Slobodno vreme
Tehnologija
EU ostaje u trci za satelitsku navigaciju
13.01.2010. 12:00
Izvor: personalmag
EU ostaje u trci za satelitsku navigaciju
Zvuči kao neki „sajens fikšn“: traktor bez vozača ore njivu tačno u centimetar, kamioni za odvoz smeća bez problema mogu da prepoznaju svaki kontejner za smeće. Ali sve bi to od 2014. moglo biti moguće?
To bi od 2014. godine trebalo da ponudi – navigacioni sistem Galileo. EU je dala nalog za start ovog spornog, ali prestižnog evropskog projekta – navigacionog sistema Galileo, koji je bio suočen sa nizom promašaja i koji su neki odavno sahranili.

Iako je vest, da će projekat vredan milijarde evra ipak zaživeti, primljena sa olakšanjem, mnoga pitanja su i dalje ostala otvorena.

Eksperti ne veruju da će Galileo EU doneti novac. Prema sadašnjem proračunu, ovaj projekat je poreske obveznike u Evropi već koštao 3,4 milijarde evra. Proteklog leta je Evropski odbor za kontrolu finansijskog poslovanja procenio da su stvarni troškovi za projekta Galileo dosegli 5 milijardi evra.

Evropski komesar za saobraćaj Antonio Tajani je proteklog četvrtka, 7.1. izjavio da je ipak reč o troškovima „u okviru dogovorenog plana“.
Galileo – ambiciozan cilj

EU ima veoma ambiciozan cilj. Navigacioni sistem Galileo bi trebao da bude evropski konkurent američkom GPS sistemu. Signali Galilea poslužili bi navigacionim sistemima evropskih zemalja i „usmeravali“ bi sve automobile, brodove i avione.

U tu svrhu EU namerava da lansira u Svemir 32 satelita. Ali još uvijek se ne zna sa sigurnošću može li evropski Galileo biti konkurencija američkom GPS-u. Tim pre što Galileo počinje sa radom sa zakašnjenjem od šest godina u odnosu na GPS.

Razlog tome bio je interni spor u EU oko novca i kompetencija. Time je tehnološka prednost u odnosu na konkurenciju prokockana. Kina je odavno pustila u rad sistem pod nazivom Kompas, a Rusija svoj Glonas. Amerikanci za GPS planiraju poboljšanu verziju. Evropa za sada može da se pohvali samo „startnom eksperimentalnom fazom“. Već sada je jasno da će to biti velika trka sa vremenom. Kina je za svoj globalni navigacioni sistem rezervisala iste radio frekvencije kao i EU.

Onaj ko prvi počne da ih koristiti „njegove su“. Kako bi zadržala najvažnije frekvencije, EU namerava još ove godine da lansira svoje prve satelite u Svemir u okviru projekta Galileo.

Prednosti Galilea
Galileo ima dve prednosti. Sistem bi trebalo da omogući da se lokacija određuje u tačno u centimentar, a navigacija bi trebalo da obezbedi i orijentaciju u zgradama. Za razliku od GPS-a, Galileo bi mogao da se koristiti u civilne, ali ne i u vojne svrhe.

Tehnološki koncern u Bremenu dobio je nalog za izgradnju 14 satelita. To je povećalo nadu za otvaranje novih radnih mesta. “Veliki je uspeh što će se sateliti praviti kod nas u Bremenu. Suština je u tome da mi u tako velikim projektima ne budemo samo dostavljači, već da imamo i velikog udela kao izvođači radova i to nam je uspelo”, kaže šef Upravnog odbora ovog koncerna Marco Fuchs.

Zahvaljujući Galileu, procenjuje EU, moglo bi da bude otvoreno 150.000 radnih mesta. Samo da to ne pokvari neka nova ekonomska kriza.