Vesti
Društvo i ekonomija
"Ne odlagati Sporazum CEFTA"26.11.2006. 15:00
Izvor: B92
Beograd -- Ekonomista Milan Kovačević kaže da Srbija odlaganjem potpisivanja Sporazuma CEFTA ostavlja utisak sporosti.
"Velika je šteta što Srbija još nije potpisala CEFTA. To će imati određene posledice jer to sugeriše da se mi nećemo toliko truditi ni da se približimo Evropskoj uniji", kaže Kovačević.On kaže da vlasti šalju veoma lošu poruku odugovlačenjem potpisivanja tog ugovora, a da bi poželjno bilo da stranim investitorima poruče da su vrata za ulaganja i poslove sa svetom otvorena. Kovačević je ocenio da informacije koje vlast daje javnosti nisu potpune i da je zbog toga moguće u isto vreme imati izjave državnika o neophodnosti većih stranih ulaganja, a da s druge strane odlažu pristupanje zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi.
"Sve što vlast govori, govori u svrhu dobijanja što više glasova na izborima", kaže Kovačević.
Vlada Srbije odustala je početkom novembra od potpisivanja sporazuma CEFTA jer nije pristala na zahtev Hrvatske da smanji opterećenje na uvoz cigareta. Hrvatska je od Srbije tražila da akcize za uvozne cigarete smanji i izjednači sa akcizama na domaće, a da pri tom ne poveća carinu na uvoz te robe.
Razgovori sa hrvatskim vlastima nastavljeni su prošle nedelje, a konačan predlog delegacije Srbije znaće se do 12. decembra, do kada Srbija i Bosna i Hercegovina imaju rok da dostave predloge koji bi omogućili potpisivanje sporazuma CEFTA, zakazanog za 19. decembar.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…