Slobodno vreme
Moda
Radikalna moda
09.02.2007. 17:44
Izvor: B92
Da li su i vama dosadile sve modne revije, jedna za drugom, potpuno iste. Sve veći plazma televizori, sve više klirita, sve mršavije manekenke, proleće, leto, jesen, zima, pa onda opet iz početka. Neko reciklira dvadesete godine, neko osamdesete, i tako u krug. Tu su i trendovi: danas žuto, sutra crveno, na leto belo, nije ni čudo što i vaše krpe za brisanje parketa sezonski menjaju boju.
E da znate, niste jedini. I šesedesetsedmogodišnjem japanskom dizajneru Isi Mijakeu (Issey Miyake) je to dosadilo. On je 2004. svoj dizajnerski studio preimenovao u laboratoriju, zadavši poslednji udarac modnoj pisti. Dvedeset i tri manekenke su nosile jednu haljinu, a on je s osmehom na licu svoje kreacije preselio s modne piste u galeriju.

Mijakeovi sunarodnici i vršnjaci, Rei Kavakubo (Rei Kawakubo) i Jođi Jamamoti (Yohji Yamamoto), takođe nikada nisu želeli da se pomire s pravilima zapada te su razvijali jedan novi izgled garderobe, ni nalik Šanelovom New Look-u.

Svo troje prave različitu odeću, ali imaju vrlo slične osnovne crte. Njihova garderoba je umetniko-tehničko remek delo, više pokretna skulptura nego haljina. Otuda i mogućnost da garderobu s njihovim potpisom možete nositi zauvek.

Ova trojka načinila je veliki promenu u globalnoj modi unoseći u nju japansku estetiku. Izvršili su veliki uticaj na dizajnere poput Helmuta Langa i Martina Margiele, kao i na jednog našeg kreatora pod inicijalima D.O.

Kao dečaci – Comme des Garcons



Direktni modni naslednik Rei Kavakubo je Đunia Vatanabe (Junya Watanabe). Osim što samostalno dizajnira nekoliko linija kuće Comme des Garcons, on ima i marku pod svojim imenom.Rei Kavakubo je 1969. godine osnovala marku Comme des Garcons. Iako je po obrazovanju filozof, najpre je radila kao stilista i u tekstilnoj kompaniji a onda je 1981. stigla u Pariz s, tada šokantnom, kolekcijom „Hiroshima Chic“. U to vreme, korišćenje tamnih boja a naročito crne nije bilo popularno, te ona postaje predstavnik modne avangarde. I to ne samo zbog boje.

Njena moda se koncentriše na strukturu samog predmeta, više nego na površinu. Ona odbija zadata pravila. Izvrnuti džepovi i predugi rukavi postaju njen rukopis. Rasklapa jakne i izvrće im stranu, ili ih sklapa na potpuno novi način. Comme des Garcons je specijalizovan za antimodu i umetnost – njenim modelima nekada nedostaje rukav, ili neki drugi deo.

Spektar boja koje koristi je umeren: crna, tamno siva i bela, obično u kombinaciji s borbenim čizmama. Pored odeće, Rei Kavakubo dizajnira kompletan vizuelni identitet svoje kompanije, od grafičkog predstavljanja, preko bočica za parfeme, do enterijera svojih prodavnica, a bavi se i dizajnom nameštaja i kostima. Fotografi koji sarađuju s njom imaju samo jedan zadatak: pomeranje granica modne fotografije.

Kako je inovativnost materijala za kuću Comme des Garcons bila uvek važna, Rei za svaku novu kolekciju razvija potpuno nove materijale. Od uvek je povezivala modu i umetnost, tako da su se u njenim prodavnicama mogle pronaći instalacije mnogih umetnika. Rei je doktor mode. Naime, 1997. godine primila je počasnu doktorsku diplomu londonskog Royal College of Art.

Pleats please

Isi Mijake (Issey Miyake) je prvi od japanskih dizajnera koji je postao planetarno poznat. Njegova moda je kompletno prožimanje istoka i zapada. High-tech materijali su njegova opsesija, a priroda mu je inspiracija. U njegovim modelima su jednako zastupljeni najlon i silikon, kao i tradicionalni kineski papir za kišobrane. Materijali od kojih je sačinjena njegova garderoba ne mogu se kopirati. Nekada pravi modele koji izgledaju kao da im je potrebno uputstvo za upotrebu da bi ih nosili, dok nekada pravi potpuno jednostavnu garderobu, poput kolekcije Pleats Please.

Kolekcija Pleats Please je napravljena od jednostavnih komada i sastoji se od 14 kombinacija koje se mogu nositi odvojeno ili slojevito, u zavisnosti od vremena i stila. Materijal je nemoguće izgužvati, pere se ručno ili mašinski i jako se brzo suši. Tako ste za tren oka spremni za rendez-vous. Kolekcija se prodaje u posebnim radnjama i predstavlja stilizovanu alternativu džinsa i majce, otuda i podatak da je za pet godina prodato 900.000 komada. Ova garderoba je namenjena svim generacijama i polovima, za zapadne standarde je prihvatljive cene.

A.P.O.C.

2001. godine Mijake zajedno s Dai Fuđivarom (Dai Fujiwara) izbacuje novi koncept A.P.O.C. (A Piece of Cloth), pravljenje garderobe iz jednog komada. Naime, mašine kontrolisane kompjuterom izbacuju beskrajno dugačke rolne gotovih majica ili suknji. Mušterija, u samoj radnji, seče svoj komad, sama bira dužinu rukava ili suknje. Svojim konceptom Mijake potpuno razbija granice i uključuje samog kupca u proces kreiranja i proizvodnje odeće. Posle uspeha u Japanu svoj „komad platna“ možete kupiti i u Parizu.

ME

ME je najnoviji brand Isi Mijakea. Koncept radnja u Tokiju na samo 20 kvadratnih metara prodaje samo majice. Majice su različitih oblika, materijala i dezena ali su sve iste veličine. Napravljene su tako da pristaju svakome. Prodavnica radi je po sistemu samoposluge. Izaberete oblik koji želite da probate, zatim ukucate u mašinu boju i materijal i uzmete svoju majicu, koju vam zapakovanu u plastičnu providnu tubu izbacuje mašina. Naknadno pakovanje vam je potpuno bespotrebno, a tubu možete koristiti i kasnije.