Slobodno vreme
Tehnologija
„Ajpedomanija” vlada Amerikom
09.04.2010. 12:00
Izvor: politika
„Ajpedomanija” vlada Amerikom
Velike gužve ispred „Eplovih” prodavnica u SAD. Pojedini kupci već razočarani. Stručnjaci tvrde da „ajped” realno vredi duplo manje od trenutne cene
Dobra reklama para vredi, kažu mnogi. U slučaju „ajpeda”, svojevrsne kombinacije „pametnog telefona” i prenosivog računara, „reklama” Stiva Džobsa, izvršnog direktora kompanije „Epl”, krajem januara pokazala se više nego uspešnom. Tokom prvog dana slobodne prodaje „ajpeda” u SAD (3. aprila) kupljeno je više od 300.000 primeraka. Trend se nastavio i tokom ove nedelje a ogromne gužve ispred „Eplovih” prodavnica samo dočaravaju „ajpedomaniju” kako su je neki nazvali. Stručnjaci procenjuju da bi u narednih nekoliko dana broj vlasnika „ajpeda” mogao premašiti milion. Onlajn brojač trenutno beleži približno 700.000 prodatih primeraka.

Da baš i nije sve tako sjajno i da se „ajped” već suočio sa prvim „dečjim bolestima” pokazuju i reakcije pojedinih kupaca. Većina njih ne krije nezadovoljstvo i razočarenje nedostatkom pojedinih funkcija i nepouzdanim funkcionisanjem bežičnog povezivanja na Internet.

Na zvaničnom forumu „Epla” kupci ostavljaju svoje (uglavnom negativne) utiske.

„Kupio sam nešto što realno ne mogu da koristim u potpunosti. Dok moj ’ajfon’ ima besprekoran signal, on se na ’ajpedu’ često gubi i svaki put iznova moram da se konektujem i unosim lozinku”, konstatuje jedan od nezadovoljnih kupaca.

Kompanija „Aj suplaj” koja se bavi istraživanjem javnog mnjenja upravo u sferi novih tehnologija tvrdi da „ajped” realno vredi oko 260 dolara, što je skoro duplo manje od cene osnovnog modela.

– Cena svih komponenti (kućište, ekran osetljiv na dodir, procesor...) ne opravdava toliko visoku cenu, posebno zbog nedostataka koje ovaj uređaj poseduje. Primera radi, njegovo kućište košta samo 10,5 dolara. A 16 gigabajta memorije za osnovni model je zaista malo za današnje uslove. Da li „ajped” zaista opravdava izreku „ono što vidiš, to i dobiješ” – kaže Endru Rasvejler, analitičar kompanije „Aj suplaj”.

Natali Harison, portparol kompanije „Epl”, nije komentarisala navode Rasvejlera.

Treba uzeti u obzir da je „Epl” dominantan na tržištu SAD i Kanade, a stručnjaci tvrde da ga zbog toga mnogi kupuju po inerciji. Procenjuje se da će prva „prava” povratna informacija o stvarnoj popularnosti, vrlinama i manama „ajpeda” doći posle puštanja u slobodnu prodaju ovog uređaja na tržištu EU u drugoj polovini aprila. Za sada nema zvaničnih informacija kada će se „ajped” naći na srpskom tržištu i kolika će biti njegova cena.

Najveće zamerke u vezi s „ajpedom”, pored postojećih problema sa „vaj-faj” konekcijom, kupci u SAD imaju na nedostatak ugrađene kamere i multitaskinga (funkcionisanje više aplikacija u isto vreme). Žalbe stižu i na povremene probleme sa učitavanjem veb-stranica, nevoljnim rearanžiranjem aplikacija, prevelikim temperaturama kompletnog uređaja...

Čelnici „Epla” uveravaju kupce da će se ovi problemi rešiti „u hodu”. Poboljšani model „ajpeda”, koji pored „vaj-faj” podržava i 3-ge konekciju, pojaviće se takođe u drugoj polovini ovog meseca.