Slobodno vreme
Moda
Zavolite svoje telo u bikiniju
01.08.2011. 12:00
Izvor: B92
Zavolite svoje telo u bikiniju
Sigurno ste bar jednom sanjali da šetate najprometnijom ulicom i iznenada shvatite da ste potpuno nagi. San bi trebalo da izazove osećaj stida zbog neprimerenog ponašanja, međutim, ja odavno verujem da je reč o realnom osećaju koji većina nas iskusi na plaži.
Letovanja mogu da izazovu neočekivanu zebnju u ženskom srcu jer – osim ako ste model ili kabaretska umetnica – bikini je verovatno najmanji komad odeće koji ćete ikada obući među ljudima. Za većinu žena letovanje uz more je poput pozivnice na fantastičnu zabavu sa zanimljivim gostima, u prijatnom okruženju, ali uz obavezni dres kod koji podrazumeva kupaći kostim.
Izležavanje na plaži i upijanje prijatne toplote sunca trebalo bi da bude najveće zadovoljstvo: ne baš naturizam u izvornom obliku, ali ipak stapanje tela s prirodom, što nam u modernom svetu sve češće nedostaje. Dakle, zašto je kristalno plavetnilo neba i mora često pomućeno ličnim sumnjama i nesigurnošću?
Naravno, opet je reč o diktatu savremenog doba – imidžu. Objektivno, živimo u svetu u kojem se slike proizvode i distribuiraju kao nikada pre, pa se dešava da nerealne predstave o ženama, zahvaljujući medijima, počinju da se prihvataju kao normalne. Ovo je pravo vreme u godini da se podsetite na činjenicu da one ipak nisu stvarne niti normalne – kako modeli koji nose “nultu” veličinu, tako ni devojke s duplerica.
Prvi korak je da nabavite primerak knjige “Gojaznost je feminističko pitanje” i da se propisno razljutite – bes je najbolja odbrana od modnih časopisa koji stvaraju fetiš od noviteta i tako bude osećaj nezadovoljstva ličnim izgledom i garderobom s ciljem da nas odvuku u prodavnice da besomučno trošimo novac.
Osim toga, u ovo doba godine magazini vas bombarduju savetima o tome kako da povratite savršenu liniju za bikini, i to za šest nedelja, a potreba za odbranom znatno se pojačava. Kao dodatak ovoj suludoj kampanji stranice magazina pune su “sramnih” fotografija poznatih faca koje su zaboravile da uvuku stomak dok su ih paparaci lovili po plažama. Definitivno, reč je o psihološkom pritisku koji može da izazove paniku i u odraslima.
Dobar osećaj u bikiniju postiže se prihvatanjem svoje ličnosti uključujući izgled. Većina onoga što vas čini individuom, kao što je to Michael Jackson najbolje demonstrirao, nije podložno uspešnim promenama: visina, građa i boja kože. To su vaši doživotni saputnici. Osim ako niste baš gojazni, ishrana i fizičke vežbe menjaju tek marginalne stvari – i dalje ćete biti ono što jeste.
Doduše, vaši mišići biće manje ili više zategnuti, možda ćete imati slabije ili jače izražene obline, koji kilogam manje, ali u osnovi to ste – vi. Zato ne treba da se prepuštate agoniji zbog izgleda. Što pre shvatite i prihvatite da ste Rubensova bujna lepotica, Giacomettijeva izdužena, mršava figura ili nešto između, pre ćete početi da uživate u letovanju. Bez obzira na tvrdnje u magazinima, bikini je stanje uma: 99% reč je o prihvatanju, a samo 1% o šopingu.
Ali dok još pričamo o ovoj temi, hajde da se nakratko pozabavimo tim jednim procentom. Mlade, mršave devojke mogu da nose minimalne modele bikinija dok mi, ostatale treba da upoznamo Heidi Klein na internetu. Tek kada probate bilo koji “Klein” bikini, shvatićete da kupaći može da košta 253 evra. Savršeni kroj odgovara svakoj telesnoj građi, a sašiven je od veoma izdržljive tkanine koja se brzo suši. Takođe, bikini ima različite umetke koji poboljšavaju formu tela (korpe i žicu za gornji deo, zatim postavu i mrežice). Veličina gornjeg i donjeg dela može da se kombinuje, baš kao i različiti dezeni, a odnedavno su u ponudi kostimi u rasponu od “D” do “G” (veličina korpe).
Ukoliko ne želite da ulažete u kupaće kostime, okušajte sreću u britanskoj robnoj kući “Debenhams” koja nudi jeftinije modele Melisse Odabash – dizajnerke koja mnogo zna o strateškim prednostima odgovarajućeg bikinija. Alternativno, kupovina kupaćeg kostima na odmoru može da bude najbolja jer ste tada naviknuti da šetate s malo odeće na sebi. Kada sam otkrila mali butik “Tezuk” u Milanu – s bezbroj polica prepunih gornjih i donjih delova u različitim veličinama, stilovima i bojama (još uvek imam srebrni bikini iz ove radnje!) – osećala sam se kao dete u prodavnici slatkiša. Međutim, trošenje dragocenog vremena na odmoru iziskuje veliku posvećenost i uživanje u šopingu.
Pre jednog veka žene nisu plivale već su se “kupale”, a kupaći kostimi pokrivali su telo i uključivali su čak i čarape! Verujem da su se ondašnje žene u svoj toj “opremi” osećale kao da plivaju u morskoj travi. Na sreću, mi slobodno možemo da otkrijemo telo i da uživamo u dodiru vode s golom kožom. Ipak, većina žena danas u svetu to još uvek ne može. Smatram da smo dužne da im pomognemo, baš kao što smo dužne ženama koje su živele pre nas i koje su nam omogućile da u bikiniju uživamo na suncu – zato bi trebalo da im budemo zahvalne i da ponosno nosimo bikini.
Uostalom, i plaža je feminističko pitanje.