Slobodno vreme
Moda
Sam svoja muza - Tom Ford
17.08.2007. 12:00
Izvor: B92
Sam svoja muza - Tom Ford
Ako ste jeseni 2004, kada je prikazana poslednja kolekcija Toma Forda za Guči, rešili da nikada više ne kupujete garderobu, onda je ova priča definitivno za Vas. A ako Vas uopšte ne interesuje moda, već menadžment, ova priča je opet definitivno za Vas, jer Tom Ford je taj koji je od kompanije koja zarađuje 230 miliona 1994. godine, iz Gučija izašao sa prihodom od 3 milijarde dolara godišnje.
Gospodin Ford (devojačko Ford) rođen je u Ostinu (država Texas), gde je još kao dečačić slagao svoje Guči mokasine na uzglavlje ni ne sluteći da će baš on devedesetih fiorentinsku kuću izvući iz bankrota i od nje napraviti najuzorniju modnu imperiju 20. veka. No, sa sedamnaest godina maleni Toma odlazi u NY da studira arhitekturu na Parsons univerzitetu gde usamljen sedi u svojoj malenoj studentskoj sobici. Jedne večeri kolega sa časova istorije umetnosti ga poziva na zabavu na kojoj se sasvim slučajno zadesio i sam Endi Vorhol koji ih vodi kasnije sa sobom u Studio 54... Ostalo je Guči...
Tih godina, Tom je radije đuskao u Studiu 54 uz Donu Samer, nego što je posećivao školu, a, kako sam kaže, radove je u jutarnjim časovima pisao na salveti (?!). Za život je zarađivao kao model, a u jednom trenutku na televiziji se vrtelo njegovih 12 reklama. Parsons školu za dizajn u Njujorku zamenjuje istom u Parizu gde i završava studije.

Pravila stila Toma Forda:
- budite samouvereni
- zakopčajte sako, istog trenutka ćete izgledati 10 kg mršaviji
- nikada ne zakopčavajte više od jednog dugmeta na sakou
- ne možete zauvek nositi trendy garderobu, svi jednog dana moraju da odrastu

Dizajnersku karijeru započinje 1986. kod Keti Hardvik i 1988. kod Peri Elisa kao dizajn direktor ispod Marka Džejkobsa, sve do najznačajnije 1990 godine. Još tada Tom je bio u vezi sa Ričardom Baklijem koji se teško razboljeva od raka. Kako bi pobegli od užurbanog života Njujorka, Ford prihvata ponudu Gučija na mesto dizajnera ženske linije i seli se u Italiju. Do 1992. stvari u Gučiju nisu bas išle najbolje sve dok 1994. nije postao direktor dizajna, a zatim i kreativni direktor kompletnog Gučija. 1995. godine Tom uzima sudbinu Gučija u svoje ruke i unajmljuje IN francusku stilisticu Karin Rojtfeld, kao i fotografa Maria Testina kako bi predstavio potpuno nouveau riche Guči. Od tada pa do danas glad sveta za Gučijem nije prestala. Svi su hteli sve, i to što više – od nosiljki, preko povodaca za pse, tapeta, do torbe za pelene – sve je moralo biti Guči, pa i sama Guči G kuća, dizajnirana od strane Ore Ita kao odgovor na kompletno Guči ludilo. Pored toga što je kuća bila izmišljeni projekat Ore Ita, telefon za narudžbine se usijao.

A nije se sve to slučajno desilo...
Tom Ford nije bio osoba zadužena samo za dizajn lepih haljina. Osim što je osmislio potpuno novi imidž kuće (nešto poput sex, drugs & rock’n’roll), ništa sa potpisom Guči nije se moglo pojaviti bez Tomovog aminovanja. Kompletna Guči priča bila je njegovo delo – od haljina, preko tašni, parfema, sve do izgleda prodavnica i reklamnih kampanja. Ford je diktirao i diktirao asistentima, noću držeći notes pored stola za slučaj da mu u tih par sati sna koje je imao padne neka sjajna ideja na pamet. Najzad za spokesman-a Guči je imao Toma Forda lično, samo sexy božanstvo. Svi koji su kupovali Guči, u svojoj najdubljoj intimi su u stvari samo želeli da imaju golog Toma Forda na sebi, eventualno u košulji nepristojno otkopčanoj za dva dugmeta više od uobičajenog, što će i postati potpis Guči muškarca. Kako sam Ford kaže, on nije uopšte dizajnirao s namerom da izmisli nešto novo, jednostavno se sasvim slučajno desilo da milioni ljudi širom sveta imaju ukus sličan njemu... na svu sreću po Guči..