Slobodno vreme
Tehnologija
Lebdeće slike umesto ekrana
29.10.2007. 12:00
Izvor: Blic
Lebdeće slike umesto ekrana
Zamislite slike u vazduhu ispred vas koje možete pomerati rukama i zumirati do najsitnijih detalja, prozore koje otvarate pomoću dodira, i sve to na imaginarnom ekranu dijagonale 254 centimetra. Ukoliko ste ljubitelj filmova, igara ili bilo koje druge vrste audio-vizuelne zabave, onda je heliodisplej kompanije "I02 Technologies" idealno rešenje.
Iako nisu 3D hologramske, slike koje ovaj uređaj proizvodi postižu skoro isti efekat bez obzira na to što one zapravo poseduju samo dve dimenzije. Reč je o specijalnom aparatu koji projektuje slike „u vazduh“, a posmatrač ih vidi kao lebdeće objekte, koje može da „pipne“. Heliodisplej je u mogućnosti da projektuje bilo koju vrstu statične slike ili video zapisa. Uređaj poseduje senzore koji detektuju pokrete ruku dok manipulišete kompjuterski generisanim objektima prikazanim u vazduhu ispred vas. Dodatnu mogućnost predstavlja povezivanje putem USB-a sa vašim računarom gde, pomoću I02 Heliocast softvera, u prostoru virtuelnog ekrana prstom možete pomerati pokazivač miša na desktopu vašeg računara.
Ovaj uređaj ne zahteva nikakvu posebnu tehničku podršku za rad i, kao što je slučaj sa standardnim monitorima i televizorima, prikazuje bilo koji video signal. Pomoću standardnog video ulaza, omoguaćno je povezivanje s bilo kojom igračkom konzolom, DVD plejerom, kamerom i dr. Znači, sve što vidite na DVD-ju ili desktopu računara biće projektovano pomoću heliodispleja. Manji model ovog uređaja, namenjen za prostor veličine standardnog dnevnog boravka, projektuje sliku dijagonale 30 inča (oko 76 santimetara) na oko 70 santimetara od uređaja, dok model namenjen za korišćenje u većim salama prikazuje sliku dijagonale do 100 inča. Slika koja je prikazana ovim uređajem ima žive boje i potpuno čitljiv tekst. Ovaj prikaz je ipak lošiji od onog na LCD ili CRT displeju. Kako bi se postigao bolji kvalitet slike, preporučljivo je da prostorija u kojoj se video zapis projektuje bude zamračena. Heliodisplej je prevashodno namenjen u reklamne svrhe, i kao takav podržava veći deo popularnih formata kao što su JPEG, MOV, FLASH, QUICKTIME itd. Materijal projektovan ovim uređajem vidljiv je pod maksimalnim uglom od 150 stepeni, dok je maksimalna rezolucija 1024x768 piksela.
Bilo kako bilo, vid prikazivanja slike van vidljivih okvira je sama po sebi veoma interesantna mogućnost nečega što nam tek predstoji. Tehnologija ovog oblika prikazivanja slika će se dalje unapređivati i već sada je izvesno da će imati veoma raznovrsnu primenu. Podsetimo se samo kako je revolucionarno bilo projektovanje laserskim uređajem slika na nebu, što su pre nekoliko godina mogli da vide i Beograđani, kada je nad Adom Ciganlijom organizovan „laserski šou“. Dalji razvoj ovakvog prikaza sigurno će biti konvencionalniji i prilagodljiviji uslovima okoline.