Slobodno vreme
Tehnologija
Mali spolja, velik iznutra
19.04.2007. 10:00
Izvor: Politika
Mali spolja, velik iznutra
Nova „Nikonova“ ulaznica u refleksni svet je vrlo kompaktni D40
Do sada najmanji digitalni refleksni fotoaparat, Olympus E-400, dobio je ozbiljnu konkurenciju. Nikon D40 ima slične dimenzije, ali prethodni i dalje vodi u pogledu težine – ima masu veću za oko sto grama. Dimenzije su gotovo jedina sličnost između ova dva aparata – D40 je koncipiran na prepoznatljiv „Nikonov“ način, a mogao bi se opisati kao skromnija verzija modela D80.
Budući da je namenjen amaterima koji žele nešto više, on ima neke karakteristike koje će biti od pomoći u novom okruženju: pre svega, tehnologija D-Lightning koja osvetljava objekte u senci, a svaka stavka u menijima ima opciono detaljno objašnjenje. Crvenilo na očima pri slikanju s blicem može se ukloniti u samom fotoaparatu, a snimci se mogu opsecati.
Jedino što će amaterima, možda, smetati, jeste skroman izbor unapred definisanih režima, a vredi pomenuti i mogućnost primene nekih standardnih filtera koji se, inače, stavljaju na objektiv, kao što je skylight.
S druge strane, iskusni korisnici nemaju mnogo razloga za brigu: sva ručna podešavanja su moguća, i to u širokim opsezima vrednosti. Najviša osetljivost izražena u jedinicama ISO je 1600, ali postoji i opcija H1 koja odgovara vrednosti ISO 3200. Sa šumom nema smetnji do ISO 1600, a na H1 se već može primetiti zrno. Redukcija šuma će ovaj efekat ublažiti, ali i umanjiti nivo detalja.
Fotoaparat može da snima i u sirovom formatu, uz zanimljivu opciju stapanja dva snimka u jedan, ali priloženi softver ne omogućava mnogo obrade ovakvih snimaka – za ozbiljniji rad moraćete da nabavite ozbiljniji softver.
Nikon D40 reaguje veoma brzo: po uključenju spreman je pre nego što počnete sa kadriranjem, a u rafalnom režimu snima 2,5 snimaka u sekundi bez ograničenja; ukoliko imate odgovarajuću brzu memorijsku karticu – imajte to na umu prilikom kupovine, a možete birati između standardnih SD kartica i onih sa visokim kapacitetom.
U poređenju s modelom D80, D40 ima nižu rezoluciju – šest megapiksela. Uz manje dimenzije dobio je i manji litijum-jonski akumulator koji ćete morati nešto češće (i dalje ne mnogo često) da punite. Nov je i standardni objektiv, mada je opseg žižnih daljina istih 18–55 milimetara. I ovaj objektiv je vrlo kvalitetan, iako smo na snimcima našli nešto više hromatskih aberacija.
Pored D40, kompanija je predstavila nekoliko spoljnih bliceva, nekih i sa bežičnom sinhronizacijom, a jedna od opcija je i bežični daljinski okidač. Ekran ima dijagonalu od 2,5 inča iste rezolucije, mada se čini da su uglovi vidljivosti nešto manji.
Ukoliko se spremate da zakoračite u svet refleksnih aparata, Nikon D40 predstavlja dobar izbor, zahvaljujući odlikama, malim dimenzijama, a pre svega povoljnoj ceni. Daleko je ispod psihološke granice od hiljadu evra, a pri tom će vam pomoći da lakše prebrodite jaz između refleksnih i kompaktnih fotoaparata. Ako ste se u refleksnom svetu već odomaćili i imate stroge kriterijume, D80 i D200 će vam više odgovarati, ali po znatno višoj ceni.