Vesti
Društvo i ekonomija
Potrošači na meti falsifikatora14.11.2006. 16:00
Izvor: Danas
Nacrt nacionalnog programa zaštite potrošača juče predstavljen u Privrednoj komori Srbije
Beograd - Nacrt programa zaštite potrošača koji je izradilo Ministarstvo trgovine, turizma i usluga, predstavljen je juče u Privrednoj komori Srbije. Prema rečima ministra Bojana Dimitrijevića, u Ministarstvu trgovine biće formirano odeljenje za zaštitu potrošača, sa ciljem da vremenom preraste u samostalnu agenciju. Predviđeno je, takođe, da se formiraju nacionalni i lokalni savetodavni centri, a definisana su i pravila za osnivanje i funkcionisanje organizacija koje se bave zaštitom potrošača.- Za realizaciju programa iz republičkog budžeta bi u periodu od 2007. do 2012. godine trebalo izdvojiti 21 milion dinara. Istovremeno, potpisali smo Memorandum sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju, na osnovu koga će ta organizacija, preko Kards programa izdvojiti dva miliona evra za obuku, edukaciju i tehničku pomoć nezavisnim potrošačkim udruženjima, i naročito za njihovu kompjuterizaciju kako bi informacije bile što dostupnije potrošačima - naglasio je Dimitrijević.
Jedan od autora programa zaštite potrošača, profesor Svetislav Taboroši, istakao je da u ovom trenutku u Srbiji ne postoje mehanizmi koji garantuju efikasno ostvarivanje prava potrošača i ukazao na veliko prisustvo falsifikata.
- U svetskoj privredi falsifikati su prisutni sa oko pet odsto, kod nas taj procenat ide i do devet, ali javlja se i problem velikih multinacionalnih kompanija, koje pod punim imenom i etiketom, na naše tržište plasiraju proizvode namenjene siromašnoj jugoistočnoj Evropi, koji kvalitetom i sastavom ne odgovaraju robi koja ide na razvijena tržišta. Kod nas su u velikoj meri prisutna i prevarna ponašanja, kao što su lažne rasprodaje ili neodgovarajuće etikete. Ako se tome dodaju i zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu, onda je jasno da sam Zakon, bez paralelnog jačanja institucija kroz ovakav program, ne može da reši problem neadekvatnog položaja potrošača. Treba imati u vidu i da tržišne inspekcije nisu dovoljno tehnički i kadrovski opremljene a prisutni su i nedostaci u već usvojenom Zakonu o zaštiti potrošača, koje prekršioci rado koriste. Tu je, pre svega, problem što dokazivanje nedostataka proizvoda pada na teret potrošača, oni se često upućuju na druge zakone, a minimalnu zaštitu mogu da ostvare u slučajevima kad prihvataju standardne ugovore ili kada kupuju "na daljinu", kroz kataloge ili telešopove - istakao je Taboroši.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…