Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Sevilja
28.08.2008. 12:00
Izvor: Gracija
Sevilja
Po savjetu ljudi kojima se očinji vid popravio a duša nahranila tokom njihovog putovanja Andaluzijom, tako sam se i ja, bez mnogo razmišljanja, prijavila za osmomartovsko putovanje gradovima ove pokrajine na jugu Španije, koje je organizovano po prvi put i to direktnim čarter-letom na relaciji Sarajevo - Malaga. Putovanje je obuhvatalo pet gradova na kontinentu, a to su Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga i Ronda, i tri na obali - Torremolinos, Marbella i Nerja. Ovakva ponuda se ne odbija, naročito ako čovjek nije siguran da li će se više ikad ponoviti!
Poznavaoci kažu da je Andaluzija srce Španije u kojem se prepliću mavarski i kršćanski uticaji koji se očituju u svakoj sferi života, od arhitekture, jezika, hrane, pa nadalje. Tokom putovanja uvjerila sam se da je to najljepši dio Evrope, po mom mišljenju, naravno. A grad koji je ostavio najveći utisak na mene, a i na veći dio mojih saputnika, je Sevilla, iako ni ostali gradovi koje smo posjetili ne zaostaju mnogo po ljepoti i sadržaju.

Privlačna turistima
Sevilla, stari grad smješten na obalama rijeke Guadalquivir, oduvijek je bila privlačna destinacija za turiste, počev od rimskih hroničara do romantičnih pisaca 19. vijeka. Glavni grad regije Andaluzija, četvrti je po broju stanovnika u Španiji. Dolazak muslimana 711. godine učinit će da Sevilla (koju su isti nazivali Ixbilia) postane jedan od najvažnijih gradova u oblasti Al-Andalus. Od 11. vijeka bila je glavni grad carstva Taifas. U tom periodu, pod vladavinom Mutamida, poezija i seviljski sud postali su nadaleko poznati.
Nakon njegovog egzila i dolaska Almoravida, Sevilla postaje značajna pod vodstvom Almohada, koji će je pretvoriti u glavni grad zajedno s Marrakechom. U ovom periodu, Sevilla je doživjela najveći procvat - njeni zidovi su ojačani, gradnja Zlatnog tornja je konačno završena 1220., a 1186. godine počela je izgradnja najtananijeg minareta u Španiji - Giralde. Međutim, 1248. godine Fernando III pokorio je Sevillu i započelo je ubrzano pokrštavanje njenog stanovništva, tako da je glavna džamija pretvorena u katedralu, isto kao u Cordobi. Preostali tragovi džamije koji se danas mogu vidjeti su Dvorište narandži (kao sastavni dio svih vjerskih objekata koje smo obišli) i minaret visok 93,90 metara, koji je tako dobro sačuvan da je postao istinski simbol Seville. S njegovog vrha pruža se prelijep pogled na grad.
Osim Giralde, simbol Seville je i Zlatni toranj (Torre del oro), kao jedan od najpoznatijih tornjeva islama, koji se nalazi na lijevoj obali Guadalquivira. Zlato na njegovom vrhu više ne postoji jer je tokom vremena nestalo, otpalo, uništeno... Najstarija katedrala u Španiji je Alcazar (Alquasr) i nalazi se u Sevilli, kao jedinstveni spomenik sastavljen od četiri različita dijela: Palata Petra I, Admiralova kuća, Palata Karlosa V i vrtovi. Sagrađena je 1364. godine i još se koristi za vjersku službu.

