Slobodno vrijeme
Tehnologija
Opel i GM razvijaju vozila sa šestim čulom
30.10.2008. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Opel i GM razvijaju vozila sa šestim čulom
Na svom drugom međunarodnom skupu organizacija CAR 2 CAR Communication Consortium (C2C-CC) prvi put predstavlja svjetskoj javnosti svoj komunikacijski projekt nezavisan o proizvođaču ili tipu vozila. Opel je domaćin ovog događanja, koje se održava u GM-ovom Dudenhofen Test Centeru u Njemačkoj.
Glavni cilj tokom razvoja novih General Motorsovih/Opelovih komunikacijskih sistema C2C (car-to-car ili vehicle-to-vehicle) bio je sprječavanje nezgoda upozoravanjem vozača o mogućim opasnostima od drugih vozila. Automobili opremljeni ovom tehnologijom mogu međusobno komunicirati i razmjenjivati informacije kao što su one o lokaciji i brzini. Vozači tada mogu biti unaprijed obaviješteni ako je drugo vozilo zaustavljeno na mjestu koje je teško ili nemoguće vidjeti ili ulazi na raskršće na kojem se i sami nalaze.
"Vožnja je vrlo složena aktivnost. Znati gdje se nalazi drugo vozilo i kuda se kreće može biti od ključne važnosti jednako kao i kontrolirati vlastito vozilo“, rekao je Hans-Georg Frischkorn, izvršni direktor Globalnih električnih sistema, kontrola i softvera. "S tehnologijom C2C povećavamo vozačevu svijest o njegovoj okolini kako bismo unaprijedili sigurnosne uvjete na cesti, istovremeno mu ne odvlačeći pažnju, a sigurno ne smanjujući njegovu kontrolu. Šesto čulo je to koje vozače obavještava što se događa oko njih kako bi izbjegli nesreće i poboljšali protočnost saobraćaja.“
Za ove sisteme GM/Opel koristi već oprobane, pouzdane komponente koje su dio svakodnevnog života. Hardver se sastoji od mikroprocesora, GPS primopredajnika te mrežnih modula za bežični LAN. Vozila uspostavljaju komunikaciju kad se približe unutar nekoliko stotina metara te razmjenjuju informacije kao što su lokacija, brzina, ubrzanje i smjer vožnje.
Danas vozila mogu biti opremljena s više sigurnosnih senzora, uključujući radarske senzore povezane s uređajima za kontrolu brzine, sistemima za pomoć pri prestrojavanju ili senzorima za otkrivanje vozila u mrtvom uglu. GM/Opel može svojom naprednom tehnologijom znatno povećati radni domet i pokrivenost pojedinih senzora, čime to postaje efikasan i pristupačan način da se pruži detaljna slika i procjena okolne situacije.

Demonstracija u tipičnoj saobraćajnoj situaciji
GM-ovi/Opelovi inženjeri demonstrirali su prednosti nove tehnologije kroz cijeli niz praktičnih vježbi. Nekoliko funkcija pomaže spriječiti zalijetanje u stražnji dio vozila koje se događa svakodnevno uslijed slabe vidljivosti, loše ceste ili kratkih perioda dekoncentriranosti vozača. Primjera radi, sistem upozorava na zaustavljeno vozilo na cesti čak i prije nego ga vozač može vidjeti – kad je na primjer iza ugla. Ovisno o situaciji, sistem prenosi ova upozorenja vizualno, zvukom ili preko vibracija u vozačevom sjedalu.
U drugom scenariju upozorenje o mogućem sudaru poboljšava sigurnost tokom približavanja križanjima. Čak i ako nema vizualnog kontakta između vozača dvaju vozila, sistem unaprijed registrira i najmanju opasnost od sudara te upozorava oba vozača ako je potrebna njihova intervencija, npr. kočenje. Zone u kojima se izvode radovi ili vozila pod rotirajućim svjetlima također mogu odašiljati signal vozačima ako je kolnička traka zatvorena ili je treba osloboditi za prolaz vozila s prednosti.

Cilj: Dostupnost za što veći broj vozila
GM/Opel temelji ovu tehnologiju na jeftinim i provjerenim komponentama kako bi mogla postati dio standardne opreme u mnogim vozilima. Alternativa bi bila ponuditi iznimno skupe high-tech sisteme koji će biti implementirani tek u nekolicini vozila, no Hans-Georg Frischkorn kaže:
"Naši sistemi C2C mogu se koristiti u bilo kojem segmentu vozila. Ovo je posebno važno jer kooperativni sistemi kao ovaj postaju efikasniji upravo kada je njima opremljen što veći broj vozila.“