Slobodno vrijeme
Tehnologija
Kompjuterski TV-ovi
01.05.2008. 12:00
Izvor: 24 sata info
Kompjuterski TV-ovi
Ako se ne možete odlučiti da li više volite TV ili računar, možda vam proizvodi poput ova dva hibrida mogu pomoći da spojite dvije strasti.
Nakon AOC-ovog “macana” od 84 cm koji se solidno pokazao u konkurenciji sa drugim TV-ovima velikih dijagonala u našem ovomjesečnom testu na stranici 30, dva modela od 19 i 22 inča (48 i 52 cm) izgledaju kao da su se pokupila nakon pranja. Izgled je gotovo identičan, jednostavan i prihvatljiv dizajn u uvijek privlačnoj crnoj plastici, dok je panel ispod ekrana “podvučen” poroznom plastikom iza koje su smješteni zvučnici.
Oba modela dolaze sa identičnim daljinskim upravljačem koji je, začudo, drugačiji nego kod njihovog starijeg brata. Ovaj je ugodniji za držanje, istina ima manje opcija, ali je intuitivniji i TV se lakše koristi. Čudi nas da AOC nije isti daljinski isporučio i uz 32-inčni model. Spisak priključaka je manje-više standardan, a klasični analogni priključci (SCART, kompozitni) su prošireni sa VGA i HDMI. Ovi su proizvodi prvenstveno računarski monitori, a tek onda TV-ovi, pa ako želite imati digitalni priključak s računarom, moraćete nabaviti DVI-HDMI konverter, jer DVI priključka nema. U AOC-u su očigledno ove TV-ove namijenili Media Centar mašinama na kojima se HDMI već ustalio, što ima smisla.
Da se radi prvenstveno o monitorima, potvrđuju dijagonale koje su dobrano u polju monitorskih, te visoke rezolucije prilagođene preciznom prikazu računarskih sadržaja. Čak i manji, 19-inčni model sa svojim 1400x900 piksela rezolucije bez problema nadmašuje veliki 32-inčni model. Rezultat je povećana detaljnost prikaza kompjuterskih sadržaja – dekstopa OS-a, igara i dr., zbog čega smo i napisali u temi da 32-inčni i 37-inčni TV-ovi nisu dorasli tom zadatku, te ne mogu biti primarni monitor. Ovi mogu.
Kvalitet slike je u rangu onoga na šta nas AOC lagano navikava. Osim odlične svjetline i oštrine, tonski prelazi su gotovo idealni, iako se na nekim stvarima – recimo prikazu tamnih nijansi koje posebno manji model “pojede” – vidljivo da je prikaz tjuniran i za prikaz TV slike. Čudi nas da su boje manje žive u odnosu na druge AOC monitore koje smo testirali, a u TV modu nisu ponuđeni opšteprihvaćeni modovi prikaza, pa sve što možete uraditi da pojačate izražajnost boja je da promijenite temperaturu ili ručno podešavate pojedine boje. Za DivXe, koji se na ovim mališanima prikazuju za klasu bolje nego na 32-inčnom modelu (manje izraženi artefakti zbog manje dijagonale) kontrolu intenziteta boja je lakše uraditi kroz korišteni softverski player.
Oba modela slijede prihvaćene trendove i nude široki format slike, što pogoduje većini sadržaja, problema možete imati sa ponekom igrom, ali i oni se uglavnom rješivi. Filmovi izgledaju odlično preko cijelog ekrana, a i tokom rada ćete više uživati jer ovaj odnos pogoduje čovjekovom vidnom polju. I dok će ljubitelji “telke” cijeniti činjenicu da odmah “iz kutije” dobijaju monitor spreman za TV i druge video sadržaje, oni zahtjevni bi mogli ostati uskraćeni jer ovakve hibridne kombinacije ne dozvoljaju snimanje sadržaja, suprotno klasičnijoj i manje praktičnoj PC + TV tuner kartica kombinacija.
Pored performansi, koje je najbolje okarakterisati kao “korektne”, najveća vrijednost ovih AOC monitora + TV hibrida je prihvatljiva cijena koja ih čini opcijom o kojoj treba razmisliti prilikom kupovine, ako pored računara jednako volite i TV.