Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Hakerska odmazda zbog zatvaranja Megauploada
20.01.2012. 12:00
Izvor: Mondo
Hakerska odmazda zbog zatvaranja Megauploada
"Anonimusi" (Anonymous) su rano jutros oborili sajtove Federalnog istražnog biroa (FBI), ministarstva pravde SAD, kao i muzičke i filmske industrije SAD - kao čin osvete zbog zatvaranja sajt Megaupload, jednog od najvećih sajtova za razmenu fajlova.
Megaapload je ugašen sinoć, a njegovi čelnici su uhapšeni i optuženi za kršenje američkih propisa o pirateriji. Sve se to dogodilo samo dan posle masovne internetske pobune protiv predloga dva američka zakona o borbi protiv piraterije u kojoj je učestvovalo više od 7.000 sajtova, uključujući englesku Vikipediju.
Ubrzo pošto je vest o gašenju Megaaploada obišla svet, hakerska grupa "Anonimni" udarila je na sajtove organizacija muzičke i filmske industrije SAD (MPAA i RIAA), filmskog studija Juniverzal (Universal), muzičke kompanije EMI, agencije za zaštitu autorskih prava SAD, kao i Ef-Bi-Aja (FBI) i Ministarstva pravde SAD.
Oboreni su i sajtovi francuske agencije za zaštitu intelektualne svojine Hadopi, kao i organizacije za kolektivnu zaštitu autorskih prava američkih muzičara i kompozitora BMI.
"Anonimni" su u svom saopštenju naveli da je na meti njihovog napada i veb sajt šefa organizacije filmske industrije SAD (MPAA) Krisa Doda (Ćris Dodd), jednog od najvećih zagovornika kontroverznih zakona o borbi protiv piraterije poznatih pod skraćenicama Sopa i Pipa.
"Anonimni" tvrde da je ovo njihov najveći organizovani napad u smislu broja učesnika - izveden je sa više od 5.635 kompjutera.
"Mi, Anonimni, upravo izvodimo svoj najveći napad ikada na sajtove vlade (SAD) i muzičke industrije. Zar je FBI stvarno mislio da će se izvući (sa zatvaranjem Megaaploada i hapšenjem njegovih zvaničnika). Trebalo je da nas očekuju", navodi se u saopštenju hakerske grupe "Anonimusi" (Anonymous).
U optužnici po kojoj je zatvoren Megaupload stoji da je taj sajt koštao nosioce autorskih prava više od 500 miliona dolara smanjenih prihoda zbog piratizovanih filmova i drugih sadržaja, saopštilo je američko federalno tužilaštvo.
Optužba je otvorena dan pošto je Wikipedia takođe bila zatvorena na jedan dan iz protesta zbog predloga zakona u američkom Kongresu koji bi trebalo da suzbiju internet pirateriju
Ministarstvo pravde SAD navelo je u saopštenju da su Kim Dotkom, ranije poznat kao Kim Šmic, i još tri direktora sajta Megaupload uhapšeni u četvrtak 19. januara na Novom Zeleandu na zahtev američkih zvaničnika. Još dva optužena su na slobodi.
Megaupload su podržavali mnogi poznati muzičari, glumci i ostali iz industrije zabave koji su najčešće žrtve kršenja autorskih prava. Pre nego što je sajt zatvoren, na njemu je bila objavljena podrška Kim Kardašian, Ališe Kiz i Kanije Vesta.
U optužnici se navodi da je Dotkom, žitelj Hongkonga i Novog Zelanda, i s dvojnim državljanstvom Finske i Nemačke, zaradio 2010. godine 42 miliona dolara. On je osnivač, bivši direktor i sadašnji šef inovacija Megauploada.
Pre zatvaranja, na tom sajtu se nalazilo saopštenje u kojem se navodi da su optužbe za olakšavanje kršenja autorskih prava "groteskno prenaduvane".
"Činjenica je da je većina internet saobraćanja preko Megauploada legitimna i mi ćemo opstati. Ako industrija želi da iskoristi našu popularnost, rado ćemo ući u dijalog. Imamo dobre ideje. Molimo vas, kontaktirajte nas", navodi se u saopštenju.
Na Megauploadu su korisnici mogli da ostavljaju fajlove koji su previše veliki da bi se slali elektronskom poštom, da bi ih kasnije preuzimali drugi ljudi.
Takvi sajtovi mogu imati sasvim legitimnu upotrebu, ali se koristiti i za razmenu materijala koji je zaštićen autorskim pravima. Američko filmsko udruženja procenilo je da veći deo razmene materijala preko Megauploada, predstavljao kršenje autorskih prava.
Taj sajt je omogućio korisnicima da skidaju filmove, televizijske serije, kompjuterske igre ili muziku bez naplaćivanja, ali je naplaćivao pretplatu korisnicima koji su želeli da do novog sadržaja dođu brže. Takođe je davao prostor za oglašavanje.