Slobodno vreme
Tehnologija
Treća generacijo, kreni!
05.03.2007. 10:00
Izvor: Mondo
Treća generacijo, kreni!
Mobilna telefonija Srbije nedavno je pustila u rad 3G servise, što je bio razlog da napravimo kraći presek domaćeg tržišta 3G telefona, bacivši akcenat na modele najpopularnijih proizvodjača.

Obzirom da 3G nije nova tehnologija za svetske okvire, naprotiv, 3G telefona u ponudi svih velikih proizvodjača ima zaista mnogo. Uostalom, čak i na našem tržištu se mogu kupiti već godinama, s tim da smo do sada obraćali pažnju na neke njihove druge osobine. I naravno da tu nema posebne filozofije - svi oni svoj posao obavljaju na manje-više identičan način, a medjusobno se razlikuju po drugim mogućnostima, kvalitetu i obliku kućišta, pripadnosti odredjenim klasama i mnogim drugim sitnicama.

Za ovu priliku smo izabrali sedam interesantnih 3G modela najpopularnijih proizvodjača na našem tržištu. Probali smo da odaberemo jeftinije aparate, tj. one koji se odlikuju najboljim odnosom kvaliteta i cene, pri čemu smo se potrudili i da pokrijemo različite grupe korisnika.

Neki od ovih telefona su u prodaji već duže vreme (Motorola V3x, Sony Ericsson K610i, Sony Ericsson K800i, Nokia N73), a neki se mogu smatrati relativnim novitetima (Samsung Z150, Samsung Z400, Nokia 6233). Iako mnogi od vas verovatno već znaju dosta toga o njima, verujemo da će vam biti interesantno da obnovite gradivo, ovaj put uzimajući 3G funkcionalnost kao mnogo važniji tržišni adut.

Motorola V3x - 3G RAZR

Iole upućeni čitaoci sigurno znaju da je Motorola V3x zapravo razrada legendarnog modela RAZR V3 sa podrškom za 3G, kamerom više rezolucije i slotom za microSD kartice (kapacitet interne memorije iznosi solidnih 64 MB). To u vizuelnom smislu znači da telefon dolazi u prepoznatljivom tankom, ali i veoma kvalitetnom preklopnom kućištu. Debljina i težina su doduše osetno veće nego kod običnog V3.

S druge strane, nasledjen je i problematičan Motorolin softver, neretko spor i previše komplikovan za neiskusnije korisnike.

Video pozivi funkcionišu solidno zahvaljujući zasebnoj kamerici smeštenoj tik iznad glavnog ekrana. Motorolin Internet browser se može okarakterisati tek kao prosečan, a pristojan radni komfor obezbedjen je zahvaljujući sjajnom QVGA ekranu, jednom od boljih u klasi. Plitka tastatura može zadavati probleme nekim korisnicima dok se ne naviknu na nju. Ako planirate intenzivnije korišćenje 3G servisa, imajte na umu da baterija baš i ne može da obezbedi vrhunsku autonomiju – možda će biti potrebno i svakodnevno dopunjavanje.

Kamera od 2 Mpix ne može se baš pohvaliti vrhunskim kvalitetom snimaka, naročito kada se koristi pod iole slabijim svetlom. Od ostalih opcija izdvajaju se Bluetooth adapter (sa podrškom za bežične stereo slušalice), upotrebljiv MP3 plejer, dobar e-mail klijent i napredne glasovne komande. Cena je pristojna, pa ćemo ovaj solidni model preporučiti pre svega ljubiteljima preklopnih telefona.

Cena: 180-190 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 99 x 55 x 20 mm, 125 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 240 x 320 pix (QVGA)
Spoljni ekran: STN, 65 hiljada boja, 96 x 80 pix
Baterija: Li-Ion 840 mAh (5h razgovor, 250h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, Bluetooth 1.2, 24-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, e-mail, Instant Messaging, MP3 plejer, video plejer, napredne glasovne komande, 2 Mpix kamera (video), 64 MB memorije, slot za microSD kartice, spikerfon

Bez video poziva - Nokia 6233

Ovo je definitivno jedan od 3G telefona sa najboljim odnosom uloženog i dobijenog, ali oprez! On naime ne poseduje zasebnu kamericu za video pozive, čime je podrška za taj 3G servis praktično izostala. Nokia je doduše oduvek imala specifičan stav prema video pozivima i 3G tehnologiji uopšte, pa možemo reći da je ona ovde samo dopuna odličnom paketu multimedijalnih mogućnosti. Što se Interneta tiče, solidni browser karakterističan za Series 40 platformu vrlo dobro se snalazi sa Web stranama, mada reskaliranje stranica na veličinu ekrana telefona praktično ne postoji.

