Slobodno vreme
Tehnologija
Dvadeset prvi vek inspektora Gedžeta
14.11.2007. 12:00
Izvor: Danas
Dvadeset prvi vek inspektora Gedžeta
Ajpod, ajfon, noutbuk, USB, GPS i kamkorder, samo su neki od gedžeta koje imućniji mogu da drže u pripravnosti u svakom trenutku običnog dana
Tehnologija je učinila ogroman skok kada je od nauke primenjene na rešavanje problema čovečanstva, postala fabrika spravica namenjenih kićenju naše svakodnevice. Poređenje modernog čoveka sa inspektorom Gedžetom, animiranim šeprtljom koji iz nepresušnih pregrada kaputa izvlači čudesne "gedžete" ("a gadget", eng. - sprava), posebno mlađim generacijama nije nimalo čudno - ajpod, ajfon, noutbuk, USB, GPS i kamkorder, samo su neki od gedžeta koje imućniji mogu držati u pripravnosti u svakom trenutku običnog dana.
Izgubljeni u 3G-u, zavisnici od mobilnih telefona, kao i neumorni slušači mp3 muzike u hodu, verovatno i ne slute kakve fantastične mogućnosti njihovoj svakodnevici polako talasaju sa Istoka i Zapada. Obavešteni sajt www. coolest-gadgets.com obavezno je odmorište za svakog nestrpljivca da sazna kakve će supermoći biti na raspolaganju sutrašnjem Balkancu.
Oni sa mislima bržim od prstiju ne žele da gube vreme sa zbijenim tipkama Palma ili Blackberry-ja, a umesto glomazne portabl tastature kojom su dosad rešavali taj problem, sada mogu da nabave lasersku virtualnu tastatura - minijaturni projektor preneće dugmiće na bilo koju površinu, i dok kucate zvukom simulirati klik. Ovo čudo vezuje se sa kompjuterom putem bluetooth-a, a kompatibilno je i sa novim modelima Sony-Ericsson mobilnih telefona.
Sudeći po ovom sajtu ljudi bez porodice, prijatelja i komšija nikada više neće morati da dozvole da kućni ljubimac ispašta zbog njihovog prekovremenog rada. Samo jednim klikom miša sa bilo kog mesta u svetu, daljinska hranilica ISEEPET360 u posudu izbacuje njihovu hranu, a ako ste naučili životinju jeziku, možete ga obavestiti, glasovno, i o vremenu Vašeg dolaska.
To nikako nije sve. Tekuća pomagala, kako tvrdi sajt, smanjiće se i stanjiti da naprave mesta za nove neophodnosti kao USB upaljač i elektronske knjige, a neke od njih ćete čak moći i da obučete na sebe poput električnog prsluka koji greje, štiti od udaraca i uboda, istovremeno služeći "armiji" potrošača struje bez kojih ne možete, kao napajanje. Vrlo popularna je i majca koja ne samo da svetli kada uđete u prostor gde je dostupan bežični internet, već pokazuje i jačinu signala.
Možda je došlo vreme u kome nauka više ne prati naše potrebe, već nam režira živote i izmišlja hrpu spravica, svesna da postoji dovoljno veliki broj onih koji žele da se "robotizuju". U ovom svetlu može se preispitati i realna korist 3G-a, prostranih memorija MP3 plejera, touchscreen tehnologije, i mnogih drugih inovacija koje svakodnevno koristimo.
Kako god, dobra strana široke ponude svakodnevnih pomagala je u tome što je život svakog čoveka različit, te u tom moru svako može da nađe idealnu spravicu koja štedi vreme, čini obaveze lakšim i uveseljava. Sve dok marketing ne ometa ovu prirodnu selekciju, čini se, nemamo razloga da brinemo. Neki bi na to cinično dodali: 21. vek je tek počeo.