeno za Utiber.
Inače, jedna zanimljivost iz finansijskih podataka jeste i da je Ežis uzeo u zakup stan u Novom Sadu za zaposlenog koji radi na terenu. Na ime depozita, društvo je uplatilo iznos od 24.071 dinar.
Ostale vestiArhiva
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…
- 25/11 Fiskalni savet: U završnom računu za 2023.…
- 21/11 Krajem decembra druga prodaja Rudnika Lece:…
- 19/11 Koje još poslove u Srbiji obavlja Ežis, kompanija…
- 18/11 Jedni najavljuju blokade i vanredne izbore,…
- 17/11 Protest u Novom Sadu: Blokada raskrsnice…
- 15/11 Vučević: Evropska komisija predviđa rast…
- 10/11 Novi uslovi za penziju od januara: Pomera…
- 01/11 Tragedija u Novom Sadu: Završena akcija spasavanja…
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava