Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Ottawa
03.03.2009. 12:00
Izvor: Gracija
Ottawa
Poput mene, sigurna sam da će se i drugi koji posjete Ottawu oduševiti ljepotom ovog grada, parkovima i zelenilom, plavetnilom mnogobrojnih jezera i rijeka, bogatstvom kulturnih i rekreativnih sadržaja kao i iznimno ljubaznim ljudima. Ottawa je politička prijestolnica Kanade i uistinu pravi kanadski dragulj. U Ottawi se nalaze državni parlament, vrhovni sud, državna ministarstva i druge Vladine institucije. Ova metropola atraktivnim i turističkim lokacijama, zabavnim i kulturnim sadržajima, zaista može parirati bilo kojem evropskom gradu. Ottawa ima vlažnu, kontinentalnu klimu s velikim rasponom u temperaturama, s ljetnim rekordima od +38°C i velikim minusima od mogućih -38,9° zimi (temperatura zabilježena 29. decembra 1933.). Stanovnici Ottawe u potpunosti su prilagođeni ekstremnim razlikama: zato i Zimski Winterlude festival na kanalu Rideau predstavlja pravi užitak za klizače, koji, uz veselu muziku i vrući čaj, na zamrznutim rijekama Rideau i Ottawi, mogu provesti cijeli dan.

Svjetski rekordi
Ljeto nudi i druge mnogobrojne umjetničke i kulturne festivale, poput festivala komedije, koji predstavlja najveći festival te vrste u čitavoj Kanadi i šire. Ljeto je, zapravo, najoptimalniji period za turističke posjete zbog bogatih sportskih i rekreativnih sadržaja u mnoštvu parkova, koji se pretapaju jedan u drugi po čitavom gradu. Tu definitivno prednjači ogromni nacionalni rezervat, takozvani Gatineau park, koji se proteže na nevjerovatnih 361 kvadratni kilometar, a sadrži mnogobrojne biciklističke i pješačke staze, staze za rolanje, šumske staze označene za planinare, pješ- čane plaže i veličanstvene vidikovce, s kojih se širi pogled na prirodna prostranstva i mnogobrojna jezera.
Ottawa je četvrti grad po veličini u Kanadi. Ukupna populacija od 1,190.000, uključujući sva naselja i predgrađa u okrugu, čini je drugim gradom po broju stanovnika u provinciji Ontario. Grad je lociran u Ottawskoj dolini na istočnoj strani provincije Ontario i leži na obalama istoimene rijeke Ottawe, koja formira prirodnu granicu između provincija Ontario i Quebec... Zbog činjenice da čujete francuski jezik, imate osjećaj kao da se nalazite u Evropi. Osim toga, veliki broj imigranata različitih kultura, nacija, rasa i religija iz čitavog svijeta živi u Ottawi, što ovom gradu, koji odiše kozmopolitskim duhom, daje posebnu atmosferu. Ottawa važi i za grad s najviše postavljenih svjetskih rekorda u različitim oblastima. Naime, ponosi se najvećim klizačkim ringom na svijetu, najvećim odbojkaškim turnirom na svijetu, prekrasnim festivalom tulipana i festivalom kamerne muzike, svjetskim rekordom u proizvodnji sirupa od javora (maple syrup), koji se koristi kao dodatak kolačima i poslasticama. (List javora inače predstavlja sinonim kanadskih prirodnih resursa i zaštitni znak Kanade, pa je stoga i glavni simbol na kanadskoj zastavi).

