Slobodno vreme
Moda
Zašto se na Vimbldonu igra samo u belom
24.06.2011. 12:00
Izvor: Mondo
Zašto se na Vimbldonu igra samo u belom
Ženski tenis oduvek se povezivao s modom, a to je možda najviše dolazilo do izražaja na najznačajnijem grend slemu - Vimbldonu.
U 125 godina dugoj istoriji Vimbldona, dolazilo je i do pravih modnih revolucija i nimalo beznačajnih ženskih pobeda.
Od prvih teniserki koje su bile obučene u dugačke suknje promenilo se mnogo toga, ali baš one su polako i sigurno utirale put današnjim teniskim trendseterkama.
Prvim teniserkama nije bilo nimalo lako kada su 1860. zaigrale na zelenoj vimbldonskoj travi. Njihove haljine bile su od teških materijala poput flanela ili serža, a deo opreme često su bili i jastučići, pa i krzno. Ali sve se to promenilo kada je 1884. Mod Votson obučena u belo osvojila šampionat, a bela boja postala ultimativni hit.
Razlog? Nisu se videle fleke od znoja. Od 1890. bela postaje jedina prihvatljiva boja i to je tako bilo i u decenijama koje su usledile. Na Vimbldonu ostala je obavezna do danas i deo je tradicije poput jagoda sa šlagom, piše "Press".
Sledeća mala ženska pobeda bila je kada je Loti Dod osvojila Vimbldon u suknji midi dužine, koja je bila deo njene školske uniforme. Žene su nastavile da se dovijaju kako su znale i umele. Mej Saton je pobedila 1905. u očevoj majici. Tvrdila je da joj je ona donela dodatnu slobodu u pokretima.
Između 1903. i 1914. s teniskih terena nestali su šeširi. Doroteja Lambert Čejmbers, sedmostruka šampiona, tokom tog vremena nosila je dve-tri krute podsuknje i korset.
Nastupila je pauza zbog Prvog svetskog rata, a prvo posleratno izdanje 1919. dobija novi "vetar u leđa" zahvaljujući Suzan Lenglen. Ona se na terenu pojavila u tankom pamučnom ogrtaču s kratkim rukavima i svojim izgledom unela potpunu pometnju među publikom, ali i igračicama. I nije se zaustavila na tome. Već 1922. pojavila se u kratkoj suknji, kardiganu i s trakom oko glave umesto tradicionalnog šešira. A zamislite tek komešanje u publici kada su videli zarolane dokolenice i podvrnute rukave! Da, ništa više nije bilo isto.
Teniserka koja je dominirala na Vimbldonu 14 godina pre Drugog svetskog rata bila je Helen Vils Mudi, koja je kao novi aksesoar predstavila štitnik za oči kakav su nosili golferi. Njen autfit podrazumevao je belu bluzu i plisiranu suknju, a za hladnih dana oblačila bi tanji kardigan.
Kasne 30-te donele su i kraj ere čarapa. Pojavljuju se prvi platneni šortsevi i polo majice, a 1932. Elis Marbl premijerno igra u kratkim pantalonama.
Na Vimbldonu posle Drugog svetskog rata, ženstveni modeli povlače se pred praktičnom opremom, a teniserke sada konačno mogu da odahnu i opušteno zaigraju u kombinaciji suknje ili šortsa s majicom kratkih rukava i s kačketom na glavi.
I onda, nova revolucija 1949! Ispod bele suknjice Gertrude Moran provirile su šorts-gaćice oivičene satenskom čipkom! Javnost se toliko bavila njenim autfitom da je "London dejli ekspres" čak pet puta preneo ovu vest. Trendovi su tako konačno zavladali vimbldonskom travom.
Ali, problema je bilo i u decenijama koje su usledile jer ljuti tradicionalisti nisu odustajali od svojih načela. U 80-im, kada se En Vajt pojavila u trikou, koji je doduše bio beo, bila je dočekana na nož.
Teniske modne ikone kasnih devedesetih bile su sestre Venus i Serena Vilijams, koje do danas s jednakim uspehom "teraju tenisku modu". One odlično znaju kako da aksesoarima "oboje" večno beli Vimbldon.
Činjenica je da publika danas ne dolazi samo da gleda mečeve, već i te kako obraća pažnju na drugu veliku stvar u tenisu - modu na pisti zvanoj teniski teren.
Pred početak ovogodišnjeg 125. Vibldona, na gala otvaranju, svetke teniserke su crvenim tepihom prodefilovale u haljinama čuvenih svetskih modnih dizajnera. Tako je Jelenu Janković obukla Vivijen Vestvud, a Anu Ivanović Metju Vilijamson.