Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Lugano
20.01.2009. 12:00
Izvor: Gracija
Lugano
Kada smo saznali da u Lugano idemo avionom iz Sarajeva do Züricha, a potom vozom, bili smo sretni kao djeca, jer vozom nismo putovali godinama. Naravno, potpuno je drugačije voziti se švicarskim vozovima. I nismo pogriješili, jer to je bilo neopisivo iskustvo. Putovali smo tri sata kroz gotovo cijelu Švicarsku, jer valjalo je sa sjevera doći na jug, na samu granicu Italije i Švicarske, u talijanski kanton Ticino, gdje se nalazi Lugano. Na tom putu prošli smo i kroz čuveni masiv Gotthard i istoimeni tunel nalik tubi, dugačak 15.003 metra, čija se najviša tačka nalazi na koti od 1.151 m iznad mora.
Samo pedesetak kilometara Lugano dijeli od talijanske granice, a prvi grad s druge, talijanske strane je čuveni Como s još poznatijim jezerom Lago di Como, koje je odnedavno postalo svjetska atrakcija zbog vile koju je u tom gradiću kupio George Clooney.

Miris mora
Ali, vratimo se Luganu. Kako nas je u Zürichu dočekala kiša i vrlo hladno vrijeme s temperaturom od 12°C, što je za nas koji smo dolazili s balkanskih 35°C predstavljalo užasnu promjenu, bili smo skeptični gledajući u vremenske prognoze u novinama koje su najavljivale 28°C u Luganu. I zaista, bili su u pravu. U Luganu, koji leži na 273 m nadmorske visine, dočekala nas je prava mediteranska klima, s mirisom mora u zraku.
Vozeći se minibusom do hotela, koji se nalazio na suprotnoj strani jezera, u oblasti Paradiso, mogli smo uživati u pogledu na cijeli Lugano. Ulice i mediteransko rastinje su podsjećali na već viđen krajolik na hrvatskoj obali, pa smo odmah Lugano prozvali švicarskom Opatijom.
Jezero Lugano leži između dva jezera: Lago di Maggiore na sjeveru i Lago di Como na jugu. Prostire se na površini od 48,9 km², a omeđeno je nevjerovatno lijepim švicarskim Alpama, sa čak tri čuvena vrha: Monte Brč (952 m) na istoku, Monte San Salvatore (912 m) na zapadu, te Monte Generoso (1.070 m) na jugu. Monte San Giorgio (1.097 m) je četvrti vrh u blizini Lugana, a poznat je po tome što je zbog neobično vrijednog speleološkog blaga - fosila starih više od 230 miliona godina - od 2003. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Od impresivnih planinskih masiva Švicarci su napravili turističku atrakciju i u Luganu. Tako imate mogućnost da odaberete jednu od dvije uspinjače, Monte Brč i San Salvatore funicolare, kako to Talijani kažu, i da se popnete na njihove vrhove uživajući u predivnoj panorami. Mi smo odabrali Monte Brč, koja se nalazi u dijelu grada Cessarate, zbog toga što su nam rekli da gore možemo uživati u ljepšem pogledu.
I, naravno, pogled je bio fenomenalan. Svih dvadesetak minuta vožnje uspinjačom bilo je vrijedno onog fascinantnog ugođaja koji vam pruža pogled na panoramu Lugana. Ispod se prostire jezero, a u daljini se vide i ostala dva jezera, te predivni planinski vrhovi. Odlučili smo ostati tu neko vrijeme, ručati i uživati u prekrasnom pejzažu do sljedeće vožnje natrag u grad.

