Slobodno vreme
Moda
Pobuna modnog idealiste
09.11.2007. 12:00
Izvor: Politika
Pobuna modnog idealiste
Italijanski stilista Stefano Pilati objavljuje „rat” korumpiranom svetu mode i naglašava da je u čarobnom svetu dizajna lako biti smrvljen i izmanipulisan
Avenija Žorž Peti u Parizu, velika ulica visoke mode sa bajnim palatama i čudesnim izlozima ukrašenim elegantnom odećom vrtoglavih cena, generalni je štab nedostižnog. Tom carstvu neodoljivih, neostvarljivih snova pripada i Italijan Stefano Pilati. Već tri godine, ovaj četrdesetčetvorogodišnji Milanez (poreklom iz Milana) radi kao stilista u čuvenoj modnoj kuci Iv Sen Loran.
Ovih dana, njegov revolucionarni manifest, štampan u dva miliona primeraka, počinje svoj počasni krug. Besplatno se deli u podzemnim železnicama, bibliotekama, muzejima i kao dodatak nekim časopisima. Vec je distribuiran u Njujorku prilikom otvaranja septembarske modne nedelje, u Milanu i Parizu za vreme trajanja pret-à-porter-a, zatim slede London, Barselona, Berlin...
Dizajner Pilati je čvrsto odlučio da promeni modni trend i da svoje ideje učini dostupnim svim ženama. Njegov „Modni manifest” se rodio u težnji da objasni da moda nije samo jedna tašna ili jakna, nego, u celini, jedna tendencija, koja treba da se podeli sa više osoba. Italijanski kreator objašnjava da je u čarobnom svetu mode lako biti smrvljen i izmanipulisan. Do juče, kreatori su bili ti koji su vodili glavnu reč. Modni žurnali su bili funkcionalni: postojale su lepe fotografije i odeća se prodavala, a fotografi su pridavali vrednost artiklima iz fabrike snova. Sada više nije tako. Sve je u krizi. Modnim potrošačima stižu jalove poruke iz časopisa. Nema bliskog odnosa između kupaca i stilista. Fotografi, časopisi i marketing isprečili su se između kreatora i potencijalnog kupca. Fokus i službeni zadatak mode, koji se sastoji u tome da se stigne do frizerke, dame i devojčurka, nestao je iz vidokruga.
Modni cirkulus viciozus između novina, fotografa i modnih oglašivača postao je dovoljan sam sebi da gotovo sasvim isključuje gledište čitateljke koja sve manje kupuje, kako modne magazine, tako i odeću i modne dodatke, jer u žurbi da podigne nivo slici, moda je izgubila sopstveni lik. Neprikosnoveni kraljevi umetničke fotografije biraju skupa i egzotična mesta za snimke. Rezultat su snimci sa anoreksičnim manekenkama obavijenim u skoro nevidljivu garderobu zahvaljujući raznoraznim artističkim sfumatima. Moda je izgubila centralni položaj, ne samo zato što izvesne stvari mogu sebi da priušte samo supruge ruskih milionera ili dobro plaćenih fudbalera već i zato što moda koja ne uspeva da se učini vidljivom gubi sanjalačku moć. Šteta, gubitak volje za gledanje, maštanje, žudnju, kupovinu i osećanje da ćemo baš u toj novoj haljini izmamiti bar jedan uzdah, ili u tim tesnim pantalonama postati nepobedive, oštećuje jednu od najkreativnijih i fascinirajućih industrija.
Pilati se trudi da ponovo osvoji gospođu „Tout le monde”, kako je nazivaju u Francuskoj, „koja ne zna ni odakle dolazim, ni ko sam, niti šta sam predstavio na modnoj reviji prošle godine. Zato sam se odlučio za „ulični” manifest. Nisam mislio na katalog, već na ideju, razmišljanje prevedeno u haljine. Danas moda ima potrebu za smislom. Svet troši, ali takođe želi da zna šta kupuje. Smatram da savremeni način bavljenja modom podrazumeva ne samo prodavanje kao vid privlačenja, nego i osmišljavanje stvari. Videti podrazumeva kulturu koja postaje elegancija. Važno je da ovo razmišljanje stigne do poznatih modnih kuća. Tačno je da ono neće promeniti mnogo. Cena Iv Sen Loranovih kreacija će ostati ista i, ako možeš, ti ćeš ih kupiti ili ne. Ali, barem će reč moda imati smisao, ne samo za nekolicinu odabranih. Nadam se da će svet shvatiti ovu poruku, koja nema nameru da prodaje, već da priča o modi”.
Fotografija, kao masovni vid komunikacije između modne industrije i potencijalnog kupca, treba da se vrati osnovnim kanonima. Ukratko, teza italijanskog dizajnera insistira na čistoti slike: glavna uloga treba da pripadne garderobi. Saglasno takvom konceptu, na fotografijama „Manifesta” akcenat je na odeći. Top model Žizel Bundšen je ženska protagonistkinja na ilustracijama brošure. Za Pilatija, ova devojka, zdravog izgleda, predstavlja poslednju istinsku manekenku. Na kraju dodaje: „Svi je angažuju kao seks-bombu. Ja smatram da je lepa. Prema tome, želeo sam je potpuno prirodnu”.