Slobodno vreme
Tehnologija
Epl na berzi jači od Microsofta
28.05.2010. 12:00
Izvor: politika
Epl na berzi jači od Microsofta
Zvono kojim je završeno jučerašnje trgovanje na Njujorškoj berzi označilo je ujedno i smenu na tehnološkom tronu: „Epl” je pretekao svog višedecenijskog rivala, „Microsoft”, kao informatička kompanija sa najvećom tržišnom vrednošću.

Na kraju dana „Epl” je vredeo 221,1 milijardu dolara, a „Microsoft” 219,2. Jedina američka kompanija koja na berzi vredi više je „Ekson mobil”, koji je „težak” 282 milijarde. (Berzanska vrednost se izračunava tako što se broj akcija pomnoži sa njihovom trenutnom cenom).

Današnji „Njujork tajms” ovo ocenjuje kao „jedan od najvećih preokreta u istoriji biznisa”. Ova konstatacija postaje razumljiva tek kad se ima u vidu da je „Epl” pre samo deset godina bio na samrti. Na početku ovog veka „Microsoft” je na berzi vredeo 560 milijardi, a „Epl” tek 15,6. Bilo je to vreme (2000) kada Bil Gejts neposredno upravljanje firmom prepušta Stivu Balmeru, a koosnivač „Epla” Stiv Džobs konsoliduje svoje upravljanje kompanijom iz koje je sredinom osamdesetih proteran, da bi se trijumfalno vratio na njeno čelo 1997.

„Microsoft” je, doduše, i dalje veći i profitabilniji od „Epla”: njegovi godišnji prihodi su 58,4 milijarde prema 36,5, a profit 14,6 milijardi prema 5,7 koliko na kraju svega ostaje „Eplu” (podaci za 2009). Ali berzanski investitori osećaju kome vetar duva u leđa i jučerašnji preokret je samo overa već višegodišnjeg trenda u sektoru informatičkih tehnologija koji na ruku mnogo više ide Džobsu nego Balmeru.

Reč je o tome da su glavni faktori koji oblikuju tehnologiju i poslovanje aktera u ovom biznisu postali ukus i potrebe individualnih potrošača, umesto poslovnih korisnika. Pojedinci danas mnogo više troše na „gedžete”, lične tehnološke uređaje, nego što firme ukupno investiraju u svoju informatičku opremu.

„Epl” se blagovremeno okrenuo ovom prvom, dok je „Microsoft” ostao „zakucan” za ovo drugo. Glavni biznis korporacije koja se u javnosti i dalje poistovećuje sa Bilom Gejtsom, iako je glavno zanimanje najbogatijeg čoveka sveta danas filantropija, bili su i ostali operativni sistem (osnovni program pi-si kompjutera) „vindouz” i programski paket za kancelarijsko poslovanje „ofis”, koji su istina i dalje veoma profitabilni, ali sa silaznim trendom, pošto se fokus industrije pomera ka mobilnim uređajima i „onlajn” programima.

U toj oblasti u ulozi glavnog inovatora i onoga ko uspostavlja trend danas su „Epl” i „Gugl”, dok je „Microsoft” samo u ulozi pratioca. „Gugl” je 2000. bio samo samo jedna od mnogih „startap” kompanija, da bi samo nekoliko godina kasnije postao glavni igrač u internet biznisu. Taj sektor u „Microsoftu” ne donosi inače profit još od 2005.

„Epl” je svoj preokret započeo 2001, kada je na tržište izneo spravicu „ajpod”, prvi „vokmen” digitalne ere. Bio je, međutim, to uređaj koji je zauvek promenio način slušanja i distribucije muzike, preselivši je potpuno u virtuelne sfere i nateravši muzičku industriju da potpuno promeni svoj model poslovanja.

Pre tri godine „Epl” započinje još jednu revoluciju, ovoga puta u kategoriji „pametnih” mobilnih telefona. Kada je 2007. Stiv Džobs predstavio prvi „ajfon”, komentar imenjaka Balmera bio je da to „nema šansi da uspe”. Koliko je bio u zabludi pokazuje činjenica da je „ajfon” danas najpoželjniji „gedžet” koji svi nastoje da imitiraju, ali niko još ne uspeva da dostigne. Ovih dana očekuje se promocija četvrte generacije „ajfona” koji je najviše doprineo da se glavna moć u informatičkom biznisu premesti na male mobilne ekrane osetljive na dodir.

Pre dva meseca „Epl” je bio prvi koji je napravio takozvanu kompjutersku tablicu, svoj „ajped” i samo u prvoj nedelji prodao milion komada. Takav kompjuter, bez tastature, samo sa ekranom kojim se komanduje prstima, Bil Gejts je zamislio još pre deset godina, ali nije uspeo da ga napravi.

U „Microsoftu” je ove nedelje obelodanjena reorganizacije sektora koji pravi „iksboks”, konzole za igrice, digitalne muzičke plejere i mobilne telefone. Strahovanja su da je ovo buđenje – uveliko zakasnelo.