Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Prve bore „Fejsa”
25.01.2010. 12:00
Izvor: Politika
Prve bore „Fejsa”
Najezda tridesetogodišnjaka nije dovela do egzodusa tinejdžera, ali su oni počeli da se hlade od „Fejsbuka”
Tek će postati petogodišnjak februara sledeće godine, a upućeni se već pitaju zašto je „Fejsbuk” dobio prve bore. Sudeći prema novim podacima koje je izneo Mark Cukerberger, osnivač i izvršni direktor najpopularnije društvene mreže na Internetu, broj korisnika „Fejsa” prešao je 300 miliona. Na kraju godine ostvariće promet od 500 miliona dolara, a plan je i da se broj zaposlenih poveća. S druge strane, sve više korisnika zamrzava ili tek povremeno koristi svoje profile, a „Fejsbuk” počinje da stari. Novi zaljubljenici u ovaj vid komunikacije su ljudi u godinama sa pokojom sedom.

Prvi put od kada je pokrenut, u ovoj godini zabeležen je pad od pet odsto mladih uzrasta od 15 do 24 godine, a povećan je broj korisnika tridesetogodišnjaka.

Istraživanje koje je sproveo Ofcom, jedno od najautoritativnijih tela za pitanja komunikacija televizijskog, radijskog, telekomunikacionog i polja Interneta, pokazalo je da se prvi put, umesto dosadašnjih 55 odsto, u prvom delu 2009. samo 50 odsto tinejdžera nalazilo na Netu. Za razliku od odraslih, među kojima je čak 46 odsto njih uzrasta od 25 do 34 godine tokom 2009. kačilo slike, dopisivalo se, tražilo prijatelje iz osnovne škole, bivše ljubavnike – sve preko „Fejsbuka”.

To je rast od šest odsto u odnosu na 2008 – ukazuju stručnjaci Ofcom-a. U poređenju sa 2007, kada je urađeno prvo istraživanje i kada je samo 21 odsto odraslih stanovnika Ostrva imalo profile na „Fejsu”, danas se taj broj popeo na 30 odsto. Takođe, broj sati koje provedu onlajn mesečno je povećan sa četiri na šest. Uvećavanje broja roditelja i nastavnika na stranicama „Fejsbuka”, koji pokušavaju da stupe u kontakt sa starim poznanicima, uticalo je da adolescenti napuštaju sajtove za socijalizaciju, sudi se na osnovu podataka istraživanja ovog medijskog tela.

Da li je „Fejsbuk”, okupiran armijom starijih, postao neinteresantan mlađima? Da li se fenomenu sajber sveta dogodilo isto što i drugim mladalačkim trendovima?

Preuzimanje virtuelnih klubova od strane malo starijih već je viđeni metod „ubijanja najmlađih trendova”.

Ipak, kako primećuje Piter Filips, jedan od šefova u Ofcom-u, ne može se reći da je na delu baš egzodus klinaca sa „Fejsa”.

„Istraživanje je pokazalo da oni samo provode manje vremena na sajtovima za društveno umrežavanje”, dodaje on.

Manje im je zanimljivo da gledaju tuđe slike a prvobitna opsesija raspala se na nove slične servise poput Tvitera, Seesmic-a (veb aplikacija koju je pokrenuo jedan Francuz i čiji je cilj promocija onlajn video komunikacije a mesečno beleži rast od 70.000 korisnika) i ostalih.

Mnogi navode da su se umorili, shvatili da više vremena provode ispred ekrana nego u neposrednom, živom kontaktu sa prijateljima ili da su čak pronašli sve svoje bivše prijatelje…

Stručnjaci se ne slažu ni sa katastrofičnim predviđanjima da će „Fejsbuk” postati „onlajn grad duhova koji naseljavaju zombi profili nekadašnjih korisnika”. Sve je izvesnije da će fenomen Interneta samo doživeti sudbinu ostalih izuma koji su dostigli početni bum u korišćenju a onda nastavili mirnije tokove poput nekada davno televizije, kasnije kompjutera, mobilnih telefona…