TFT ekran QVGA rezolucije inače zavredjuje svaku pohvalu, što važi i za vrlo udobnu tastaturu. Dizajn telefona je nenapadan i elegantan, a kvalitet izrade kompaktnog kućišta kao po običaju zaslužuje najvišu ocenu, ponajviše zbog upotrebe metala. Usput, litijum-polimerska baterija obezbedjuje standardno dobru autonomiju.

Vraćajući se na multimediju, možemo reći da 6233 briljira na tom polju (s obzirom na cenovni rang). Kamera od 2 Mpix se doduše ne može pohvaliti vrhunskim kvalitetom fotografija, pre su prosečne, ali zato video isečci u VGA rezoluciji izgledaju odlično. Nokia je zbog toga obezbedila i aplikaciju za jednostavan upload video fajlova na servise za razmenu ili video blogove. Stereo zvučnici zaduženi su za odličan (i dovoljno glasan) zvuk MP3 melodija, a tu je i sasvim solidan MP3/AAC+ plejer odnosno FM radio prijemnik.

Nizak kapacitet interne memorije ćemo zanemariti pošto je prisutan slot za microSD kartice, a Bluetooth adapter je besprekoran (podržava bežične stereo slušalice). Ne zaboravimo na kraju ni IC port, ali ni veoma dobar e-mail klijent sa antispam filterom! Radi se, dakle, o vrlo interesantnoj ponudi za korisnike koji žele povoljan ali moćan aparat, a 3G im je potreban „samo“ zbog bržeg pristupa Internetu.

Cena: 210-220 evra
Kamerica za video pozive: ne
Gabariti: 108 x 46 x 18 mm, 110 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 240 x 320 pix (QVGA)
Baterija: BP-6M - Li-Pol 970 mAh (4h razgovor, 340h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, EDGE klase 10, Bluetooth 2.0, PTT, IC port, 64-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, e-mail, Instant Messaging, MP3 plejer, video plejer, stereo zvučnici, FM radio, napredne glasovne komande, 2 Mpix kamera (VGA video), 6 MB memorije, slot za microSD kartice, spikerfon

Moćan i pametan - Nokia N73

Budući da je zasnovan na popularnoj smartphone platformi Series 60, a uzevši u obzir 3G podršku i odlične multimedijalne mogućnosti, N73 je zbilja interesantna ponuda za ambicioznije korisnike. Izgleda odlično i veoma je kvalitetan, a njegova zasebna VGA kamerica za video pozive dobro se pokazala u praksi. Uz to, moćan Web browser i veliki QVGA ekran vrhunskog kvaliteta, surfovanje čine zaista prijatnim iskustvom. Šta tek reći za i više nego udobnu tastaturu? Ipak, njegov najjači tržišni adut je fantastična glavna kamera od 3,2 megapiksela sa Carl Zeiss optikom i autofokusom.
Fotografije su zasićene i oštre, što znači da sva automatska podešavanja rade besprekorno, a korisniku je dozvoljeno i da se sam detaljno poigra sa svim bitnim vrednostima. Prisutan je čak i red-eye filter... I video izgleda veoma dobro, i to u rezoluciji od 352 x 288 piksela.

Najnovija verzija moćnog Series 60 softvera je po običaju ugostila i sasvim pristojan MP3/WMA plejer, e-mail klijent (deli Inbox sa drugim tipovima poruka), kao i aplikacije za otvaranje MS Office dokumenata. Pomenimo i odlične stereo zvučnike, standardni FM radio prijemnik, Bluetooth podršku za bežične slušalice odnosno IC port. Prosečnih 40-ak MB interne memorije i slot za miniSD kartice zadovoljiće sve po tom pitanju zahtevne funkcije. Nokia ništa nije prepustila slučaju, pa će litijum-polimerska baterija od čak 1.100 mAh obezbediti odličnu autonomiju, koliko je to uopšte moguće na ovako moćnom aparatu. Suma sumarum, radi se o zaista kompletnom rešenju, koje će širokim spektrom mogućnosti privući mnoge i opravdati svoju cenu.

Cena: 345-360 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 110 x 49 x 19 mm, 116 grama
Ekran: TFT, 2,4 inča, 262 hiljade boja, 240 x 320 pix (QVGA)
Baterija: Li-Pol 1.100 mAh (10h razgovor, 350h stand-by)
Bitne karakteristike: Symbian 9.1, Quad Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, EDGE klase 10, Bluetooth 2.0, PTT, IC port, 64-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, e-mail, Instant Messaging, MP3/WMA plejer, video plejer, stereo zvučnici, FM radio, napredne glasovne komande, MS Office aplikacije, 3,2 Mpix Carl Zeiss kamera sa autofokusom (video u 352 x 288 pix), 42 MB memorije, slot za miniSD kartice, spikerfon

Jeftin, ali tanak - Samsung Z150

Radi se o jednom od ubedljivo najjeftinijh 3G telefona na tržištu, a uz to i jednom od najkompaktnijih (najtanjih) i najlepših. Ako se setimo koliko su prvi 3G aparati bili glomazni, ovih 9,8 mm debljine je pravi inženjerski podvig.

