Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Bodensko jezero
05.02.2009. 12:00
Izvor: Gracija
Bodensko jezero
Bodensko jezero je od Sarajeva udaljeno punih 1.200 km, a smješteno je između juga Njemačke, sjevera Švajcarske i zapada Austrije na geo grafskim maršrutama iza Alpa i Dolomita kao prostora kojim savremeni autoturisti moraju proći. Čitaocima i potencijalnim putnicima na istoj ili sličnoj destinaciji predlažem itinerer Zagreb - Ljubljana - Karavanke - Spital - Lienz - Brunico - Innsbruck - Bregenz - Lindau - Friedrichshafen.
Tirolska dolina rijeke Drave okružena je alpskim planinama preko 3.000 metara i načičkana najmodernijim skijalištima, od kojih Austrija u zimskom periodu, a bogami i u ljetnom, zarađuje milijarde eura. Prirodne ljepote traže od vozača da se zaustavljaju na svakih nekoliko kilometara. Svi ti gradići, pravilno projektovani i urbanistički sređeni, mame da se zaustaviš i prošetaš, popiješ neko pićence i nastaviš dalje.

Ljepše ne može
Karakteristike svih gradića iz doline Drave su vožnja biciklima, planinarenje, duge šetnje, rafting, paraglajding i banjski turizam. Innsbruck, glavni grad pokrajine Tirol, dva puta domaćin Zimskih olimpijskih igara, na svom glavnom trgu plijeni arhitekturom i estetikom čije temelje je postavio car Maksimilijan u 15. vijeku.
Divan, sunčan dan, subota je. Kafei puni gostiju. Mnogo je turista. I sami se smještamo u jedan i odmaramo u ambijentu stare gradske vijećnice.
Nastavak puta prema odredištu, Bodenskom jezeru, i gradiću Mersburgu, traži još tri sata vožnje (250 km). Pri vožnji, ponovo se sjećam kako smo posredstvom interneta imali sreću prilikom odabira mjesta i hotela. Stižemo u Mersburg i pronalazimo naš hotel Alte Post na samoj obali jezera, na šetalištu. Ne može ljepše. Večeramo i pravimo plan za boravak od sedam dana. To je pravi odabir. Toliko je gradića koji gravitiraju Bodenskom jezeru. Površina jezera je 572 kvadratna kilometra, dok dužina obale iznosi 273 kilometra i širine 14 kilometara. Prema nekim informacijama, jezero puni 236 rijeka i potoka.
Domaćini se u svim prilikama hvale da je voda jezera pitka i stvarno je piju. U jezeru živi 35 vrsta jestivih riba što, naravno, možete primijetiti na jelovnicima svih restorana, kojima se, da budem iskren, ne zna ni broj.
Specifična mikroklima ne dozvoljava da se jezero zaledi, pa je zbog te činjenice interesantno i u zimskom periodu. Jezerom plovi 35 turističkih brodova kapaciteta i do 1.000 putnika. Oni svakodnevno prevoze na desetine hiljada turista, povezujući dvadesetak gradova na obali, ali i izletnike niz rijeku Rajnu, koja kod Konstance ističe iz jezera i kod grada Schaffhausena (proizvođači jedne od najboljih marki satova) pravi divne slapove visoke 22 metra, što predstavlja prvorazrednu turističku atrakciju.

