Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Wikipedia dobila rivala
03.04.2007. 12:00
Izvor: B92
Wikipedia dobila rivala
Beta verzija novog rivala slobodne mrežne enciklopedije Wikipedia-e aktivirana prošle nedelje.
Bez prave konkurencije nema razvoja i napretka ni u jednoj sferi ljudskog života. Rivali vas primoravaju da ulažete i istraživanje u razvoj, da širite obim i sadržaj usluga, da prilagođavate svoje poslovne modele i usvojenu strategiju, da "mamite" kupce i korisnike. Iz fer konkurentske utakmice rađaju se novi, bolji proizvodi i razvijaju nove tehnologije. Svi koji izgube korak, postepeno gube i svoje osvojene pozicije i učešće na tržištu, te se zato jednim okom uvek gleda u "komšijsko dvorište."
Citizendium, samoproklamovan "građanski priručnik" opšteg znanja, umnogome nalikuje Wikipediji po tome što bilo ko može da postavi željene odrednice. Međutim, ova enciklopedija zahteva od korisnika da prilikom registracije daju puno ime i prezime, dok članke proverava i odobrava redakcija. Ovu novu wiki enciklopediju pokrenuo je Leri Sanger, suosnivač - prema izvodima iz njegove biografije - mnogo poznatije i za sada sveobuhvatnije i veće Wikipedije.
Citizendium bi trebalo da poboljša wiki model jer će enciklopedijski sadržaj i odrednice biti "pod suptilnim nadzorom stručnjaka", piše na uvodnoj strani Web lokacije.
U sadržaju, koji u ovom trenutku ima 1100 članaka, se nalaze i uveženi članci iz Wikipedije, koje volonteri i urednici Citizendiuma marljivo "čiste" i usklađuju sa novim pripremljenim šablonima koji prate njihov status.
Sanger, koji je testiranje Citizendiuma započeo u novembru 2006. godine, tvrdi da je u projekat aktivno uključeno 820 autora i 186 urednika. Autori mogu da postave ili uređuju neku odrednicu. S druge strane, urednici odlučuju koju verzija teksta treba odobriti za objavljivanje a koja zahteva procenu i proveru stručnjaka iz određene oblasti.
Svi koji se registruju punim imenom i prezimenom mogu da šalju svoje članke. Međutim, tako dobijene odrednice nadziraće i pratiti "policajci" (constables). "CZ Constables" su volonteri koji mora da imaju fakultetsku diplomu i ne smeju da budu mlađi od 25 godina. Oni će imati sva prava da zabrane pristup saradnicima koji postavljaju neodgovarajuće i neprilične odrednice. Među "policajcima" je i sam Sanger.
Svi članci koji su prošli sito urednika i "policajaca" Citizendiuma označeni su kao "CZ Live". Odgovorni za ovaj projekat smatraju da će tako imati potpunu kontrolu nad sadržajem i da će izbeći probleme koje je u poslednje vreme imala Wikipedia.
Zbog svoje prirode, Wikipedia je imala određene probleme s klevetanjem, porugama i elektronskim vandalizmom, uz određen broj činjenično nepreciznih i netačnih odrednica. Zato je komičaru Stivenu Kolbertu zabranjen pristup lokaciji nakon što je ohrabrivao korisnike Wikipedije da odrednice "obogaćuju" humorom čime je hteo da ilustruje ranjivost i mane slobodne wiki enciklopedije.