Rideau kanal
Iako je povijest ovog grada relativno kratka, ne nedostaje joj zanimljivosti. Pioniri koji su nastanjivali područje oko Velike rijeke, kako su tada zvali rijeku Ottawu, bili su pripadnici indijanskog plemena zvanog Odaawaa. Evropski doseljenici ovamo stižu tek početkom 19. stoljeća, kad se pojavljuju i prve zabilješke o utemeljenju grada. Populacija ove regije je značajno porasla kada je završena izgradnja Rideau kanala 1832. godine. Ottawa je ubrzo nakon razvoja drvne industrije postala glavni centar za preradu i rezanje drveta u Kanadi, kao i u čitavoj Sjevernoj Americi. Engleska kraljica Viktorija, 31. decembra 1857. godine, imenuje Ottawu glavnim gradom Kanade. Danas najveću historijsku atrakciju predstavljaju zgrade Doma parlamenta, Senata, Skupštine i Vrhovnog suda u centru grada, građene u impresivnom gotičkom stilu.
Još jedna interesantna povijesna činjenica ve- že se za Ottawu: da je prvo mjesto u kojem je započeo Hladni rat. Sovjetski šifrator Igor Gouzenko otkrio je više od stotinu tajnih dokumenata iz Ambasade Sovjetskog Saveza, za koje se poslije ispostavilo da su dokazi za masivnu sovjetsku špijunsku mrežu, koja je operirala u zapadnim zemljama i dovela do spoznaje da su sovjeti zapravo pravili atomsku bombu, jaču od američke.
Kulturne atrakcije koje bi svakako trebale biti neizostavan dio vaše posjete ovom gradu su muzeji i galerije. Nemojte zaobići Nacionalnu galeriju u centru grada, za čiji obilazak ćete morati odvojiti barem pola dana. Vidjet ćete impresivne izložbe klasične i moderne umjetnosti, većinom kanadskih i američkih autora, ali i mnoge vrijedne slike i umjetnine od svjetski poznatih imena, poput kolekcija slika Renoira, Moneta, Degasa, Dalija, Van Gogha, modernu kolekciju s nekoliko najpoznatijih djela Andyja Warhola i mnogih drugih. Nacionalni muzej civilizacije, koji je uistinu fascinantan, i jedan od najposjećenijih muzeja u Kanadi, trebao bi vam biti sljedeća destinacija. To je najstariji nacionalni muzej ljudske historije na podru- čju Sjeverne Amerike. Glavna namjena mu je da skuplja, proučava i prezentira materijalne objekte koji svojim ornamentima rasvjetljavaju ljudsku povijest Kanade i njenu raznolikost. U sklopu muzeja obavezno posjetite i jednu od svakodnevnih jednosatnih projekcija dokumentarnih filmova u kanadskom izumu modernog IMAX Dome teatra/ kina s nevjerovatno kreativnim i modernim dizajnom: filmsko platno proteže se od dna do vrha kinosale u polueliptičnoj formi, a vizuelna 3D moć te zvučna jačina su naprosto nevjerovatne, tako da vas prije početka projekcije upozoravaju da sjedite mirno i dišete duboko kako vam ne bi bilo muka od osjećaja blizine i interaktivnosti…

Noćni život
I noćni život u Ottawi je vrlo sadržajan. Mladi imaju veliki izbor noćnih klubova, diskoteka, kafe-barova, kafića i restorana na raspolaganju. Većina restorana, fast-food restorana i diskoteka radi čitavu noć. Cijene karata za diskoteke kao i cijene hrane krajnje su pristupačne. Ottawa u svojoj zabavnoj ponudi ima i nekoliko kasina i kockarnica, od kojih je najpopularniji Wrapper, muzičkih klubova i klubova standup komedije. Također nudi i male intimne teatre, s pozorišnim predstavama na francuskom i engleskom, kina s multiplex salama i oko 20 filmskih naslova u svakom kinocentru. Ako želite slušati operu imate i tu mogućnost u kući Opera Lyra.
Glavni javni prevoz u Ottawi su autobusi OC TRANSPO, izuzetno funkcionalan sistem i nikada nema gužve ni čekanja, jer svaka linija stiže u roku od pet minuta. Postoji i malo skuplji, ali brži prevoz: voz zvani O-Train: neka vrsta metroa, ali iznad površine zemlje, koji vozi u predgrađa Ottawe. U ljetnoj sezoni omogućeni su i prevozi brodić ima niz Rideau, kanal od početka do centra, ali ova vrsta prevoza više se koristi u turističke svrhe. Zimi se kanal Rideau potpuno zamrzne, pa je otvoren za transport, dužinom od 7,8 kilometara, do centra grada. Niz kanal se spuštaju klizači, kako u rekreativne svrhe, tako i poslom. Ruksak na leđa, cipele u ruksaku, toplo se obucite i klizaljkama na posao. Ovakva vrsta transporta nije poznata nigdje drugo u svijetu, stoga i ovo pored ostalih atrakcija čini Ottawu unikatnim gradom.
Ne postoji grad u svijetu koji toliko podstiče sportsku rekreaciju, koji je toliko ispunjen rekreativnim sadržajima i koji omogućava toliki prostor za biciklizam, džoging, pješačenje, golf i ragbi, odbojku, tenis, plivanje, splavarenje, brodarenje, jedrenje, kanuing, skijanje, klizanje, ice fishing, rolanje i mnoge druge aktivnosti. Zelene površine, koje ukupno čine oko 170 km, svuda su po gradu, pa se stanovnici Ottawe sigurno ponekad osjećaju kao da žive u velikom nacionalnom parku. Šta vas sprečava da Ottawu dodate na svoju listu najpoželjnijih turističkih destinacija? Ništa drugo, do skupa avionska karta i kanadska viza, za koju vam treba garancija od bližih rođaka iz Kanade. Nažalost, ova prelijepa zemlja, izuzetnih prirodnih resursa i drugih bogatstava, ipak ostaje turistička destinacija privilegiranih. Ipak, ako zaobiđ emo sve prepreke, Ottawu vrijedi posjetiti, jer ovaj grad nikog neće ostaviti ravnodušnim.