Slobodno vreme
Moda
Danas menjam boju kose
03.03.2008. 12:00
Izvor: Blic
Danas menjam boju kose
Boje za kosu za kućnu upotrebu omogućavaju vam da promenite boju kad god poželite, ali i pružaju kosi svu potrebnu negu. Obogaćene su biljnim ekstraktima, esencijalnim uljima, hidratantnim aktivnim principima, čak i zaštitnim filterima protiv štetnog delovanja sunčevih zraka, hrane kosu i obnavljaju njenu oštećenu strukturu.
Jednostavne su za nanošenje i ne ostavljaju mrlje na koži. U pakovanjima se nalazi sve što je potrebno, uključujući zaštitne rukavice, a ponekad i češalj: za jedan sat možete izaći iz kuće s novom bojom kose.
Ali da bi sve bilo kako treba ipak poslušajte savet stručnjaka, modnih frizera Dejana Ivanovića i Tanje Pavković, koje vam donosimo u ovom broju.
Pre početka svakog farbanja, posebno ako se prvi put farbate, treba da namažete čelo sa debljim slojem masne kreme da ne biste zamazale čelo. Čak i ako vam se to dogodi, ne paničite, u parfimerijama se prodaju takozvani skidači farbe koje prave svi poznati proizvođači tako da „višak“ boje na čelu, uhu ili prstima možete sasvim jednostavno da skinete. A sad idemo na farbanje.

Najčešće nedoumice
Vreme između dva bojenja zavisi od vrste boje za kosu koju koristite (oksidantna, ton na ton...), njene postojanosti i nege koju sadrži u sebi, kao i kvaliteta vaše kose. Što je kosa oštećenija, boja se brže ispira i gubi intenzitet. Za kosu je najbolje između dva bojenja napraviti pauzu od oko mesec dana. Ali ako se već nekoliko dana nakon bojenja predomislite i poželite promeniti boju, možete to učiniti bez straha, ukoliko se odlučite za kvalitetan proizvod koji u sebi sadrži odgovarajuću negu, savršene, ali i znatno skuplje su boje bez amonijaka. Kako biste bili sigurni da nećete oštetiti kosu, pre novog bojenja potražite savet frizera o izboru odgovarajućeg tipa boje i preparatima.

Kakvu boju koristiti za kosu s trajnom?
Upotrebite boju na biljnoj bazi, koja ne sadrži amonijak i oksidante. Ovakva boja se može koristiti i na sam dan izrade trajne za razliku od oksidantnih boja čija upotreba se ne preporučuje deset dana nakon trajne, a ekstremno je štetna za kosu ukoliko se koristi manje od 72 sata nakon trajne. Ako se prvo boji kosa, a zatim radi trajna može se dogoditi da boja posvetli i izgubi na intenzitetu, zato se preporučuje obrnut proces: prvo trajna, a zatim bojenje kose ton na ton bojom bez amonijaka. Informacija da kosa tretirana hemikalijama za trajnu jače apsorbuje boju i nakon nekoliko dana ona postaje nijansu tamnija nije tačna.

Drastična promena
Pre svega, vodite računa o svojoj prirodnoj boji kose i postepeno, u nekoliko bojenja, prelazite na željenu boju. Ako želite da sačuvate zdrav izgled kose, budite strpljivi i svaki put odaberite samo nekoliko tonova svetliju (ili tamniju) boju. To je posebno važno ako s tamne boje želite da pređete na plavu. U tom slučaju, prvo treba da upotrebite izbeljivač, a tek onda počnete s nanošenjem boje.
Profesionalni preparati za bojenje kose dozvoljavaju vam znatno drastičnije promene u imidžu i boji kose, a da pri tom ne oštetite kosu, zahvaljujući specifičnom sastavu naprednih performansi namenjnom profesionalnim frizerima.
Ipak prelazak iz potpuno crne u najsvetliju blond nijansu nije moguć u samo jednom bojenju ni u frizerskom salonu ukoliko želite da zadržite zdrav izgled kose.

Farbanje u trudnoći
To je poželjna mera opreza za žene koje pre nikada nisu bojile kosu, posebno u prva četiri meseca trudnoće ili dojenja, kada je reč o oksidantnim bojama za kosu. Upotreba ton na ton boja koje ne sadrže amonijak potpuno je bezbedno za trudnice u svim periodima trudnoće kao i za vreme dojenja. Za korišćenje preliva i izradu pramenova nema nikakvih kontraindikacija, ali ne smeju se nanositi preblizu korenu kose.