Graditeljsko umijeće
Guadalquivir, "velika rijeka" muslimana (Al-Wad Al Kevir), predstavlja identitet Seville par excellence, kao centralna osa Andaluzije i jedina plovna rijeka u Španiji. Zahvaljujući tome, Sevilla je jedina luka u unutrašnjosti Španije. Od Atlantskog okeana dijele je 93 km i potrebno je nešto više od pet sati da dođete do njenog ušća. Na toj rijeci mogli smo vidjeti mostove spektakularnog izgleda i zavidnog građevinskog umijeća. Zahvaljujući Guadalquiviru, Andaluzija je jedan od najplodnijih dijelova Pirinejskog poluostrva. Vozeći se cestama po ovoj regiji, mogli smo vidjeti nepregledne terene zasađene stablima različitih vrsta maslina koje su savršeno raspoređene i održavane bez obzira da li se radi o dostupnom ili nedostupnom tlu. Španija je inače poznata kao zemlja koja godišnje proizvodi najviše maslina na svijetu i nakon onoga što smo vidjeli, jasno je zašto i kako.
Dio Seville koji neizostavno treba posjetiti je i četvrt Santa Cruz, s uličicama bogato ukrašenim cvijećem. Neke su tako uske da obje njihove strane možete dohvatiti samo ako raširite ruke. U njima možete osjetiti tipičnu atmosferu starog grada u kojem kao da je vrijeme zauvijek stalo.
Nadalje, jedno od brojnih "pluća" Seville je i Park Marije Luise, koji je 1893. godine gradu podarila Luisa Fernanda de Orleans, Vojvotkinja od Montpensiera. Obnovljen je u periodu 1913-1929. godine, kada je dobio današnji, tako prepoznatljiv izgled. U sjeverozapadnom dijelu ovog parka ugnijezdio se Španski trg, izuzetno djelo arhitekte Hanibala Gonzalesa Alvareza Osoria. U obliku velikog pozorišta koje je svoje krake pružilo ka zapadu, tačnije ka Indiji, okrunjen je s dva velika tornja. Prečnika 200 m, sastoji se od šaroliko i zanimljivo popločanih keramičkih pločica koje predstavljaju provincije Španije. Njegovi mostovi pripadaju četirima srednjovjekovnim kršćanskim kraljevstvima - Castilla, Leon, Aragon i Navara.

Dekoracija od keramike
Stanovništvo Andaluzije ulazna vrata na kućama i restoranima ukrašava prelijepim i vrlo dekorativnim, nevelikim mozaicima od keramičkih pločica koji uvijek imaju neku poruku: predstavljaju nekog sveca, simbol porodice, itd. Osim toga, keramičke pločice koriste se kao ukras na različitim i najmanje očekivanim mjestima, tako da ih možete vidjeti kao dekoraciju na cijelim zidovima prizemnih spratova kuća i restorana ili samo oko prozora, zatim na pločnicima, klupama u parkovima, saksijama s cvijećem, mostovima, spomenicima, i kao zidne slike, što mi se jako svidjelo i moram priznati da nigdje drugo nisam imala priliku vidjeti.
Na pločnicima ovog prelijepog grada možete vidjeti drveće s preostalim neubranim i neotpalim plodovima narandži koje ukrašavaju okolinu svojim bojama, dajući Sevilli mediteranski štih. Koriste se samo za proizvodnju džema. Španci inače jako drže do okoline, okućnice, čistoće po ulicama, parkovima... Opalo lišće se ne mete nego usisava, u brojnim fontanama nećete vidjeti ni jedan jedini opali list, sve je zaista besprijekorno čisto. Treba istaći i da su od poznatih u Sevilli rođeni Murillo i Velasquez, a Zurbaran se u njoj školovao.
Što se tiče hrane, zastupljena je mediteranska kuhinja s mnogo ribe i ribljih specijaliteta. To je meni naročito odgovaralo, tako da sam uživala i po tom pitanju. Zahvaljujući prelijepoj i jedinstvenoj mješavini arapske i kršćanske arhitekture, bogatstvu parkova prepunih različitog cvijeća i drveća, koji se mogu vidjeti na svakom koraku koji napravite po Sevilli, kao i stablima narandži koje su upravo cvjetale tokom naše posjete ovom predivnom gradu, dajući mu svoj božanstveni i nezaboravni miris koji je hranio naše duše i čula, Andaluziju i Sevillu bih rado ponovo posjetila.