Slobodno vrijeme
Tehnologija
Tehnologija u 2008.
15.01.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Tehnologija u 2008.
Ljudima koji vole i prate tehnologiju predviđanje budućih proizvoda je pola zabave. Ono što danas imate na stolu, koliko god napredno, brzo izgubi sjaj, no ono što dolazi sutra - bio to neki ogromni LCD ekran, nenormalno snažna grafička kartica ili superkul gadget - uvijek nas drži na rubu stolice u iščekivanju. Pogledajmo što možemo očekivati u nadolazećoj godini.
Godina 2007. je bila prilično zanimljiva. Dobili smo ultimativni gadget (iPhone), procesor koji je nadmašio sva naša očekivanja (Core 2 Duo), a web aplikacije počele su ozbiljno da prijete desktop aplikacijama. Mnogo toga u 2008. biće zapravo nastavak (ili odgovor) onoga što se događalo u 2007, no očekujemo i neke novosti.
S obzirom na to da sve veće firme imaju svoje roadmape, kojih se više-manje drže, u hardverskoj areni nije teško biti prognozer. AMD će pokušati da parira Intelovom Core 2 Duu sa svojom serijom četvorojezgrenih procesora kodnog imena Barcelona, dok će Intel još pokušati da poveća tržišnu prednost novom generacijom procesora kodnog imena Silverthorne, koji će se proizvoditi u 45nm proizvodnom procesu. Naravno, sve nam to malo znači dok ne vidimo prve testove, ali procesori koji se već danas nude prejaki su za kućne korisnike, a taj će se trend očito i nastaviti, pogotovo s novim četvorojezgrenim procesorima koji će u 2008. postati standardni u kućnim konfiguracijama.
Grafičke kartice, koliko god snažne bile, još ne mogu zakucati sada već legendarno zahtjevnu igru Crysis, a proizvođači su pokušali sve kako bi iz svojih proizvoda iscijedili i zadnju kap performansi. nVidia je tako predstavila trostruki SLI (koji će raditi samo na grafičkim karticama 8800 GTX ili Ultra te na matičnim pločama s čipsetom n680 ili n780), no pravi entuzijasti će vjerovatno pričekati novu generaciju (zasad poznatu samo kao GeForce 9) grafičkih kartica, koje bi trebalo da se pojave u 2008. godini.
Naravno, i AMD-ov ATI, nVidijin najveći (i jedini pravi) suparnik, tu ima štošta za reći, iako u posljednje vrijeme teško drži korak s konkurencijom. Njihovu novu generaciju grafičkih kartica, zasad poznatu kao R700, možemo takođe očekivati početkom 2008. godine.
Jednostavnim jezikom rečeno, računari će biti još moćniji nego prije, što i nije neka mudrost, s obzirom da se to redovno događa svake godine. Ali, ono što će prosječni korisnik najviše osjetiti biće dalji pad cijene širokih (widescreen) LCD ekrana, koji su već i sada jeftini, a u 2008. će se veći 24-inčni ekrani prodavati za sitniš. Šire gledano, mogli bismo početi da viđamo i više Appleovih Mac računara, čija je prodaja (pogotovo laptopa) znatno porasla u 2007. godini.
Na kraju, valja spomenuti i SSD (Solid State Drive) diskove koji će sve češće zamjenjivati magnetne tvrde diskove, pogotovo u laptopima. Takođe, u 2008. trebalo bi konačno da zaživi bežični USB (zamislite to kao puno brži i pouzdaniji Bluetooth bez iritantnih lozinki), dok se znatno brži USB 3.0 ipak očekuje tek u 2009. godini.
Šta god čuli ili mislili o iPhoneu, jedna je stvar sigurna: Apple je uspio uzdrmati svijet mobilnih telekomunikacija, a proizvođači mobilnih telefona još nisu sigurni kako odgovoriti na taj izazov. Možemo očekivati da će tek u 2008. konkurencija početi da nudi prave suparnike iPhoneu, od kojih će neki imati ekran osjetljiv na više dodira istovremeno (multitouch), baš kao i iPhone. Sam iPhone će pak dobiti 3G, kako je i neslužbeno najavio Appleov partner AT&T, a oni optimističniji nadaju se i brojnim drugim poboljšanjima, uključujući i GPS.
U domenu mobilnih telefona, druga najvažnija novost je definitivno Android, Googleova platforma otvorenog koda za mobilne telefone. Prvi uređaji zasnovani na Androidu pojaviće se u 2008, ali moguće je da se, kao što kažu, prvi mačići bace u vodu, tako da ćemo najbolje od Androida dobiti krajem 2008. ili početkom 2009. godine.
S obzirom na to da je flash memorija znatno pojeftinila, u 2008. možemo očekivati raznorazne multimedijalne playere i telefone koji će imati 16 ili čak 32 GB memorije za pohranu. Takođe, Wi-Fi čipovi više nisu toliko problem za moderne baterije niti im je cijena visoka, tako da će vjerovatno brdo gadgeta (čak i oni kojima to uopšte ne treba) dobiti podršku za Wi-Fi.
Razvoj Interneta i web aplikacija najteže je prognozirati jer je njihov razvoj izuzetno brz, a i puno se toga događa u isto vrijeme. U 2007. je krenula ozbiljna monetizacija popularnih web aplikacija: na YouTube su stigle reklame ugrađene u video-isječke, a Facebook je dobio svoju platformu za oglašavanje pod imenom Beacon. S obzirom na to da su mnoge izuzetno popularne web aplikacije neprofitabilne, možemo očekivati da vlasnici još agresivnije krenu s novim strategijama monetizacije i iznalaženja zarade kako bi konačno ušli u pozitivu.
Jasno, kad je riječ o Internetu, sve su oči uprte u Google, a on pak priprema toliko stvari da bi za puko navođenje svake od njih trebao još jedan ovakav tekst. Spomenimo i mogući trend porasta korištenja digitalne knjige, kao i gotovo neminovnu (sporu) smrt printanih časopisa. Prvome će doprinijeti Amazonov Kindle, ružan, ali učinkovit gadget za čitanje digitalnih knjiga kojim je moguće bežično kupiti knjige (u SAD). Ovo drugo jasno je jednostavno iz pada prodaje mnogih od njih i procvata online oglašavanja, a i iz najava vlasnika New York Timesa, kako za pet godina uopšte ne namjeravaju imati štampano izdanje.