Z150 će privući širok krug korisnika koji žele da probaju neke 3G usluge i spremni su da prihvate odredjene kompromise. Pre svega, zasebna kamerica za video pozive daje sliku problematičnog kvaliteta, a uz to se VGA glavna kamera, takodje vrlo skromna, ne može aktivirati za ovu uslugu. Neki moćniji Internet browser je izostao, te ni surfovanje 3G brzinama neće biti pravi užitak, uprkos kvalitetnom ekranu (za okvire ove cenovne klase). Takodje, ako mislite da surfujete preko notebooka koristeći ovaj telefon kao „3G modem“, imajte na umu da je njegova baterija nedorasla intenzivnijem „maltretiranju“.

Od ostalih karakteristika, izdvajaju se Bluetooth adapter, podrška za MP3 fajlove i kapacitet interne memorije od 50 MB. Telefon izgleda veoma elegantno i poseduje solidnu i udobnu tastaturu, a kvalitetu izrade kućišta se ne može ništa zameriti. U pitanju je dakle sasvim solidna ponuda za ovu cenu, ali ćemo nabrojanim zamerkama dodati još jednu – nije podržano glasovno biranje. Pomenućemo i spikerfon osrednjeg kvaliteta. Preporuka dakle stoji samo za korisnike skromnijih zahteva.

Cena: 130-140 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 117 x 47 x 9,8 mm, 77 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 176 x 220 pix
Baterija: Li-Ion 900 mAh (2,5h razgovor, 270h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, Bluetooth 1.1, 64-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, e-mail, MP3 plejer, video plejer, VGA kamera (video), 50 MB memorije, spikerfon

Klasika - Samsung Z400

Model Z400 zamišljen je kao popularni D600 sa podrškom za 3G. Stoga dolazi u prepoznatljivom, atraktivnom i kvalitetnom kliznom kućištu kojim je lako manipulisati jednom rukom. Tastatura je dovoljno udobna, a odlični QVGA ekran zaslužuje sve pohvale. Obezbedjuje vrlo oštar prikaz i radni komfor, i jedan je od najboljih u ovoj cenovnoj klasi. Iza zasebne kamerice za video pozive očigledno stoji kvalitetnija elektronika, pa sve radi osetno bolje nego kod Z150. Ni bateriji od 950 mAh nećemo posebno zamerati, ali ćemo ponoviti opasku da bi Samsung mogao da poradi na nekom moćnijem Internet browseru, ili da otkupi prava na jedno od nezavisnih rešenja (Opera Mini, NetFront…), kako bi korisnik na pravi način iskoristio propustljivost 3G mreža.

Naravno, sa pomenutim D600 ovaj model deli većinu karakteristika. Podržava Bluetooth (nažalost ne i bežične stereo slušalice), poseduje dobar spikerfon, 30 MB memorije i slot za microSD kartice, a tu je i upotrebljiv MP3 plejer. Kamera od 2 Mpix može se pohvaliti vrlo dobrim fotografijama i solidnim video isečcima. Posebno ćemo istaći funkciju Picsel Viewer uz čiju pomoć telefon komforno može da otvara čak i velike MS Office i PDF dokumente, pa i da sve to prikaže na nekoj prezentaciji uz pomoć projektora ili na velikom TV ekranu (poseduje TV izlaz realizovan preko kabl-adaptera). Vredan pomena je i dobro realizovan e-mail klijent. Sve u svemu, radi se o dovoljno dobrom 3G rešenju za najveći broj korisnika, naročito za poslovne ljude, kao i za one kojima se dopada Samsungov specifičan dizajn.

Cena: 190-200 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 97 x 48 x 19 mm, 107 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 240 x 320 pix (QVGA)
Baterija: Li-Ion 950 mAh (3,7h razgovor, 320h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, EDGE klase 10, Bluetooth 1.2, 64-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, e-mail, MP3 plejer, video plejer, 2 Mpix kamera (video), 30 MB memorije, slot za microSD kartice, Picsel Viewer, TV Out, spikerfon

Povoljan i pouzdan - Sony Ericsson K610i

Iako je jedan od jeftinijih 3G telefona, za K610i se može reći da je i te kako kompletno rešenje za traženi novac. Dolazi u elegantnom monolitnom kućištu odličnog kvaliteta, a i njegova zasebna kamerica za video pozive obezbedjuje dobru sliku. NetFront Internet browser koji krasi gotovo sve poslednje modele ove kompanije (bez obzira da li podržavaju 3G ili EDGE) zaista je simpatičan, a izdvojićemo interesantnu mogućnost da stranice prikazuje u horizontalnoj orijentaciji. Ukoliko uredjaj poželite da koristite kao modem uz notebook računar, možete računati na solidnu autonomiju litijum-polimerske baterije.

