Slobodno vreme
Moda
Modne i druge poruke prve dame Amerike
12.03.2010. 12:00
Izvor: politika
Modne i druge poruke prve dame Amerike
Razlika u stilovima: od Hilari Klinton do Lore Buš i jedinstvene Mišel Obama
Bela večernja haljina prve dame Mišel Obame sa svečanog inauguracionog bala pridružila se muzejskim eksponatima u vašingtonskom Smitsonijan muzeju. Tu se elegancija prve crne dame našla u društvu sa još dvadeset četiri predsedničke žene Amerike, među kojima su Žaklina Kenedi, Nensi Regan, Eleonora Ruzvelt, Meri Tod Linkoln... Za svaku od prvih dama tradicionalni bal posle ledene inauguracije koja uvek pada 20. januara (obično jedan od najhladnijih dana u godini), nezaboravan je događaj. Nacija pomno prati prve plesačke korake novopečenog predsedničkog para, a analitičari procenjuju koliko je skladna, spontana i sigurna ta prva istorijska igra. I dok novi predsednik uvek nosi tamno svečano odelo, pod nacionalnu lupu se stavlja haljina prve dame za tu jedinstvenu priliku.

Osetljivi na reputaciju da nisu u stanju da se utrkuju sa modnim trendovima iz Starog sveta, Amerikanci umeju da budu nemilosrdni kritičari, kada je reč o stilu ličnosti koje ih predstavljaju.

Ne obazirući se na sve te činjenice, Mišel Obama je već prve večeri dala do znanja da će njen stil biti drugačiji od prethodnica koje su se striktno držale klasike. Skliznula je u belu šifon haljinu mladog i još neafirmisanog dizajnera sa Menhetna Džejsona Vua koji nema ni trideset godina. Jedno tamnoputo rame ostalo joj je potpuno golo dok je druga bretela otkrivala celu mišicu. Šta god da mislili o tome drugi, novi predsednik bio je zadivljen.

Pogledajte prvu damu kako je prekrasna, poručio je naciji.

I dok ova haljina odlazi bukvalno u istoriju (kao izložbeni eksponat u Muzeju američke istorije) stil Mišel Obame je aktuelniji nego ikad. Džejson Vu (27), postao je zvezda u modnom svetu, iako pripada prvoj generaciji imigranata sa Tajvana. Autorka nove knjige koja tek treba da se pojavi u američkim knjižarama, Kejt Bets, urednica nedeljnika „Tajm” tvrdi da je izbor Mišel Obame uvek „duboko promišljeno sredstvo komunikacije”.

U knjizi „Mišel Obama: snaga stila” ona današnju prvu damu čak poredi sa ikonom elegancije Džeki Kenedi.

„...Kao Džeki Kenedi, Mišel Obama ušla je u Belu kuću sa već izgrađenim stilom i ukusom. Ona se ne plaši svog izbora. Za razliku od Hilari Klinton ili Lore Buš koje su se odevale kako to zahteva funkcija prve dame, Mišel Obama nosi prevashodno ono što odražava njenu ličnost.

Svaka od muzejskih haljina danas govori na svoj način o vremenu u kome je nošena. Svaka ima svoju poruku. Ili kako tvrdi Kejt Bets, balske odore prvih dama su „fascinantna smesa javnog simbola i lične priče”. A život današnje prve dame je duboko simboličan i van trenutnih izbora modnih trendova. Dovoljno je samo što je Amerika danas svesna da su robovi gradili Belu kuću, a da današnja prva dama potiče iz porodice koja pre građanskog rata nije imala slobodu.