Slobodno vreme
Tehnologija
GPS
01.08.2007. 12:00
Izvor: B92
GPS
Da li vam se nekada desilo da sednete u kola i krenete na put iako ne znate ni pravac ni način kako da što lakše dođete do potrebne loakcije?! U takvoj situaciji problem najbolje može rešti GPS - uređaj koji u svakom trenutku uz pomoć satelitske navigacije utvrđuje najprohodniji i najkraći put od tačke A do tačke B, a zvuči ovako...
“Nastavite 1.8 kilometara. Skrenite levo. Vozite 600 metara do odredišta”.
Jedna francuska automobilska kompanija na tržište je nedavno izbacila Kiditel – aparat koji uz pomoć satelitske navigacije, odnosno Globalnog sistema za određivanje položaja – GPS omogućava roditeljima da u svakom trentuku prate i znaju gde se nalazi njihovo dete. Dovoljno je da se Kiditel stavi u školsku torbu i uz pomoć kompjutera moguće je da pratiti kuda se dete kreće, pod uslovom, naravno, da torbu ne izgubi negde usput. I dok je na zapadu korišćenje GPS sistema već zastupljeno i kod običnih građana, u Srbiji se GPS sistemi za praćenje i navigaciju koriste pre svega u poslovne svrhe.
Najveći korisnici su firme poput naftnih kompanija ili trgovinskih lanaca kojima je bitno da u svakom trenutku znaju gde se nalaze njihova vozila i kao šta je to što sprečava da roba stigne na vreme do ugovorenog mesta. Proizvođači i distributeri GPS uređaja kažu da se u poslednje dve godine poslovne firme sve više odlučuju da u svojim vozilima instaliraju po jedan GPS.

Iskustva korisnika
Runja je Beograđanin koji već dve godine koristi ovaj prijemnik. Kaže da u Srbiji zbog loših i neažuriranih mapa, GPS nije od velike pomoći jer se dešava da iako kaže “skrenite levo”, umesto puta stoji soliter.
“Sam GPS modul koji ja trentuno koristim izgleda kao običan pejdžer, ništa naročito, ima dugme za paljenje, znači kao pejdžer koji putem blue tooth veze hvata minimum 3 satelita koja te pozicioniraju i u svakom trenutku znaš znači gde si, brzinom kojom se krećeš, vreme za koje ćeš da stigneš na odredište. GPS u Beogradu u principu ne znači mnogo jer su mape loše, ali na putu mnogo znači. Prošle godine sam išao za Grčku i u Solunu mi je mnogo značio oko snalaženja i kretanja po gradu, kao i na putu dalje ka Halkidikiju i Pefkohoriju”.
Uz pomoć 24 satelita iznad Zemlje globalni pozicioni sistem šalje signale za navigaciju do pojedinačnih pirjemnika koje korisnici stavljaju u svoj automobil i na osnovu tih signala određuje se tačna pozicija. Galeb grupa proizvodi i distribuira GPS uređaje u Srbiji. Goran Đermanović koji radi u ovoj šabačkoj firmi pojašnjava da je za što tačniju navigaciju potrebna što preciznija mapa ugrađena u sam program ovog uređaja.
“Navigacioni sistemi funkcionišu tako što od GPS sistema dobiju podatak gde se nalaze. Sve ostalo radi softver uz pomoć mapa koje su ugrađene. On vam kaže kuda vam je najkraća ruta do lokacije do koje ste krenuli, najkraća ili najbrža ili najekonomičnija. Softver sam koristi podatek iz mape o tipu puta kojim se kreće, ograničenju brzine i ostalom i na osnovu toga i uslova koji su postavljeni daje podatke o najkraćem ili najbržem putu”.
Osim navigacije GPS ima i funckiju praćenja odnosno lociranja. Kod nas to najviše koriste transportne firme, naftne kompanije i državne ustanove poput Grada Beograda kako bi znali kretanje svojih vozila. Takođe ovaj uređaj mogu da koriste i taxi službe ili kuće koje se bave osiguranjem automobila, kako bi u slučaju krađe znali gde se vozilo nalazi, kaže Darko Manić, direktor prodaje u Galeb grupi.
“To mogu da budu sve firme koje imaju značajniji vozni park i kojima logistika značajno učestvuje u troškovima jer svako preduzeće želi da te troškove smanji. Vrlo brzo može da se premesti jedna ruta vozila znači da se vozač preusmeri na brži i porhodniji pravac. Moguće je da se prate razni drugi parametri kao što je nivo goriva, tako da ako dođe do naglih promena u nivou goriva znamo da je došlo do nekih krađa ili nepredviđenog istakanja tako da se kontrola postiže i sa te strane. Moguća je i detekcija vrata, koliko se puta u toku jedne ture otvaraju vrata automobila, zatim taksisti za njih je to jako bitno jer GPS može da ima i panic taster”.
Korišćenje GPS-a u Srbiji je tek u povoju, a ni u regionu nije mnogo bolja situacija.