Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Hoće li Wolfram Alpha uzdrmati Gugl?
01.06.2009. 12:00
Izvor: Personal magazin
Hoće li Wolfram Alpha uzdrmati Gugl?
Iako je praktično nemoguće tačno predvideti dalji razvoj interneta, projekat Wolfram Alfa već je naveo mnoge na pomisao da je način na koji koristimo “mrežu svih mreža” zauvijek promenjen. Wolfram Alpha je novi pretraživač, bolje rečeno “mašina za odgovore” koji je osmislio britanski fizičar, matematičar, poduzetnik i publicista Stephen Wolfram.
Novi servis je globalno dostupan od 15. maja i čim se pojavio postao je predmeto špekulacija o navodnom rušenju Googlea kog će uzdrmati revolucionarnom tehnologijom pretraživanja.
Početna stranica Wolfram Alphe jednostavna je poput Googleove. Njom dominira jednostavno polje za unos teksta u koje se treba upisati pitanje – npr., “koliki je BDP Hrvatske”. Mašina će ponuditi odgovor (8118 USD za 2005. godinu) te grafikon s kretanjem hrvatskog BDP-a između 1990. i 2005. godine kog je sam izračunao i kreirao.
Odmah je jasno da Wolfram Alpha sasvim drukčije pretražuje internet od Googlea koji zapravo nudi sadržaj pronađen na milionima računara širom sveta.
Umesto toga, Wolfram Alpha sam interpretira podatke i nudi jedinstven rezultat pretraživanja za koji njegova veštačka inteligencija smatra da je korisniku najzanimljiviji.
Wolfram Alpha nije u tolikoj meri upućen na sadržaj, nego se pre svega bavi matematikom i statistikom i vrlo će verovatno izbaciti brojčane podatke za sve što vam padne na pamet, što u poslovanju katkad može doneti presudnu prednost. Poslovne primene tog web servisa umnogome su drukčije od onoga što nam nudi dobri stari Google.
No matematička nastrojenost tog servisa donela je i anegdotu koja se prepričava u hrvatskim “geekovskim” krugovima jer Wolfram Alpha katkad ima problema s političkim kontekstom informacija. Naime, kada bi neko upisao “president of croatia 1994” kao kriterijum pretraživanja, aparat je izbacivao Milana Martića jer je u obzir uzimao samo geografski parametar, ali ne i činjenicu da u političkom smislu to ime nije povezano s legitimnom hrvatskom vlašću.
Ipak, nakon nekoliko dana pojavilo se ime Franje Tuđmana nakon koga, ispravno, dolazi Stjepan Mesić. Očito je da se rezultati mogu ispravljati u hodu, no nije jasno čini li to ljudska ili veštačka inteligencija.
No Wolfram Alpha može biti vrlo koristan kada, npr., želite brzu uporednu analizu pojedinih tržišta. Unesete li parametar “slovenia croatia serbia” mašina će za sekundu- dve izbaciti glavne statističke podatke o trima zemljama: broj i gustoću stanovnika, prirast, prosečnu starost, rast BDP-a.
“Alpha će za vas odraditi matematički deo posla”, kaže Theodore Gray, suosnivač kompanije Wolfram Research. “Pretraživači prikazuju podatke koji već postoje. Alpha izrađuje nove podatke, nove web stranice koje sadrže odgovore na vaša pitanja”, dodaje Gray.