Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Skijaška signalizacija nije po evropskim standardima
11.02.2010. 12:00
Izvor: nezavisne
Skijaška signalizacija nije po evropskim standardima
BANJALUKA - Nijedno skijalište u BiH ne ispunjava evropske standarde kad je u pitanju skijaška signalizacija, i treba još dosta da se poradi da bi skijališta bila obezbijeđena, kazao je juče Ramiz Mehmedagić, član Predsjedništva Skijaškog saveza BiH.
"Ovaj nemili događaj, kada je djevojka iz Banjaluke stradala je uzrok magle i nepoštovanja propisa. Kada je magla, pali se svjetlosna signalizacija koju, nažalost, nijedan skijaški centar nema", objašnjava Mehmedagić.

On kaže da bi skijaški centri trebali uvesti policiju na stazi, a posebno tokom vikenda jer je tada najviše skijaša, pa tako nije dovoljna samo signalizacija na stazama.

"Problem je svakako nekultura jer nikad ne znate kad će vas neko pokupiti. Ovaj posljednji slučaj na Jahorini mora dobro zamisliti skijaške centre kako će ubuduće raditi. Prije nekoliko godina smo pokušavali da donesemo pravilnik koji bi bio isti kao i za učesnike u saobraćaju, međutim, nikad nije donesen", kazao je Mehmedagić napominjući da se u slučaju magle uvodi svjetlosna signalizacija ili se potpuno obustavlja skijanje.

Goran Šarić, direktor vertikalnog transporta u Skijaškom centru Vlašić, kaže da u ovoj službi postoje svi kapaciteti za zaštitu skijaša, počev od dežurnog ljekara pa do dežurnih sanki, ali da je kultura skijanja ponekad na veoma niskom nivou.

"Desi se ponekad krađa signalizacije i to je najveći problem. Ne može se reći da se to dešava često, ali ima i toga. Desi se da krađa znaka za minsko polje pa čovjek pogine ni kriv ni dužan, zašto onda neko ne bi ukrao znak sa skijališta", objašnjava Šarić.

Petar Zeković, direktor Tehničke službe Olimpijskog zimskog skijaškog centra Jahorina, kaže da su na području ovog centra obilježene sve zone za skijaše s kojih se ne smije ići na neuređene dijelove, te da su one u potpunosti obilježene jasnom i vidljivom signalizacijom.

"Imamo pet tabača za snijeg, što vjerujem da nema nijedan skijaški centar u BiH i na tim područjima se garantuje stopostotna bezbjednost skijaša. Van tog dijela se ne može ništa garantovati jer znate i sami da je to planina. Ne možemo ni uticati ni narediti da se tamo ne ide", objašnjava Zeković ističući da je signalizacija napravljena od fluorescentnih materijala da bi skijašima bila što bolje vidljiva.

Dragan Štark, načelnik Odjeljenja za obuku, međunarodnu saradnju i informisanje u Republičkoj upravi Civilne zaštite RS, kaže da se Gorska služba spasavanja može po potrebi angažovati na bilo kojem dijelu teritorije, te da Civilna zaštita RS ima ugovor sa Gorskom službom spasavanja.

On je objasnio da su oni sad praktično republička jedinica za spasavanje sa visina, te napomenuo da je na Jahorini i na drugim mjestima ova služba organizovana 24 sata dnevno.

Dragan Ranković, tehničar koji radi na održavanju i vožnji skijaških liftova u Skijaškom centru Kozara kaže da se na ovom lokalitetu nisu dešavali veći incidenti, ali da je bilo manjih intervencija u posljednjih nekoliko godina.

"Teško je da se na ovom skijalištu desi nešto poput onoga što se desilo prekjuče na Jahorini, pošto su tamo puno veće skijaške staze nego što je to slučaj ovdje, ali za svaki slučaj imamo motorne sanke s kojima možemo vrlo brzo intervenisati", objašnjava Ranković i napominje da se poslije intervencija na motornim sankama skijaš prevozi do automobila u podnožju i onda dalje u Hitnu pomoć.

On, takođe, ističe da postoje posebne staze za skije i za sanke, te da je signalizacija vrlo dobro urađena i da nema krađe skijaških znakova.

"Stazu je pod stalnom kontrolom jer ima i onih koji ne vide znakove a i onih koji ne poštuju signalizaciju", dodao je Ranković.