Slobodno vreme
Moda
Smelo poigravanje Bate Spasojevića
28.11.2011. 12:00
Izvor: Blic
Smelo poigravanje Bate Spasojevića
Bata Spasojević je na Nedelji mode u Beogradu prikazao stilski komplikovanu kolekciju pod nazivom "City Folk Time". Autor koji voli eksperimente u vidu smelih stilskih ukrštanja, mnoge je iznenadio ovoga puta. U samom startu izdvojili se upadljivi motivi sa srpske narodne nošnje i tradicionalni zubun, koji je bio nežna stilska osnova za Batino modno poigravanje.
Slede modeli čvrste forme inspirisani autoritetom vojne uniforme, da bi na kraju u prvi plan izbila savremena, ležerna forma. Celokupno dizajnersko razmišljanje ovoga puta išlo je u pravcu približavanja etno estetike savremenim modnim
potrebama. Ideja o popularizovanju tradicionalnih srpskih modnih potencijala je lepa i neophodna domaćoj modi, ali treba napomenuti da je ovo bio vrlo klizav teren. Naime, koketiranje sa etno motivima predstavlja potpuni iskorak iz dizajnerske rutine na koju je ovaj autor navikao svoje modne fanove.
Pored toga, tradicija je vrlo ozbiljna stvar. Kolekcije koje sadrže autentične motive sa narodnih nošnji moraju biti besprekorne, jer će u suprotnom biti protumačene kao banalizovanje etnografskih vrednosti.
Kompletna "City Folk Time" modna priča počiva na izrazito upadljivom ukrštanju tradicionalnog i modernog. Urbani elementi bukvalno su stilski "razbijani", autentičnim etno elementima.
Na prvu loptu, to je mnogima delovalo nespojivo. Srećom, Bata Spasojević je vrlo dobro znao u kakvu se modnu pustolovinu upustio. Naime, ova kolekcija je poput nekih umetničkih slika, što se više posmatra sve
više uočavate kvalitete. Potpuno savremeno dizajnersko poigravanje uglovima prate obli pleteni motivi sa muških čarapa i ženskih kecelja, kakve možemo pronaći u Etnografskom muzeju ili na prabakinom tavanu. Po principu pomenutog stilskog kontrasta ukrštani su materijali, birane boje, kombinovani odevni predmeti sa ukrasnim detaljima i konstruisane forme pojedinačnih modela. Tako smo mogli videti modernu kožnu jaknu sa stilskim dodatkom u vidu štrikanih grejača, kožne pantalone u koje je uvučena košulja od platna protkanog svilom, vezene motive na savremenim kaputima ravnog kroja, ali i jelek u kombinaciji sa mrežom i lancima (koji polako postaju zaštitni znak harizmatičnog Bate Spasojevića).
Na polju koloristike crna, srebrna i bronza oplemenjene su "etno paletom" (crvena, žuta, narandžasta,zelena, bež, bela...). Mudro osmišljena šminka daje licu trouglast izgled i nadovezuje se na Batina dizajnerska poigravanja. Ukratko rečeno, početna zamisao je ispraćena do poslednjeg detalja. U autorskom smislu ovo je možda i najbolja kolekcija Bate Spasojevića.
Dva dijametralno suprotna stila objedinjena su bez primetnog dizajnerskog lutanja. Vrlo vešto, Bata je svoj modni eksperiment usmerio ka „kršenju“, nekih modnih pravila, ali se zato besprekorno pridržavao svih ostalih.
Upravo zbog toga ovu, iako stilski kolažnu kolekciju odlikuju sklad, ozbiljnost i likovna harmonija na visokom umetničkom nivou. Prikazana je vredna kolekcija nosivih i atraktivnih modela, koja veliča tradiciju ovog podnevlja na lep način.