Slobodno vreme
Tehnologija
Sajam u Tokiju: U modi štedljivi automobili
02.11.2007. 12:00
Izvor: Tanjug
Sajam u Tokiju: U modi štedljivi automobili
Japanske kompanije Micubiši motors i Tojota koriste u izradi eksperimentalnih modela ugljenična vlakna i aluminijum, nastojeći da razviju što lakša vozila koja troše manje goriva, a čija bi prodaja bila veća. Na Salonu automobila u Tokiju, koji je počeo u subotu, prikazan je koncept hibridnog automobila 1/X s karoserijom od ugljeničnih vlakana, koji je 67 odsto lakši od prvog Tojotinog hibridnog modela "prijus".
Micubiši motors izbacio je sportski "i-MiEV", kocept električnog automobila koji ima dosta delova od aluminijuma i za 120 kilograma je lakši nego da je napravljen od čelika.
Tojota je uz pomoć lakših i štedljivijih vozila uspela da preotme dobar deo kupaca u SAD od dva najveća domaća proizvodjača Forda i Dženeral motorsa (GM), jer je potražnja za do nedavno popularnim pik-apovima i terencima znatno opala.
U isto vreme, cena nafte, glavne sirovine za dobijanje benzina i drugih motornih goriva, od početka godine je povećana čak 42 odsto na oko 85 dolara za barel (159 litara). Benzin u SAD je, takodje, poskupeo pa sada galon (3,8 litara) košta 3,23 dolara, ali je i dalje trostruko jevtinije nego u Evropi. "Svi proizvodjači nastoje da smanje težinu svojih vozila. Uz sve veće cene benzina proizvodjači vozila pokušavaju da uz pomoć lakšeg materijala ili tanjih delova od metala povećaju kilometražu s jednim punjenjem goriva", ocenio je Edvin Merner, predsednik tokijske firme "Atlantis investment riserč".
Japanski proizvodjači automobila koriste Salon u Tokiju da bi prikazali tehnologiju koja će, možda, naći put do proizvodnje, kao 1995. godine kada je predstavljeno Tojotino hibridno vozilo na benzin i struju, da bi dve godine kasnije bio izradjen model "prijus" - prvi serijski automobil koji može da koristi i benzin i struju.
Kompanije iz Japana sa svojim hibridnim modelima dominiraju u štednji goriva. Tojota, Honda i Nisan, prema podacima američke vlade, proizvode osam od 10 modela s najmanjom potrošnjom goriva. Ta prednost je i pomogla japanskim kompanijama da u devet meseci ove godine povećaju ukupnu prodaju u SAD za 3,8 odsto, dok je plasman vozila domaće "velike trojke" Forda, GM i Krajslera opao za 7,9 procenata.
U tromesečju zaključno s junom, Tojota je zaradila 491 milijardu jena (4,3 milijarde dolara) - 4,5 puta više od GM, prenela je agencija Blumberg.
Najveći nedostatak ugljeničnih vlakana je, medjutim, visoka cena, kaže Kodži Endo, analitičar firme "Kredi suis sekjuritiz" (Japan) Kodži Endo. Prema njegovoj proceni, korišćenje tog materijala u izradi vozila koštala bi 100 puta više nego da se upotrebljava čelik.
Japanska kompanija Toraj indastriz, najveći proizvodjač ugljeničnih vlakana u zemlji, nije želela da obelodani cenu tog materijala, kazao je portparol Jošitaka Jamagata. "Ugljenično vlakno je tehnologija za budućnost i biće potrebno dosta godina rada pre nego što automobilske kompanije budu mogle da ga koriste za serijsku proizvodnju", ukazao je Endo.
Prelazak sa klasičnih metala na taj materijal, takodje, bi značila znatno prilagodjavanje postrojenja za montažu vozila, a od kompanija bi se tražilo da razviju metode za njegovu reciklažu, smatra portparol Honde Sage Marije.
Tojotin koncept 1/X može da predje 150 kilometara s jednim galonom goriva koje čini mešavina etanola, benzina i struje i troši upola manje goriva od "prijusa" koji s galonom prelazi 72 kilometra.
Ugljenično vlakno, korišćeno u izradi gigantskih letelica "Boing 787" i "Erbus 380", oko četiri puta je jače od klasičnih materijala koji se koriste u konstrukciji letelica, a 40 odsto je lakše. Tojota sada jedino koristi taj materijal za izradu sportske Formule jedan.
U očekivanju da će proizvodjači vozila početi da koriste ugljenična vlakna, Toraj planira da uloži 20 milijardi jena (175 miliona dolara) u izgradnju istraživačkog centra i pogona za proizvodnju tog materijala za potrebe autoindustrije. Kompanija je procenila da bi zaključno s martom 2016. godine mogla da utrostruči prodaju materijala za izradu automobila na 350 milijardi jena, sa 124 milijarde protekle poslovne godine što, kako kažu analitičari, ukazuje da korišćenje ugljeničnih vlakana u vozilima postaje sve realnije.
Proizvodjači automobila se, takodje, sve više okreću aluminijumu, obojenom metalu koji je za trećinu lakši od čelika. Mazda će prikazati nov rotacioni motor u čijem kućištu će čelik prvi put biti zamenjen aluminijumom. Taj motor, koji treba da bude lansiran početkom iduće decenije, biće lakši i moćniji od motora koji se sada koristi u modelu RX-8, tvrdi kompanija. "Nafte ima sve manje i sve je skuplja", kaže Seita Kanaj, Mazdin šef za istraživanje i razvoj, dodajući da to primorava kompaniju da stalno traga za novim načinom da poboljša svoja vozila.
Napori da se smanji težina automobila imaće isto tako veliku ulogu u novim modelima kao što je bio razvoj hibridnih i vozila na gorive ćelije, uveren je direktor za investicije Alfeks investmenta, Ićiro Takamacu. On je uveren da će biti sve više lakših automobila zato što je to jedini način da proizvodjači poboljšaju ekonomičnost svojih modela.