Slobodno vreme
Tehnologija
Pretražite i nebo i zemlju
27.08.2007. 12:00
Izvor: Blic
Pretražite i nebo i zemlju
Digitalne karte i programi za „razgledanje“ s neba sve popularniji
Milioni amatera širom sveta trenutno rade na izradi sopstvenih karata sveta, u kojima je ubeleženo samo ono što ih interesuje - od najbliže pumpe na kojoj se toči bio-dizel do vodenih područja poznatih po velikom broju ajkula. To im omogućavaju onlajn karte koje već izvesno nude „Google“, „Yahoo“ ili „Microsoft“. Ovi podaci predstavljaju sirovine od kojih kartografi-amateri stvaraju svoju ličnu sliku sveta.

Startovao nebeski tragač
Zadovoljivši se zemljom, najpopularniji pretraživač interneta u svetu „Gugl“ je svoju sposobnost pretraživanja preneo i na nebo, pa od juče korisnici interneta mogu da iskopiraju i instaliraju novi program nazvan „gugl skaj“ (Google sky).
Poput programa za pretraživanje i osmatranje zemlje, u kome geografske lokacije mogu da se posmatraju s manje ili veće visine, „gugl skaj“ omogućava posmatranje neba s manje ili veće udaljenosti. Kada u programu za osmatranje zemlje nađete određenu lokaciju na njoj, dovoljno je da kliknete na dugme za nebo.
Umesto dole, ka zemlji, vaš pogled će biti upravljen ka nebu i svemu što može da se vidi sa te lokacije. Opcija za svemirski teleskop „habl“ daje snimke napravljene tim instrumentom.
Snalaženje olakšava to što su sva nebeska tela jasno obeležena. Klikom miša na određeno telo otvara se prozorče s dodatnim informacijama. „Gugl“ kaže da je program sastavljen uz pomoć više od milion fotografija napravljenih raznim naučnim instrumentima širom zemlje. Adresu možete da nađete i na ovoj adresi: http://earth.google.com/sky/skyedu.html
Datum koji je označio početak novog mapiranja je 8. februar, kada je pretraživač „Google“ aktivirao uslugu „Maps“ i kada su se digitalne mape ulica i satelitske fotografije našle na internetu i postale dostupne svakome. Takvi digitalni planovi postojali su i ranije, ali su specijalni programi koštali više stotina evra, a sada su postali besplatni.
Zahvaljujući digitalnim kartama, štampani mediji ne samo da su digitalizovani, već su i revolucionisani. Na mreži su karte tako osmišljene da mogu da se proširuju. Ako neko ima podatke koji imaju bilo kakve veze s određenim mestom, on može da ih stavi na plan na mreži, čak i ako su njegova programerska znanja prilično skromna. Umesto da samo pogledaju kartu, korisnici i sami ubeležavaju podatke.
„Krećemo se ka subjektivnoj geografiji; korisnik postaje centar sveta“, kaže Karin Frik sa Instituta „Gotlib Dutvajler“ u Cirihu, koji se bavi tržištima budućnosti. Ona dodaje da u središtu pažnje više nisu Jerusalim, Meka ili Pariz, već interesovanje pojedinca. Jedan od prvih individualnih atlasa nalazi se na sajtu „Chicagocrime.org“. Jedan amater je iskombinovao aktuelne policijske vesti svoga grada s geografskim podacima koje nudi „Google“. Rezultat je plan grada kakav nam je poznat iz bezbroj kriminalističkih filmova: plan sa mestima zločina obeleženim raznobojnim čiodama. Kupci kuća koji žele da znaju kakva je bezbednosna situacija u određenim delovima grada treba samo da upišu poštanski broj i na ekranu će se pojaviti plan tražene četvrti, koja je obeležena odgovarajućom bojom - crvena za najopasnije četvrti u kojima su registrovana krivična dela uz primenu nasilja.
Na internetu već postoji preko četiri miliona karata s komentarima pojedinaca i njihov broj se neprestano povećava. Specijalne karte prikazuju delove plaža gde je more izuzetno uzburkano ili delove puteva gde je pooštrena radarska kontrola. Postoje i karte s bioskopskim repertoarom, kao i karte s označenim trusnim područjima.
Amaterskom kartografijom su se do sada isključivo bavili zaluđenici za ovu oblast, pre svega oni koji se oduševljavaju tehnikom. Ali to će se uskoro promeniti.
U budućnosti će svako imati kartu sveta na svom mobilnom telefonu i ona će sadržati bezbroj informacija o svakom mestu - njih će delimično ubacivati sam vlasnik mobilnog, a delimično njegovi prijatelji ili potpuni neznanci.