Grad po mjeri čovjeka
Lugano je kao grad vrlo zgodno pozicioniran i kažu da je izgrađen po mjeri čovjeka. Duž cijelog jezera proteže se prekrasno uređena i savršeno održavana obala - Riva. Svaka klupa je crvene boje, svaka je na svom mjestu, uredno očišćena, čista i neokrnjena, što čovjeku koji dolazi s ovih naših varvarskih prostora naprosto mami uzvik nevjerice i oduševljenja.
Drvoredi lipa prostiru se duž cijele obale, a posebna zanimljivost su travnjaci, koji se svakodnevno zalijevaju i uredno održavaju. I niko ne hoda po njima, jer bi to stvarno bio grijeh. Ali je dopušteno da malo prilegnete ako vam je baš volja. Na svakom komadu zelene površine vidjet ćete i poneko umjetničko djelo, skulpturu u drvetu ili kamenu. Idući od našeg hotela do centra grada, za što nam je trebalo petnaestak minuta, počela sam zagledati svaku skulpturu i pokušavati zapamtiti autora. Međutim, poslije prvih 200 metara shvatila sam da mi je zalud trud, kad ih je bar stotinu poredano duž Rive.
Na krajnjem dijelu Rive nalazi se i Lido, s otvorenim i zatvorenim kupalištima, bazenima uglavnom. Treba li reći da su i ova mjesta savršeno čista i da se svakih 15 minuta temeljito čiste kabine za presvlačenje i one s tuševima. To se, jednostavno, zove zemlja Švicarska.
Prije Lida nalazi se i kongresna dvorana, smještena na rubu gradskog parka, koji nas je fascinirao prekrasnim rastinjem, ogromnim magnolijama kao u tropskim šumama, mirisnim cvijećem, uredno podšišanim grmljem, i famoznim skulpturama od osušenog drveća, koje nisu srušili, nego ga pretvorili u umjetničke skulpture u prirodi.
Neobično je boraviti u Švicarskoj a oko vas svi pričaju talijanski. A i restorani su uglavnom s talijanskom kuhinjom. Picerije, špageterije, odlični restorani sa svježom ribom, za svakog gosta ponešto. Ne treba posebno naglašavati da je Švicarska papreno skupa zemlja, pogotovo za naš skromni bosanski džep, ali nas je pozitivno iznenadila činjenica da u gradskim restoranima cijene nisu pretjerane. U centru grada možete pojesti pizzu, ribu ili vrhunski teleći odrezak za, u prosjeku, 11 do 35 švicarskih franaka. Doduše, u one skupe i otmjene restorane teško možete ući, oni su namijenjeni jetsetterima, princezama, kraljevima, estradnim zvijezdama, ali i pustim kriminalcima raznih dezena i kalibara i njihovim prpošnim pratiljama. Jer to je ona populacija koja posjećuje Lugano.

Čokolada, sir i skupi satovi
Švicarska je poznata po čokoladi, siru i satovima. Posebno nam je bio interesantan ogromni dućan Bucherer, koji nudi nakit i satove vrhunskih marki, s dijamantima, brilijantima, bijelim i žutim zlatom, platinom, a cijene su takve da vam se vrlo brzo zavrti u glavi. Ali zato možete uživati u sirevima i domaćoj čokoladi. Sirevi, oni ponajbolji, naravno, nimalo nisu jeftini, pa za nekih 100 g najboljeg sira morate odvojiti i do nekoliko desetina švicarskih franaka. A ni čokoladi nije mane: svježe pripremljena, domaća čokolada pravi se sa svim i svačim, od jagode, maline, bibera, čilija, cimeta, karanfilića, a cijena im je 5,90 CHF za 100 g.
U jednom dućanu suvenira i antikviteta pronašli smo i nacističku svastiku iz 1937. godine, naravno, bez izložene cijene. Suveniri koje turisti kupuju su simpatične kravice, zvonca, čokolade, švicarske čakijice Victorinox, i raznorazni predmeti koji su vezani za alpski dekor.
Na brdašcu je smještena i gradska katedrala, tipična za mediteranske predjele. Do nje se morate uspeti jednom strmom uličicom prepunom malih dućana s paprenom skupom garderobom, čak i na sniženju, i simpatičnim kafeima i restorančićima.
Ni ponudom kulturnih događanja Lugano ne zaostaje za ostatkom svjetskih metropola. Čuveni Lugano Jazz festival, Estival di Lugano, ove godine se održavao baš u vrijeme našeg boravka u Luganu, od petog do sedmog jula, a njegovi gosti su bili Cesaria Evora, talijanska pop-rock zvijezd Gianna Nanini, Joe Zawinull Sindicate i Youssou N'Dour.
Oni koje zanima umjetnost mogu obići Muzej moderne umjetnosti, zatim Museo Cantonale d'Arte, te Muzej Hermanna Hessea, kuću u kojoj je slavni pisac stanovao posljednjih decenija svog života.
Lugano je grad sa čak 72 hotela, i grad u kojem možete ploviti jedrilicom po jezeru, igrati golf, minigolf, badmiton, squash, košarku, fudbal, planinariti, baviti se atletikom, biciklizmom, šta god vam je volja. Čuvena je njihova biciklistička utrka koja se održava svake jeseni, a imaju i ATP teniski turnir.
Sve u svemu, Lugano je prekrasno mjesto za odmor. Naravno, ako imate dovoljno novaca da si to priuštite. I toplo ga preporučujem bez obzira na luksuz i bogatstvo koji vas u prvom trenutku mogu odbiti.