Najstariji dvorac
Restoran našeg hotela poznat je po izuzetnoj gastronomskoj ponudi koju upotpunjuju nadaleko poznata mersburška vina. Posvetit ćemo im posebno mjesto.
Ujutro, poslije obilatog doručka, odlučujemo obilaziti Mersburg. Smješten na brežuljku iznad jezera, nekih 400 ili 500 metara nadmorske visine, razvio se pored starog dvorca (Old Castle) iz 13. vijeka, oko kojeg se počeo razvijati grad. Bio je u to vrijeme najstariji rezidencijalni dvorac u Njemačkoj. Znatno kasnije, sagradit će se novi dvorac, nazvan "Baroque Palace", po nacrtima vodećeg arhitekte baroka Baltazara Neumanna. On će sa klosterom i bibliotekom biti preteča današnjeg grada koji se polako spuštao oko samog jezera gradeći i luku koja će povezivati sve veće gradove jezera.
Sve slobodne površine čine vinogradi Mersburga. Na stotinama hektara precizno izgrađenih vinograda proizvode se milioni litara vina, sorti Müller-Thurgau, Burgundac, Pinot, Chardonnay, Kerner, Bacchus. Kontrolirana proizvodnja kreće u vinarijama 1880. godine, dok je vino u tom području proizvođeno i prije 1000 godina. Kontrola je prvorazredna i većina vina je flaširana, što im omogućava duži vijek. Vino je najbolji turistički proizvod, bilo da se konzumira u specijalizovanim prodavnicama, restoranima ili da se kupuje u Vino centru Mersburg.
Sljedeće dane posvetili smo razgledanju ostalih gradova: Lindau, Wasserburg, Langenargen. Utorak je rezerviran za ostrvo Mainau, srijeda Freiburg, Donaueschingen i Titisee, četvrtak - Revensburg, petak Konstanz i Friedrichshafen.
Subota je ostavljena za Pfahlbau Museum u Unteruhldingenu sa razvojem života na jezeru od praistorije, kamenog doba do bronzanog doba. Arheolozi su vršili rekonstrukcije u više faza od 1922. do 1940. godine. Sva ranija iskopavanja na tom mjestu i susjednom prostoru, kao i proučavanja nekih naseobina u zapadnoj Africi koje i danas žive na sličan način, rezultirala su izgradnjom autentičnog muzeja na otvorenom koji u potpunosti odgovara nekadašnjem načinu života s originalnom odjećom, obućom, nakitom, posuđem i slično.
Najjužniji je grad Lindau, tik uz granicu sa Austrijom. Gradić se nalazi na ostrvu i mostom je povezan sa kopnom. Opasan je visokim zidinama unutar kojih se razvio grad. Zidine razdvaja najljepša luka na jezeru, zovu je Lavlja vrata. Unutrašnjim trgom i šetalištem dominiraju dvije crkve, protestantska, sva u minimalizmu tog vremena, i gotska, sa svom ljepotom 18. vijeka, ukrašena mnoštvom ilustracija, izuzetno oslikanim stropom i oltarom.
Wasserburg je malo selo pet kilometara udaljeno od Lindaua na samoj obali. Karakterizira ga srednjovjekovni zamak i crkva iz istog perioda. Naravno, čitavo mjestance je isprepleteno stazama za šetnju i stazama za bicikle. Napomenut ću da je kompletan prostor oko jezera predviđen za bicikliste i pravi je raj za tu vrstu rekreacije, koja ima sve više poklonika oba spola i svih dobnih uzrasta.

Šetalište u cvijeću
Nekoliko kilometara dalje nalazi se Langenargen, kojeg zovu i Nicom Bodenseea. I u njemu dominira dvorac rađen u pseudomaurskom stilu, s koncertnom dvoranom, kockarnicom, restoranom i divnom terasom.
Šetališta uz jezero s mnogo cvijeća već se podrazumijevaju.
Na istom potezu je i Friedrichshafen, najveći na ovom dijelu jezera i grad pobratim sa Sarajevom više od trideset godina. Grad poznat po grofu Zeppelinu, čiji muzej je poželjno vidjeti kao i tvornicu aviona Dornier u neposrednoj blizini. Zanimljiv kontrast su hipermoderni kongresni centar i srednjovjekovni zamak u neposrednoj blizini, bez kojih nije nijedan grad u ovoj regiji. Zamak Salem možda je najinteresantniji na ovom prostoru. Oko 15 kilometara udaljen od jezera, sagrađen je daleke 1134. godine. Sve to vrijeme bio je centar obrazovanja, kulture, muzike i razvoja. Podrumi vina Müller-Thurgau u okviru zamka poznati su i izvan Njemačke.
Ravensburg je važniji grad pokrajine Baden Würtenberg, udaljen nekih 20 kilometara od jezera. Dominira citadela sa zidinama od 11 tornjeva i kapijama za ulazak u gradsku jezgru, uglavnom ostavljena pješacima. Nedaleko je skoro spojeni grad Weingarten, kojim dominira raskošna bazilika sa klosterom čija je gradnja počela u 17. vijeku i predstavlja istinsko remek-djelo tadašnje arhitekture i još više umjetnosti svih oblika.
Na kraju, predložio bih jednodnevni izlet u Freiburg, udaljen oko 150 kilometara na obroncima Schwarzwalda, prelijep grad ispresijecan kanalima. Divan gradski trg, na kojem dominira gotska katedrala s tornjem visokim 116 metara upotpunjuje živopisnu sliku zelene pijace s jedne strane i prodaje cvijeća s druge. Na tom putu bitno je spomenuti gradić Donaueschingen, gdje je izvor rijeke Dunav, koja prolazi preko sedam država na 2.840 kilometara dugom putu do Crnog mora.
Također se treba zaustaviti na glečerskom jezeru Titisee, gdje je čovjek u prirodni ambijent ugradio divan turistički raj s mnogo hotela i mjesta za odmor i rekreaciju. Sretnici koji imaju dovoljno vremena trebaju iz Mersburga brodom preći na ostrvo Mainau, čudesno mjesto koje je sadašnjeg vlasnika dobilo bukvalno za kockarskim stolom neke daleke godine. Ostrvo predstavlja ogromnu baštu cvijeća, zelenila, tropskog rastinja, leptirova... Raj za ljude željne šetnje i rekreacije.
Na kraju bih spomenuo naše divne domaćine, vlasnike hotela Giovannu i Daneta, koji su se svih osam dana trudili da našoj maloj ekipi ništa ne nedostaje.