Slobodno vreme
Tehnologija
Nokija N8
18.10.2010. 12:00
Izvor: Politika
Nokija N8
Može li „nokija N8” zaustaviti pad Simbijan operativnih sistema za pametne mobilne telefone ili će Android preuzeti primat na tržištu
Do samo pre godinu dana Simbijan operativni sistem za pametne mobilne telefone pokrivao je oko 50 odsto tržišta. Ostatak su delili kanadski RIM koji koriste čuveni „BlackBerry” (crna kupina) pametni telefoni sa oko 21 odsto tržišta, zatim Epl sa modelom ajfon oko 15 odsto tržišta, Microsoft sa modelima „Windows CE” i„Windows mobile” pokriva oko devet odsto tržišta i na samom kraju Android od samo pet odsto tržišta. Tokom prve polovine ove godine dolazi do velikih promena. Simbijan je naravno i dalje lider na tržištu ali sa 41 odsto. Epl je bez promene sa svojih 15 odsto, RIM pada na 18 odsto dok Android beleži neverovatni rast i pokriva 17 odsto tržišta sa tendencijom daljeg ubrzanog rasta.

Simbijan operativni sistem nastaje kao naslednik Psionovog operativnog sistema EPOC namenjenog digitalnim adresarima i radi isključivo na ARM procesorima. Dizajniran za male džepne računare koji polako prerastaju u pametne mobilne telefone, držao je apsolutni primat na tržištu. Bio je izuzetno udoban za korišćenje. Prvo se pojavljuje kod komunikatora nokija 9210, nešto između mobilnog telefona (kada je zatvoren) i malog noutbuka kada je otvoren. Od tada donosi veliku popularnost mnogim „nokija” telefonima, kao i „soni-erikson”, a posebno modelima P900 i P1.

Model koji vam sada predstavljamo nosi oznaku N8. Prvi put je implementiran operativni sistem Simbijan 3. Telefon je standardne veličine pametnih telefonasa ekranom AMOLED od 3,5 inčaosetljivim na dodir. Rezolucija od 360 x 640 je zadovoljavajuća. Slika je prilično dobra i na jakom suncu. Ne tako dobra kao kod novog ajfona čija je rezolucija na istoj veličini ekrana neverovatnih 640 x 960 piksela.

Ono po čemu ovaj telefon prednjači u odnosu na druge modele jeste kamera. Pozicionirana sa zadnje strane ima neverovatnih 12 megapiksela. Poseduje blic, automatsko izoštravanje, kao i snimanje video zapisa u HD rezoluciji (720p). Realno gledano, 12 megapiksela je previše za tako malu veličinu objektiva kroz koji prolazi svetlost kako bi se formirala slika na čipu. Interna memorija telefona je 16 GB i može se proširiti mikro SD karticom za još 32 GB. Telefon pokreće procesor ARM 11 na 680 megaherca. Podržane su sve vrste komunikacija od blututa, preko GPRS-a pa do bežične mreže (WiFi). Naravno, tu je i GPS koji je postao standard i kod telefona srednje klase. Podržan je digitalni kompas.

Vratimo se na operativni sistem što je ključ uspeha pametnih telefona. Vlasnici Simbijan operativnog sistema su Nokija sa nešto ispod 50 odsto i Erikson sa nešto ispod 30 odsto. Da li je ovo za Nokiju prednost ili mana? Da li sistem koji je nastao iz malih džepnih digitalnih adresara može da bude bolji od Android sistema. Da podsetimo, Android se kao operativni sistem pojavio krajem 2007. godine. Razvijen je u kompaniji Gugl i baziran je na Linoks platformi. Otvorenog je koda što je omogućilo programerima širom sveta da pišu aplikacije. Trenutno je na raspolaganju skoro sto hiljada različitih aplikacija koje rade pod Android operativnim sistemom. Nastao je kao potreba da pored svih funkcija koje imaju pametni mobilni telefoni podržava i stalno prisustvo na Internetu. Operativni sistem koji je integrisan u sve više tablet pi-sija neverovatnom brzinom se širi.

Vlasništvo Nokije nad Simbijan operativnim sistemom pre bi se moglo okarakterisati kao teret a ne kao prednost. Čak je i Soni-Erikson (koji je takođe jedan od vlasnika Simbijan sistema) napravio model sa Android operativnim sistemom. Modeli „vivaz pro” i „satio” bazirani su na Simbijan operativnom sistemu, model „eksperija X1”na vindous mobajl sistemu dok je najnoviji model, „ekspirija X10” baziran na Android platformi. Svi novi modeli pametnih telefona firmi HTC, LG, Samsung... bazirani su na Android platformi.

Budući da je ovo prvi mobilni telefon baziran na operativni sistem Simbijan 3, koji je sada otvorenog koda, može se očekivati veći uspeh nego kod modela „nokija N97”. U svakom slučaju ljubiteljima „nokija” telefona i Simbijan operativnog sistema ovaj model možemo preporučiti.