Slobodno vreme
Moda
Halal kozmetika kao svetski trend
15.10.2010. 12:00
Izvor: Mondo
Halal kozmetika kao svetski trend
Halal kozmetika - bez alkohola i sastojaka životinjskog porekla, namenjena prvenstveno muslimankama, na putu je da postane svetski trend.
Reč halal, koja prevedena s arapskog jezika znači dopušteno, najčešće se koristi da bi se opisalo klanje stoke i pripremanje mesa u skladu sa islamskim zakonom.
U svetu, u kome živi oko 1.6 milijardi muslimana, rasprostranjena je halal hrana, halal finansije i halal kozmetika - preparati za ulepšavanje lica, kose i tela prave se isključivo od biljaka i biljnih ekstrakata, bez alkohola i sastojaka životinjskog porekla, naročito svinjetine koja je islamom zabranjena, a često se koristi u kozmetičkoj industriji.
Halal kozmetika podrazumeva i da proizvodi nisu testirani na životinjama.
Glavni distributer kozmetičkih i spa centara u Dubaiju Šarlota Prudman, nada se da će svoju ponudu uspeti da licencira kao halal kozmetiku.
"Verujem da halal kozmetika ima budućnost. Mislim da muslimani i muslimanke ne treba da prave kompromise sa svojim verskim ubeđenjima po pitanju nege tela i kose", kaže Prudmanova.
Halal kozmetika našla je brojnu klijentelu, kako na Bliskom istoku, tako i u evropskim zemljama u kojima živi veliki broj muslimana. Kozmetički preparati sa oznakom halal donose 500 miliona dolara od dva triliona dolara celokupnog halal tržišta.
"Amis grup" (Amys Group) iz Maroka pokrenula je proizvodnju halal kozmetike u planinama Atlas u blizini Marakeša, jer je uvidela prednosti parfema i sredstava za ulepšavanje bez alkohola i životinjskih sastojaka. Njihovi egzotični sapuni od eukaliptusa i ulja slatkog badema već su osvojili srca žena na severozapadu Afrike.
"Amis grup" planira da se u naredne tri godine probije na tržište u zemljama Persijskog zaliva (Ujedinjene Arapske Emirate, Oman, Kuvajt, Katar, Bahrein i Saudijsku Arabiju), Maleziju, Veliku Britaniju, SAD, Francusku i Japan.
Jedan od problema širenja halal kozmetike je što ne postoji jedinstveno svetsko telo koje izdaje licencu, već od države do države postoje lokalne, regionalne i nacionalne agencije koje izdaju potvrde.
To ne sprečava neke proizvođače da sami "prikače" halal etiketu svom proizvodu bez zvaničnog odobrenja.
U svetu postoji 138 različitih agencija za izdavanje sertifikata. "Veoma je teško uspostaviti jedinstvene, globalne standarde. Postoje različite interpretacije svetog teksta i moderne tehnologije", ukazao je izvršni direktor Međunarodnog halal saveza u Maleziji Darhim Hašim.
Među svetski priznatim firmama, koje su uvele halal pečate na svoje proizvode je i "Kolgejt-Palmoliv“ (Colgate-Palmolive), koja u svojoj ponudi ima halal paste za zube i tečnosti za ispiranje usta, kao i kompanija „Nestle“ kojoj oko 5.2 milijardi dolara, odnosno pet odsto godišnje prodaje, čine halal proizvodi (hrana i piće).
Po svemu sudeći budućnost halal kozmetike je zagarantovana.