Ekran je sasvim pristojan, mada zbog relativno skromne rezolucije nije komforan kao displeji kod nekih skupljih telefona. Usput, i tastatura je mogla imati nešto bolji odziv. Kamera od 2 Mpix ne poseduje autofokus, ali zato snima fotografije natprosečnog kvaliteta za ovu klasu i odlikuje se moćnim interfejsom. Kvalitet video isečaka je pak dovoljan tek da se obogate MMS poruke. K610i poseduje i posve upotrebljiv MP3 plejer, iako nije pripadnik čuvene Walkman serije. Korisnik se može obradovati kupovinom neke velike Memory Stick Micro (M2) kartice, dok kapacitet interne memorije iznosi 16 MB. Bluetooth adapter svoj posao obavlja bez problema, uključujući i povezivanje sa bežičnim stereo slušalicama. E-mail klijent ne zavredjuje posebnu pažnju, a podsećamo i na zabavne aplikacije za miksovanje melodija i video klipova, standardnu ponudu ovog proizvodjača. Kada se sve uzme u obzir, K610i se slobodno može proglasiti vrlo, vrlo pristojnom 3G ponudom, i to za širok krug korisnika (damama će biti interesantna verzija u jarkocrvenoj boji).

Cena: 170-180 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 102 x 45 x 16,9 mm, 89 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 176 x 220 pix
Baterija: Li-Pol 900 mAh (7h razgovor, 400h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, Bluetooth 2.0, 72-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, Instant Messaging, e-mail, MP3 plejer, video plejer, 2 Mpix kamera (video), 16 MB memorije, slot za Memory Stick Micro kartice, spikerfon

Sony Ericsson K800i - 3G fotoaparat

Sony Ericsson K800i - 3G fotoaparat
Ni kod ovog modela nije bilo nikakvih problema sa ostvarivanjem video poziva, naprotiv. Mogućnost da tokom video poziva uključite glavnu kameru je odlično realizovana, pa tako vaš „sagovornik” zaista za tren oka može videti šta se dešava u neposrednoj blizini. Naravno, K800i takoðe poseduje odlični NetFront Web browser, ali su iskustva u surfovanju umnogome prijatnija zbog velikog ekrana QVGA rezolucije. Ovde se inače radi o najnovijoj verziji NetFront-a sa podrškom za prijem RSS online vesti. Dizajn kućišta je univerzalno privlačan, na kvalitet izrade ne vredi trošiti reči, dok je tastatura po svim parametrima prosečna.
Kao i u slučaju Nokie N73, najjači adut ovog ureðaja je glavna kamera, i to zbog rezolucije od 3,2 Mpix, autofokusa, ali i ksenonskog blica sa kojim se u mračnijim uslovima mogu postići primetno bolji rezultati nego sa uobičajenim LED lampicama. Ako to nije dovoljno, na spisak dodajemo i tehnologiju za stabilizaciju slike, kao i mogućnost da se snimljene fotografije veoma brzo objave na blogu. Kvalitet fotografija zaista je na visokom nivou – uostalom, ova kamera se smatra trenutno najboljom na evropskom tržištu. Nažalost, video isečci su ograničeni skromnom QCIF i stoga ne zaslužuju posebnu pažnju.
Ni ostatak mogućnosti naravno ne razočarava. Tu je MP3 plejer, ali i čuveni FM radio prijemnik sa podrškom za RDS. Slot za Memory Stick Micro kartice se podrazumeva, dok ni 64 MB interne memorije nije zanemarljivo. Podržane su Bluetooth slušalice, nije izostao ni IC port, a snažna litijum-polimerska baterija pruža i više nego pristojnu autonomiju. Preporuka za sve koji traže 3G telefon, ali istovremeno dosta polažu na multimedijalne mogućnosti.

Cena: 290-300 evra
Kamerica za video pozive: da (VGA)
Gabariti: 105 x 47 x 22 mm, 115 grama
Ekran: TFT, 2,2 inča, 262 hiljade boja, 240 x 320 pix (QVGA)
Baterija: Li-Pol 900 mAh (7h razgovor, 350h stand-by)
Bitne karakteristike: Tri Band GSM, WCDMA (384 kb/s), GPRS klase 10, Bluetooth 2.0, IC port, 72-tonske polifone melodije, Java MIDP 2.0, Instant Messaging, e-mail, napredne glasovne komande, MP3 plejer, video plejer, 3 Mpix kamera sa autofokusom i ksenonskom blic lampom (video), 64 MB memorije, slot za Memory Stick Micro kartice, spikerfon