Slobodno vreme
Moda
Povratak oblina
18.09.2007. 12:00
Izvor: Press
Povratak oblina
Prošlo je vreme mršavih lutaka, modna industrija pokušava da vrati na pistu zdrave i relativno oble devojke i zaštiti ih od zloupotreba
Posle revolucionarne odluke organizatora madridske i milanske nedelje mode da zabrane učešće premršavim modelima, i čelnici Fešn vika u Londonu odlučili su da uvedu red u ovaj veliki modni događaj. Osim lepote, ponovo je na ceni i zdravlje, a modelima mlađim od 16 godina zabranjen je nastup na londonskim pistama. Pored toga, uvedena je i mogućnost da se modeli testiraju i na droge, a za sve učesnike iza bine organizovana je "zdrava okolina" sa puno voća, peciva i voćnih sokova.

Fakti
- Pre pedeset godina mere lutaka za izloge verno su sledile proporcije prosečne žene. Obim bokova tada je i kod jednih i drugih bio 86 centimetara, a danas je prosečni obim ženskih bokova 94, a lutaka 78 centimetara
- Prosečna žena visoka je 163 cm, teška 63 kg. Prosečna manekenka visoka je 180 cm, a teška 53 kilograma
- 25 odsto "Plejbojevih" duplerica zadovoljava fizičke kriterijume za anoreksiju
- Slavna manekenka Kejt Mos već godinama održava istu liniju, pa na 170 centimetara ima 43 kilograma. Prema medicinskim stručnjacima, to je za trećinu manje od idealne telesne težine. Supermodeli Niki Tejlor i El Mekfirson takođe zadovoljavaju kriterijume za anoreksiju. Žizel Bunšen visoka je 180 cm, a teška 52 kg, što je 25 odsto manje od idealnog obima. Pamela Anderson visoka je 170 cm, teška 54 kg i smatraju je "raskošnom". Međutim, ona je i dalje desetak odsto ispod svoje idealne težine.
Ovakvi potezi usledili su posle prezentovanja dugo očekivanog izveštaja o britanskoj modnoj industriji. Kao prioritet za budućnost britanske modne scene istaknuti su zdravlje modela i borba protiv droge. Izveštaj, koji je rezultat četvoromesečnog istraživanja, preporučuje i proveru agenata, dizajnera i fotografa koji rade sa modelima mlađim od 16 godina. Preporučuje se uvođenje obaveznog zdravstvenog testiranja i lekarskih izveštaja za modele, kao i osnivanje modnog sindikata.
Deniz Kingsmil, rukovodilac istraživanja, kaže da čak 40 odsto modela pati od poremećaja ishrane i da se nada će njihove preporuke promeniti sadašnje stanje stvari. Ipak, uprkos dobrim namerama Londonski fešn vik još nije zabranio nastup premršavim modelima.

Smrt manekenke
Ana Karolina Reston, manekenka iz Brazila, umrla je prošlog novembra u 21. godini, a pred smrt je imala samo 40 kilograma. U bolnicu je dospela zbog upale mokraćnih puteva, koja se pretvorila u bubrežnu insuficijenciju, a potom i u sepsu. Ana je manekenstvom počela da se bavi sa 13 godina, a u poslednje vreme jela je samo jabuke i paradajz.
rganizatori Nedelje mode u Madridu još prošle godine su zabranili izlazak na pistu preterano mršavim devojkama, čiji je indeks telesne mase (BMI) ispod 18, što je opšteprihvaćena granica pothranjenosti. To je bilo prvi put da se na modnoj priredbi postavljaju takva ograničenja, što je izazvalo veliku frku, ali dobilo i ogromnu medijsku podršku.
Početkom 90-ih supermodeli sa oblinama i dalje su vladali, poput Klaudije Šifer ili Sindi Kraford, ali su ih sa scene izgurale daleko mršavije alternative. Simbolizovala ih je najveća zvezda Kejt Mos. Ona je dokazala da minimalna kilaža ipak nije prirodna, već da je posledica dijeta i konzumacije droga. Brojni borci protiv anoreksije i bulimije još su se tada pobunili protiv promovisanja nezdravih ideala, ali modnu industriju više ništa nije moglo da zaustaviti. Barem ne do sada.