Slobodno vreme
Tehnologija
Test: Seat Leon 2.0 FSI
12.08.2009. 12:00
Izvor: AutoBrief
Test: Seat Leon 2.0 FSI
Nakon što su Altea i Toledo otvorili novu dizajnersku eru u "Seatu", za koju je najviše odgovoran Valter de Silva, svoj nastup je imao i Leon.
Ovaj automobil se od rivala izdvaja vrlo karakterističnim izgledom, koji čini da posmatrač na prvi pogled pomisli da se radi o kupeu. Međutim, Leon je funkcionalni hečbek sa petora vrata, mada se ne može pohvaliti baš impozantnim prtljažnim prostorom.
Atraktivan dizajn ima svoju cenu. Ulazak na zadnje sedište može biti problematičan, pošto su zadnji stubovi jako zakošeni, a sama linija krova se spušta na dole. Brava zadnjih vrata je skrivena, tako da putnik koji prvi put priđe "Leonu", može lako da se zbuni. Slično rešenje je primenjeno i kod "Alfa Romea" 156, za čiji je izgled takođe odgovoran de Silva.
Enterijer prati spoljašnjost. Iako je elegantan, akcenat je ipak stavljen na sportski doživljaj. Crveni displej i kazaljke sasvim odgovaraju ovoj nameni, a tu je i neizbežni aluminijum.
Sedišta su izrazito profilisana, tako da dobro drže telo pri oštroj vožnji. U suštini, vozačka pozicija je odlična. Sedište i volan se podešavaju u svim pravcima, pa se lako nalazi odgovarajuća kombinacija.
Ovaj Seat, isto kao i svi ostali, nosi gene "Folksvagena". Platforma je preuzeta od "Golfa" pete generacije, što podrazumeva mnoštvo dobrih osobina.
Motor takođe nosi VW oznaku. Reč je o 2,0-litarskom agregatu sa direktnim FSI ubrizgavanjem koji razvija 150 KS pri 6.000 obrtaja. Maksimalan obrtni moment od 200 Nm je dostupan na 3.500 obrtaja u minuti.
Sasvim solidna snaga motora u kombinaciji sa vrlo dobrim menjačem omogućava i odlične performanse. Leon 2.0 FSI do stotke ubrzava za 9,1 sekundu, a može se pohvaliti i dobrom elastičnošću. Pri tom, maksimalna brzina iznosi 207 km/h.
Ipak, od performansi je znatno važnije ponašanje na putu, a time Leon može da se ponosi. Stabilan je, i poslušno sluša pokrete upravljača, mada pokazuje tendenciju ka podupravljanju. ESP uređaj, koji ne spada u standardnu opremu, vrlo lako ispravlja vozačeve greške, te ga preporučujemo uprkos podizanju ukupne cene. Nedostatak ovakvog uređaja može da košta mnogo više, naročito pri lošim vremenskim uslovima.
Pošto znamo svaka medalja ima dve strane, pogledajmo kako su dobre vozne osobine uticale na udobnost. Naravno, ne može se reći da je Leon neudoban, ali rupe na putu se osećaju više nego što bi prosečan vozač to želeo.
Ipak, treba imati u vidu njegov sportski karakter. Vozači koji žele udobnu limuzinu za duga putovanja, verovatno se neće ni odlučiti za ovakav automobil. Dobro ubrzanje i upravljivost lako otklanjaju nezadovoljstvo zbog malo truckanja po našim, slobodno možemo reći katastrofalnim putevima.
Za kontakt sa podlogom su zaduženi pneumatici dimenzija 205/55 R16, a opciono se dobijaju i 225/45 ZR17.
Prtljažni prostor je neznatno veći nego kod prethodnika, tačnije, za jedan litar, ali zato zadnja sedišta imaju mogućnost obaranja. Istina, tom prilikom ne mogu da se uklope u pod, pa za utovar dužih predmeta smeta nastali stepenik.
Što se tiče aktivne bezbednosti, tu je 6 vazdušnih jastuka, a može se doplatiti za još dva bočna na zadnjim sedištima.
Potrošnja ne bi trebalo da bude važna stavka kupcima ovakvih automobila, ali ona u ovom slučaju, zahvaljujući FSI ubrizgavanju ne prelazi 9,5 litara pri kombinovanoj vožnji. Ukoliko se izvlače maksimalne performanse iz motora, potrošnja će znatno skočiti.
Iako atraktivni, Seat-ovi modeli ne ostvaruju očekivanu prodaju, za šta se možda može okriviti upravo njihov nekonvencionalni izgled, mada se zamerke mogu uputiti i nešto višoj ceni.