Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Svetlosne „nule” i „jedinice”
08.03.2007. 10:00
Izvor: Politika
Svetlosne „nule” i „jedinice”
U „Intelu” napravili najbrži silicijumski modulator koji će znatno ubrzati protok podataka u računarima
Naučnici iz „Intela” načinili su najbrži silicijumski optički modulator, uređaj koji laserski zrak isecka u niz pulseva, stvarajući tako svetlosne digitalne „nule” i „jedinice”.

Do sredine sledeće decenije ove naprave pomoći će da se izrade računari u kojima će desetine procesora biti povezane svetlosnim vezama (optički linkovi), što će povećati moć obrade podataka do neslućene visine.

Mnogi kompjuteri koji se danas prodaju imaju dva ili više središnjih procesora, spojenih bakarnim žicama, i tako ostvaruju elektronski protok. Kompanije koje proizvode procesore najavljuju mašine s nekoliko desetina pa i više poređanih jedne uz druge.

Poznato je da bakarne žice ne mogu da podnesu količinu električnih signala neophodnih za takve računare. Jedino optičke veze koje prenose „jedinice” i „nule” u svetlosnim titrajima mogu u jednom potezu da propuste višestruku količinu takvih podataka.

Sprave za takav zadatak već se nalaze u komercijalnoj upotrebi za prosleđivanje podataka na daljinu. Ali su napravljene od nesvakidašnjih materijala koji su veoma skupi za lične kompjutere. Zato „Intel” i druge kompanije dugo rade na osmišljavanju sličnih skalamerija od silicijuma, opšteprihvaćenog industrijskog materijala za računarske procesore.

Tako je, na primer, 2004. tim pod vođstvom dr Marija Panikija, „Intelovog” stručnjaka za fotoniku u Kaliforniji, smislio silicijumski modulator brzine od jednog gigabita u sekundi. Godinu dana kasnije, uređaj, koji troši mnogo energije, naterali su do deset gigabita.

Da bi ga ubrzali, morali su da unesu izmene u samom sklopu. Novi se pali i gasi na zaslepljujućih 30 gigabita u sekundi!
Uz mala preinačenja modulator će dostići 40 gigabajta. Bude li tako, za deset godina, otprilike, inženjeri će objediniti modulator sa ostalim uređajima da bi uspostavili optičke veze između procesora. Predviđa se da će tada svake sekunde prenositi zastrašujuće bilione bitova u sekundi. A to je jednako obradi 800 digitalnih fotografija laserskim zrakom svake sekunde!