Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Posjeti Prijedor
20.05.2008. 12:00
Izvor: Putovati Balkanom
Posjeti Prijedor
Most između prošlosti i budućnosti u magičnoj zemlji
Stefania Ziglio - Tokom mog boravka u Prijedoru, gradu od 90 000 stanovnika smještenom na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, u entitetu Republika Srpska (koji zajedno sa entitetom Federacija BIH tvori državu Bosnu i Hercegovinu), otkrila sam jednu realnost koja unatoč svim svojim kontradiktornostima u sebi sadrži i mnoge elemente pozitivne dinamike.
Naravno, turista koji se odluči za putovanje u Bosnu i Hercegovinu pravi jedan jasan i promišljen izbor koji nastaje iz potrebe za upoznavanjem svijeta koji nam je fizički jako blizak, ali isto tako udaljen od našeg načina razmišljanja i suočavanja sa životom.
Mnogi turisti iz Italije dobro poznaju hrvatsku obalu, a od prije nekoliko godina i crnogorsku, ali su još uvijek malobrojni oni koji se odluče na istraživanje unutrašnjosti bosanskohercegovačkog teritorija. Jela, pića, plesovi, razne svetkovine vjerskog karaktera i kulturne manifestacije ove zemlje još uvijek su mnogima nepoznate, iako zaslužuju puno veći odjek od onoga koji uspijeva doprijeti do onih koji su, iz poslovnih ili volonterskih razloga, odlučili posjetiti ovu zemlju.
Ukoliko ste Bosnu i Hercegovinu odabrali kao vasu slijedeću destinaciju, preporučujem da se poslužite uslugama Mreže za odgovorni turizam, osnovane u Prijedoru 2003. godine, nakon kraćeg formacijskog kursa organizovanog od strane Associazione Progetto Prijedor i Associazione Tremembé Onlus. Članovi mreže su najvećim dijelom žene koje kroz ovaj angažman pokušavaju osigurati izvor prihoda za život i istovremeno promicati vrijednosti lokalne kulture i tradicije. Mreža je 2007. godine formalizirala svoju strukturu i registrovala se pod imenom Promo Tour. U rad je uključeno 15 porodica, od kojih neke primaju goste dok se druge brinu o pripremi tradicionalnih jela. Na taj način gosti bivaju potpuno uključeni u bosanskohercegovačku stvarnost, hraneći se tipičnim lokalnim proizvodima, probajući domaću rakiji i razgovarajući sa ljudima uz pomoć prevodica.
Osim toga, vodiči koji perfektno govore talijanski jezik će vas odvesti u posjetu gradu, pravoslavnoj i katoličkoj crkvi, đamijama i malim crkvama od drveta, koje datiraju jos iz osmanlijskog perioda i čije ikone su nedavno odnesene u Beograd na restauraciju. Sto se tiče prirodnih ljepota u Prijedoru možete šetati duž rijeke Sane, a svakako vrijedi posjetiti i slapove u obližnjem Martin Brodu.
Još jedno mjesto koje svakako vrijedi posjetiti jeste Nacionalni park “Kozara”, nažalost poznat po pokoljima koji su se tu dešavali tokom Drugog svjetskog rata, kao i rata koji se ovdje odvijao devedesetih godina prošlog stoljeća. Zahvaljujući novim projektima revalorizacije i obnove turističkog potencijala parka, ovo mjesto će dodatno obogatiti turističku ponudu prijedorskog kraja.
Ovaj, kao i mnogi drugi realizovani projekti, rezultat su tzv. decentralizirane kooperacije i saradnje između opštine Prijedor i nekih opština talijanske pokrajine Trento, a sve pod koordinacijom udruženja “Associazione Progetto Prijedor” iz Trenta i Agencije lokalne demokratije, nastale 2000. godine na inicijativu Savjeta Evrope, sa ciljem da doprinesu, što je moguće više, lokalnom razvoju u Jugoistočnoj Evropi (trenutno postoji 12 agencija lokalne demokratije u četiri zemlje bivše Jugoslavije, kao i u Gruziji).
Vrijedi istaknuti udruženje mladih umjetnika "Tač.ka" , osnovano u februaru 2007. godine sa ciljem poboljšanja kulturne ponude i kvalitete života u gradu u kojem žive. Za njih je to način kreiranja boljeg životnog ambijenta i razlog za ostanak u BiH, umjesto razmišljanja o napuštanju zemlje sa prvom prilikom koja se ukaže. Naziv udruženja "Tač.ka" asocira na nešto malo, skoro nevidljivo, ali obično nakon tačke slijedi neki novi početak. Riječ je o konceptualnoj umjetnosti koja nalazi hiljade načina da se izrazi, razvija i interpretira jedan pristup jednostavan sam po sebi. Ovih desetak momaka i djevojaka na sastanku sa Ministarstvom kulture bili su pomalo iznenađeni činjenicom da se Ministarstvo interesuje baš za njihove projekte i da želi finansijski pomoći dio troškova njihovog projekta Ars Kozara.
Ovo udruženje je prošle godine na planini Kozari prvi put održalo land art labaratorij “Umjetnost i Priroda”, po uzoru na park u Borgo ValSuganu u Italiji, gdje se svake dvije godine okupljaju umjetnici iz cijelog svijeta i prave instalacije i umjetnička djela od prirodnih materijala. Umjetnički direktor Montibeller koji je došao posjetiti Arte Kozara, napomenuo je da labaratorij “Umjetnost i Priorda” ne predstavlja akt optužbe protiv degradacije ambijenta, već promoviše kreativni rad u kojem stvoreno djelo sadrži jednu dodatnu vrijednost, drugačiji pristup življenja teritorije koja nas okružuje, ali uvijek sa svjesću da se radi o djelima koje će na kraju sama priroda uništiti. “Umjetnost i Priroda” je način da se generacijama koje dolaze, osim umjetničkih djela, u naslijeđe ostavi i jedan odnos sa prirodom, baziran na zaštiti i poštivanju.
Umjetnik ima i dužnost da obavi jednu društvenu zadaću, a to je da interpretira istorijski period u kojem živi i da predstavlja pozitivan primjer za svoju zajednicu. U Bosni i Hercegovini to podrazumijeva prevazilaženje međuetničkih netrpeljivosti, ostalih kao naslijeđe ratnih dešavanja. Otvaranje ka novim horizontima i pozivanje umjetnika iz drugih zemalja mogu doprinijeti približavanju i upoznavanju drugog i drugačijeg, te boljem međusobnom razumijevanju između naroda koji imaju slične kulturne korijene.
Momci i djevojke iz Tačke proveli su cijelu sedmicu na planini, smješteni u prostorijama Nacionalnog parka. Drveće, lišće, kamenja, fantazija i sunčani dani pomogli su da svako od njih osmisli i kreira neki svoj rad i ostavi vlastiti trag u ovom prvom izdanju projekta Ars Kozara.
Upravo ovi mladi ljudi predstavljaju budućnost zemlje i simboliziraju onu Bosnu i Hercegovinu koja želi govoriti o sebi ostavljajući iza teško naslijeđe devedestih godina prošlog stoljeća. Udruženje Promotour će biti tu da iz prošlosti sačuva sve ono što treba biti sačuvano, kao što su kulinarske i kulturne tradicije.
Na Prijedor se još uvijek može računati!