Slobodno vreme
Zdravlje
Lažni lekovi preplavili zemlje u razvoju
17.03.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Lažni lekovi preplavili zemlje u razvoju
Medjunarodni savet za kontrolu medikamenata, agencija Ujedinjenih nacija sa sedištem u Beču, upozorava da je trgovina falsifikovanim lekovima sve unosnija i da prerasta u veliki medjunarodni biznis.

Oko 10 odsto lekova koji su u opticaju u svetu su zapravo lažni, a takvih lekova je najviše u zemljama u razvoju i kreće se od 25 do 50 odsto.

Prema nedavnom istraživanju procenjeno je da bi trgovina lažnim lekovima za četiri godine mogla da bude vredna čak 75 milijardi dolara godišnje.

Kopije su ponekada toliko sofisticirane da je nemoguće proceniti da li se radi o pravim lekovima ili o njihovim falsifikatima, a potrošači lažne lekove kupuju iz različitih razloga - jeftiniji su, nabavljaju se bez recepta, ima ih i po pijacama...

"Potrošači najčešće nisu svesni rizika koji preuzimaju, jer su lekovi koje piju problematične bezbednosti, efikasnosti i kvaliteta", izjavio je za BBC profesor Hamid Godse, upozoravajući da "lažni lekovi predstavljaju veliku opasnost po zdravlje".

Stručnjaci upozoravaju da lažna pakovanja umeju da prikrivaju opasne, pa i smrtonosne sadržaje. Deo lekova koji se ilegalno prodaju su pravi medikamenti, ukradeni od pravih proizvodjača, ali većina su falsifikati.

O tome svedoči i nedavno istraživanje, sprovedeno na jugoistoku Azije, čiji je predmet bio lek protiv smrtonosnog oblika malarije. Istraživanje je pokazalo da je skoro polovina testiranih uzoraka bila lažna, bez ikakvog lekovitog sadržaja.

Agencija UN za kontrolu medikamenata je vladama u svetu uputila zahtev da poboljšaju nadgledanje lekova i poštovanje regulative na tržištu. Medjutim, profesor Godse u izjavi za BBC tvrdi da 60 odsto zemalja nemaju sisteme koji bi to omogućili.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), falsifikati zauzimaju 30 odsto tržišta lekova u zemljama u razvoju gde se problem falsifikovanja javlja i kod zaštićenih marki i kod generičkih lekove. Uglavnom je u pitanju ilegalna upotreba zaštićenih imena ili proizvodnja "originala".

U Nemačkoj su 2003. u jednoj veletrgovini zaplenjeni lažni lekovi protiv AIDS-a u vrednosti oko milion evra, dok je u Španiji 2004. otkriveno pola miliona ampula "eritropoetina" (humanog hormona rasta).