Slobodno vreme
Turistički vodič
Otkrijte (ne)poznato: Evija
03.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Otkrijte (ne)poznato: Evija
Drugo po veličini grčko ostrvo idealno je za opuštanje, ali i za upoznavanje temelja evropske civilizacije
Evija u Egejskom moru, na jednom od najvažnijih puteva Sredozemlja, postaje zanimljivo odredište i turistima iz Srbije. Drugo po veličini grčko ostrvo (3.800 kilometara kvadratnih), prostire se uz obalu Beotije i Atike od severnih Sporada pa do ostrva Andros, nadomak Kikada. Zahvaljujući ogromnom prirodnom bogatstvu i povoljnom položaju, spada među najrazvijenije oblasti stare Grčke. Halkida, prestonica Evije, bila je jedan od najuticajnijih antičkih gradova.
Prvi stanovnici ostrva bili su kolonisti iz Trakije. Pretpostavlja se da su ga naselili negde oko devetog veka pre nove ere, kada je bilo podeljeno na sedam nezavisnih gradova, od kojih su najznačajniji bili Halkida i Eretrija. Ovi centri su tada bili veoma moćni, a osnivali su i kolonije u tadašnjoj Makedoniji, na Halkidikiju, u južnoj Italiji i na Siciliji. Poluostrvo Halkidiki ime je dobilo upravo po Halkidi.
Kroz istoriju Evija je bila pod vlašću Atine, Vizantije i Otomanskog carstva i svi su ostavili malo svog stila i šarma. Posle devet godina borbi za oslobođenje od Turaka (1821–1830), ostrvo ulazi u sastav Grčke.
Severna obala Evije blago se spušta u more stvarajući slike očaravajuće lepote. Unutrašnjost ostrva je pretežno planinska sa najvišim vrhom Delfi (1.745 m). Teren se snižava prema obali, gde su predivne doline. Interesantno je da Evija ima najrazvijeniju ribarsku flotu u Grčkoj. Veoma razvijena poljoprivreda deo je najstarije tradicije ostrva i jedan od razloga njegovog uticaja kroz vekove.
Poslednjih decenija ova oblast doživela je snažan turistički razvoj. Posebno mesto zauzimaju Pefki, Limni, Edipsos... Najveće interesovanje turisti pokazuju za Pefki koji se nalazi na severu ostrva. Udaljeno je 100 kilometara od Halkide, a 200 od Atine. Pefki ima četiri kilometra dugu plažu od sitnog šljunka i prelepo, čisto more. Posebnu čar i svežinu mestu daju četinari. Brojne kafeterije, taverne i restorani, posebno oni sa specijalitetima od sveže ribe, upotpunjuju prijatnu atmosferu duž obale.
– Iznajmljivanje apartmana u Pefkiju košta od 35 do 175 evra po osobi, zavisno od termina i opreme. U cenu je uračunato i korišćenje klima-uređaja. Smene traju 11 dana (deset noćenja), a obezbeđen je autobuski prevoz. Cena prevoza iz Novog Sada iznosi 5.490 i 5.999, a iz Beograda je 500 dinara niža. Deca do 12 godina imaju popust od 1.500 dinara. Razdaljina od Beograda do Glife je 850 kilometara, do Agioskambosa se ide trajektom, 22 minuta, a zatim do Pefkija vozi još 25 kilometara. Neophodna dokumenta za pribavljanje kolektivne grčke vize (10 evra) treba dostaviti najkasnije 20 dana pred put. Individualnu grčku vizu obezbeđuju sami putnici – kaže Jelena Vucelja, direktor novosadske agencije Fantast turs koja ima u ponudi ovu destinaciju; aranžmane za Eviju u Beogradu je moguće uplatiti u Spirit trevelu.
Pošto se Evija nalazi naspram Skijatosa, turistima se nudi i izlet na ostrvo poznato po „stalnim postavkama izložbe plaža” (cena izleta je 25 evra), moguć je i izlet na ostrvo Skopelos (25) na kome vole da letuju i sami Grci, u „belu golubicu Mediterana” i kolevku civilizacije Atinu (30), kao i Delfe, nekad najveće proročište stare Grčke (20 evra).